1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MİA’da fikirler ortaya atıldı!

MİA’da fikirler ortaya atıldı!

MİA Projesi’yle ilgili Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri görüş bildirdi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli’de Eski Gölcük Yolu ile Yeni Gölcük Yolu arasında kalan bölgede kurulması planlanan kısa adı MİA olan Merkezi İş Alanı Planı ile ilgili Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerine bilgi verdi. Fikir alışverişi yapılan toplantıda, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü akademisyenleri, güneş enerjisinden yararlanılmasını, yağmur suyu ve atık su yönetimin uygulanması gibi fikirlerini paylaştı.

 

 

 

MİA DEĞERLENDİRİLDİ

 

 

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıya İmar Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinci, Kocaeli Sanayi ve Ticaret Odası Üyeleri, Kocaeli Mimarlar, İç Mimarlar, Şehir Plancıları, Jeofizik, Jeoloji ve İnşaat Mühendisleri Odası başkan ve temsilcileri,  MARSİAD, KASİAD, İzmit Belediyesi planlamacıları ve Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri katıldı. Katılımcılar MİA projesiyle ilgili toplantıda görüş ve önerilerini dile getirmek için söz aldı.

 

 

 

FİKİRLER PAYLAŞILDI

 

 

MİA bölgesini ilgilendiren kesimlerle müzakereler devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen 3. Toplantıda sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri Antikkapı Restorantta bir araya geldi. MİA planının tüm yönleri ile görüşmeye açıldığı toplantıda, Büyükşehir Belediyesi temsilcileri ile katılımcılar arasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Tüm tarafların dinlendiği görüşmede MİA planı ile ilgili yeşil alan, atık su yönetimi, güneş enerjisinden yararlanılarak ekolojik yapıların yapılmasından, ulaşım arterlerine kadar pek çok konu görüşmeye açıldı.

 

 

 

ÖZAK, MİA YAŞAM ENERJİSİ

 

 

 

Fikir aşamasında olan MİA planında yerleşim merkezlerinin bölgeye yaşam enerjisi katacağını vurgulayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Bu bölgede belirli bir oranda yapılaşma olması gerektiğini düşünüyoruz. Gündüzleri iş hayatının ardından karanlığa bürünen bir bölge olmasını arzu etmeyiz. MİA, gece gündüz hayatın olduğu, yaşayan nefes alan ve güzellikleri ile cazibe merkezi olan bir  bölge olacak. Böylece yıllardır hiçbir gelişme olmayan alan kendiliğinden değer kazanacak, gelişmeye başlayacaktır. Körfezin doğusuna MİA planı ile hayat verilmesi planlanıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

MİA’NIN YERİ TAM İSABET

 

 

Toplantıya katılan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ise, “Kocaeli kentini geleceğe taşıyacak çok önemli bir çalışma. MARKA olarak Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova gibi şehirlere kent merkezi ve meydanlar kazandırarak güncelliyoruz. Kocaeli kilit bir nokta, büyük düşünmek kentimize ve ülkemize değer katacaktır”dedi.Mimarlar Odası Başkanı Yalçın Ergen ise, yerel yönetimlerin 5 yıldan fazla projelere girmediğini söyleyerek Büyükşehir Belediyesinin 15-20 yıl sürecek uzun süreli projesi için teşekkür etti. Ergen, MİA projesinin yeri ile ilgili seçimin tam isabet olduğunu vurguladı.

 

 

 

EKOLOJİK YAPILAR

 

 

 

MİA planında Güneş enerjisi kullanılarak ekolojik yapılar oluşturulması konusunda görüşlerini bildiren Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü Akademisyenlerinden Prof Dr. Tülay Esin  , “Çevreye zarar vermeyen, doğayı koruyan ekolojik yapılar bu bölgede kullanılabilir. Atık su yönetimi ve yağmur sularının değerlendirmesi, yeşil alanların oluşturulması çok önemli. Özellikle ulaşım arterleri çok verimli bir şekilde değerlendirilmeli” diyerek görüşlerini belirtti.

 

 

 

Etiketler : , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.