1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası Başkanı'ndan önemli açıklamalar!

Merkez Bankası Başkanı'ndan önemli açıklamalar!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ihracat ne kadar artarsa iç talebin o kadar büyümesine izin vereceklerini söyledi.

A+A-

Başçı, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen Para Politikası konferansına katıldı. Kocaeli Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleşen konferansa Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yanı sıra Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Keleş ve iş adamları katıldı.

 

 

 

Başçı, Türkiye'nin özellikle 1973 yılından başlayarak kara bir 30 yıl geçirdiğini bu dönemde Amerika Birleşik Devletlerindeki gayri safi milli hasılaya yaklaşmak yerine giderek uzaklaştığını belirtti. Başçı, enflasyonun bu dönemde büyümenin önünde en büyük engel olduğunu belirterek,"Mali disiplin ile birlikte enflasyonunda düşürülmesi ile birlikte Türkiye artık büyümeye başladı" dedi. 

 

 

Başçı, EURO bölgesi ülkelerinde büyüme hızlarının eksilerde seyrettiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Bu yıl büyüme oranı yüzde üçlerde seyrediyor. Biz, bunun yıl sonuna kadar yüzde dörtlerde olmasını bekliyoruz. İşadamlarımız ihracatını özellikle büyüme ivmesi olan ülkelere ve petrol ihraç eden ülkelere yapması bizim büyüme oranınımızın artmasını sağlıyor. Gerçekten iş adamlarımızın esnekliğini, hızlı bir şekilde hareket edebilmelerini takdir ediyoruz.

 

 

 

Türkiye'yi bu kurtarıyor. Çünkü biz cari açık veren bir ülkeyiz. İş adamlarımız ne kadar başarılı olursa bu konuda, ihracat ne kadar artarsa, biz de iç talebin büyümesine o kadar izin verebiliriz. Merkez Bankası olarak, şu anda biliyorsunuz fren tarafında hep konuşuluyor. Frenleri yavaş yavaş azaltıyoruz. O kadar iç talebin büyümesine izin verebiliriz.

 

 

Aksi halde, çok fazla salıversek o zaman iç talep inanılmaz canlanma potansiyeline sahip Türkiye'de ve o zaman cari açık hemen artar. O nedenle dikkatli gidiyoruz. İhracatçılarımız ne kadar başarılıysa, biz de iç talebi o kadar canlandıracağız. Buradan söz veriyoruz" Erdem Başçı, konferansını tamamladıktan sonra para politikaları konusunda işadamlarından gelen soruları cevapalandırdı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.