1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. MEÜ ile OSB arasında iş birliği protokolü imzalandı

MEÜ ile OSB arasında iş birliği protokolü imzalandı

(MTOSB) ile Mersin Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

A+A-

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ile Mersin Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve MTOSB Başkanı Sabri Tekli tarafından imzalanan protokol ile bölgenin rekabet gücünün arttırılmasının yanı sına akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerinin ekonomiye kazandırılmasının ve sanayi ihtiyaçları yönünden araştırma faaliyetlerinin teşvik edilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Üniversite-sanayi iş birliğinin ve sürdürebilirliğinin öneminin vurgulandığı toplantıda, Vali Su ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen "Model Fabrika" projesinden söz etti. Su, Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen projenin uygulanacağı 5 ilden birinin Mersin olacağını kaydetti.

İmzalanan protokolle teknolojik yenilik alanında Ar-Ge, tasarım, sistem entegrasyonu, dış ticaret, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda "Makine ve Metal Teknolojileri" ile "Elektronik ve Otomasyon" alanlarında oluşturacak projeler, iki farklı pilot uygulama ile sanayicilerin Ar-Ge talep ve ihtiyaçları doğrultusunda üniversite akademik personeli ile grup toplantıları ve çalışmaları gerçekleştirilecek.

Akademisyenler tarafından hazırlanan patentli projelerin yanı sıra sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin akademisyenler tarafından uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi de hedefleniyor. Ulusal ve uluslararası konferans, sempozyum ve panel gibi etkinliklerin de yapılacağı iş birliği sonucunda üretilen veya geliştirilen projelerin, ülke ekonomisine kazandırılarak somut çıktıların oluşturulması bekleniyor.

MEÜ ile OSB arasında iş birliği protokolü imzalandı

MEÜ ile OSB arasında iş birliği protokolü imzalandı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.