1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP'de Bahçeli'yle devam!

MHP'de Bahçeli'yle devam!

Devlet Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin 10. Olağan Kurultayı'ndan yeniden genel başkanlığa seçildi.

A+A-

1241 delegeden 1214'ünün oyunun geçerli sayıldığı seçimde, ilk turda gereken salt çoğunluğu geçen (725 oy) Bahçeli, altıncı kez aday olduğu genel başkanlık koltuğuna yeniden oturdu. (Alparslan Türkeş'in vefatının ardından ilk kez 1997 yılında genel başkanlığa seçilen Bahçeli, 2000, 2003, 2006 ve 2009 yıllarındaki kongrelerde de genel başkanlık koltuğunu korumuştu)

 

Burada altı çizilmesi gereken nokta, delege sayısının 5’te 1’inden fazla oy alan Koray Aydın’ın (441 oy), Olağanüstü Kurultay çağrısı yapma hakkını kazanması oldu. Diğer aday Müsavat Dervişoğlu ise 48 oyda kaldı.

 

Haberin devamı ↓

reklam

 

Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan kurultayda, genel başkanlık seçiminin ardından Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu seçimleri gerçekleştirildi.

 

Koray Aydın’ın çarşaf listeyi delme girişmleri sonuç vermedi ve Bahçeli’nin listesi eksiksiz şekilde kabul edildi. Böylece 75 kişilik MYK ve 9 kişilik MDK da belirlendi.

 

Bahçeli, mevcut MYK’nın yaklaşık yarısından fazlasını değiştirirken, dikkat çeken isimlerin başında eski milli futbolcu Saffet Sancaklı yer aldı. Sancaklı, 53. sıradan MHP’nin yeni MYK’sına seçildi. 

 

 

MYK Üyeleri

 

 

Oylama sonucu ilk sırada yer alan Tuğrul Türkeş, 701 ile en çok oyu aldı. 75. sıradaki Halil Öztürk 592 oy aldı.

 

Bahçeli'nin, mevcudunun yarısına yakının değiştirdiği partinin Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu:

 

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, Hamit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, Hamit Kocabey, Selçuk Coşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa Eraslan, Osman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şekerci, Erdem Karakoç, Mehmet Müftüoğlu, Mehmet Ali Tanrıverdi, Hediye Akdere, Şenol Bal, Sema Doğan, Figen Tosuner, Muharrem Yıldız, Hasari Güler, Bulduk Özdemir, İbrahim Çiftçi, Erkan Bülent Haberal, Hüseyin Yıldız, İbrahim Karayiğit ve Halil Öztürk.

 

 

 

MDK ÜYELERİ

 

 

Merkez Disiplin Kurulu ise Fatin Özdemir, Talat Göğebakan, Öncül Kazancı, Yücel Bulut, Bahadır Akyüz, Hızır Ofluoğlu, Erdem Şenocak, Metehan Özkan, Adnan Serbes'ten oluştu.

 

 

 

"FİTNE AMACINA ULAŞAMAMIŞTIR" 

 

 

 

Seçimlerin tamamlanmasının ardından kürsüye çıkan Devlet Bahçeli, delegelere bir teşekkür konuşması yaptı. 

 

Bahçeli konuşmasında, ''Bugün, başını kaldıran fitne, amacına ulaşamamıştır. Partimizi içten oyma ve etkisiz kılma girişimleri sonuçsuz kalmıştır. MHP'ye kurulan tuzaklar boşa çıkarılmıştır. İçimize sokulmaya çalışılan dedikodu ve entrika Türkiye sevdalısı siz değerli dava arkadaşlarım tarafından yerle bir edilmiştir.

 

Bugünkü tabloyla partimizin itibar ve saygınlığı kazanmıştır. Partimizin 43 yıllık birikim ve hatıraları yeniden zafere ulaşmıştır. Milliyetçi ülkücü irade seçimini yapmış ve istikrarda karar kılmıştır. Milliyetçi ülkücü duruş, maceraya prim vermemiş, Türk milletinin yanında durduğunu haykırmıştır.

 

Muhterem dava arkadaşlarım, milliyetçi hareketi dün, bugün ve yarın ölçeğinde vicdan terazisiyle tartmışlar ve iradelerini yansıtmışlardır. Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz ve Türk siyasetinin en büyük geleneklerinden olan partimiz basiretin ve erdemin yolundan ve izinden ayrılmayacağını kanıtlamıştır. Bu açıdan son derece mutlu ve bahtiyarım'' dedi. 

 

 

 

"BİRLEŞME, KUCAKLAŞMA GÜNÜDÜR"

 

 

 

"Tekrar üstlendiğim bu kutlu görevi layıkıyla bir kez daha yerine getireceğimden ve sizlerin yardımınızla Türk milletinin sözcüsü olacağımdan ve Milliyetçi Hareket Partisinin iktidara taşımak için elimden gelen çabayı göstereceğimden hepiniz emin olunuz" diyen Bahçeli şunları söyledi:

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.