1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meslek hastalığına dikkat!

Meslek hastalığına dikkat!

Meslek hastalığı yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı oldukça fazla. Ülkemizde meslek hastalığı tanımı yapılamadığı için hastalığın tespiti de mümkün olmuyor.

A+A-

Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Eğitim Mühendislik Hizmetleri (İSGDEM) Genel Müdürü Mesut Toraman, dünyada her yıl ortalama 1,6 milyon kişinin meslek hastalığından hayatını kaybettiğini söyledi.

 

 

 

Türkiye’de ise 2010 yılında yalnızca 10 kişinin meslek hastalığından ötürü öldüğünü ifade eden Toraman, “Ülkemizde meslek hastalığı tanımı yapılamadığı için, teşhis ve tedavi de gerçekleştirilememektedir. Halbuki mesleklerini icra ederken yakalandıkları rahatsızlıktan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı çok daha yüksek” dedi.

 

 

SADECE 10 KİŞİ MESLEK HASTALIĞINDAN ÖLDÜ GÖRÜNÜYOR

 

 

Meslek hastalıkları tanısının konulması için Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin (OSGB) desteklenmesi, iş sağlığı ve güvenliği yasasının bir an önce çıkarılmasının gerektiğini vurgulayan Toraman, “SGK’nın 2010 yılı verilerine göre Türkiye’de 544 kişide meslek hastalığı tespit edilmiş olması ve yine kayıtlarda sadece 10 kişinin meslek hastalığından dolayı yaşamını yitirdiğinin gözükmesi çok önemli bir eksikliktir” diye konuştu.

 

 

Meslek hastalıkları tanısının konulamamasını işyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlıklarının olmamasına bağlayan Toraman, iş kanununun mevcut durumu sebebiyle sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

 

 

Meslek hastalıkları tanısının konulabilmesinin ilk şartı işyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlıkları sağlanmasını dile getiren Toraman, “İşverenler SGK primlerinin bir bölümünü bakanlığın fonuna ödemeliler ve bu fondan ödemeler yapılmalıdır. İşyeri hekimleri mesleklerini OSGB bünyesinde ve mesleki bağımsızlıkları sağlandığında icra edebilirler. Ayrıca belgeleri Danıştay tarafından iptal edilen veya askıya alınmış iş güvenliği uzmanlarının geçerli belgelerini almaları için meclisten İş Sağlığı ve Güvenliği yasa tasarısı geçmelidir” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.