1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memurları üzecek yeni uygulama yolda
Memurları üzecek yeni uygulama yolda

Memurları üzecek yeni uygulama yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memurların çalışma hayatları boyunca bir ilde kalmalarını ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme hazırlığı yapıyor.

A+A-

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memurların çalışma hayatları boyunca bir ilde kalmalarını ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme hazırlığı yapıyor. Bir memurun 15-20 yıl aynı yerde çalışmak yerine belli bir takvim çerçevesinde değişik bölgelerde görevlendirilmesi planlanıyor.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 657 sayılı kanundaki köklü değişikliğin yeniden ele alınması ile alakalı bir çalışma yaptıklarını belirterek

 

"Bütün kamuyu ilgilendirdiği için başbakanlık, ekonomi bakanlıkları ve devlet personel başkanlığı ile birlikte yürütülen bir çalışma bu. Bunun birinci ayağı olan eşit işe eşit ücret ayağı gerçekleşti. 657 sayılı kanunun bir bütün olarak ele alınıp personel rejimimizin çağın ihtiyaçlarına, Türkiye'nin şartlarına uydurulması sağlanacak. İlgilitaraflarla bu konu konuşulacak. Mutabakat çerçevesinde bu değişikliği yapacağız" dedi.

 

 

AYRIM YAPMAKSIZIN GÖREV YAPILACAK

 

 

Memurlara rotasyonun gündemde olduğunu anlatan Çelik, "Ülkemiz 781 bin kilometrekaredir. Kamuda çalışmayı benimseyenlerin, bir ayrım yapmaksızın Türkiye'nin dört bir tarafında da hizmet etmeleri gerekiyor. Böyle bir yaklaşım sergilenirse hem kamu çalışanlarının birikimlerinin vatandaşlarımıza aktarılması hem gidilen yerde yeni bir heyecanla işe başlanması hem de verimsizlik söz konusu ise bu değişiklik ile onun gözden geçirilmesi mümkün olur. Çakılı kadro gibi memurların aynı ilde 15-20 yıl hizmet etmeleri verimi düşürüyor. Heyecanı ortadan kaldırıyor. Belli bölgeler sürgün yeri gibi algılanıyor. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir. Kamu çalışanı kamu çalışanıdır. Türkiye'nin dört bir yerinde hizmet edebilir. Bu bazı kurumlardan uygulanıyor. Şahsen olumlu neticeler alındığı inancındayım. Bunun yaygınlaştırılması düşünülebilir. Bu görüşü sosyal taraflarla henüz konuşmadık" diye konuştu.

 

 

SİYASİLERİN İŞİ KOLAYLAŞACAK

 

 

Bakan Çelik, İHA muhabirinin, "Bu düzenleme, siyasetçilerin tayinler konusunda meşguliyetini artırmayacak mı?" sorusuna, "Siyasilerin işini kolaylaştıracak. Herkesin ne zaman nereye gideceği belli olacak. Siyasilerin çoğu iktidarı ile muhalefeti ile her gün tayinlerle, terfilerle meşgul oluyor. Herkes hangi dönemde, nerede nasıl hizmet edeceği konusunda bilgi sahibi olarak işe başlayacak. Birçok kırtasiye de ortadan kalkacak.

Herkes hangi dönemde nerede çalışacağını bilecek. Personel rejimindeki diğer konular, derdest edilip bir şekil aldıktan sonra yeniden masaya yatırılacak. Memurlara rotasyon konusu, sorulan bir soru üzerine, bizim bakış açımızı ortaya çıkardı. Meclis'te bakanlar kurulunda bu konuları konuşacağız" diye cevap verdi.

 

 

SGK'DAN ÖLÜM AYLIĞI ALMAYI UNUTANLARA TEBLİGAT

 

 

Çelik, Bursa'da 30 bin civarında ölüm aylığı alma hakkı olduğu halde bunu almayanlara mektupla tebligat yapılmasıyla alakalı olarak ise, "Yeni kanunları vatandaşlarımızın takip etme imkanı yok. Ölüm aylığının ne zaman bağlanacağı, hangi çalışana ne kadar prim yatırınca ölüm aylığı, malullük aylığı verileceği kanunlarımızda var. Bu bilgileri vatandaşlarımız internetten öğrenebilir. Müdürlüklere gidip ilgililere sorarak bilgi sahibi olabilirler. Talepler var. Bir bilgi birikimi var, ki onu kurum netleştirmek istiyor. Mektupla hak sahiplerine tebligat yapılması doğru bir harekettir" diye konuştu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.