1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mehmet Cengiz dev projeye başlıyor
Mehmet Cengiz dev projeye başlıyor

Mehmet Cengiz dev projeye başlıyor

Yönetim kurulu başkanlığını iş adamı Mehmet Cengiz’in yaptığı Cengiz Holding, Hırvatistan’da 400 milyon Euro’yla (Yaklaşık 3 Milyar TL) kazandığı demiryolu projesine 25 Mayıs günü başlıyor. Proje ülkenin en büyük projeleri arasında yer alıyor.

A+A-

 

 

Yönetim kurulu başkanlığını iş adamı Mehmet Cengiz’in yaptığı Cengiz Holding, Hırvatistan’da 400 milyon Euro’yla (Yaklaşık 3 Milyar TL) kazandığı demiryolu projesine 25 Mayıs günü başlıyor. Proje ülkenin en büyük projeleri arasında yer alıyor.

 

Mehmet Cengiz ile Hırvatistan hükümet yetkilileri arasından yapılan görüşmeler sonucunda koronavirüs salgını yüzünden bir süre ertelenen projeye başlama kararı alındı. Demiryolu projesi ülkenin stratejik olarak en önemli projesi olacak.

 

400 MİLYON EUROLUK DEV PROJE

Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırına uzanan demiryolu projesi geçtiğimiz Temmuz ayında ihaleye çıkmış 10 firma teklif vermişti. Projeye Türkiye’den Slovenya’dan, İspanya’dan, Çin’den, Avusturya’da önemli şirketler teklif vermiş ama ihaleyi kazanan Cengiz Holding olmuştu. Dev proje Hırvatistan’da altyapı anlamında en pahalı proje konumunda.

 

Kasım 2023’ten bitirilmesi planlanan projede 42,6 kilometre uzunluğunda çift hatlı demir yolu işi kapsamında, altyapı, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon işleri yapılacak. Proje kapsamında 9 tren istasyonu inşa edilirken en uzunu 635 metre olan 16 köprü/viyadük de yapılacak. . Projede ayrıca 25 kilometrelik ses koruma duvarı inşa edilecek. Projedeki en zorlu bölüm ise Drava nehri üzerinde 338 metrelik çelik köprü olacak. Stratejik anlamda ülkenin önemli olan çalışmanın yüzde 85’lik finansmanını Avrupa Birliği karşılayacak.

 

 

MEHMET CENGİZ İNŞAAT KONUSUNDA ÇOK TECRÜBELİ

 

Hırvatistan’ın en büyük alt yapı projesini yapacak olan Mehmet Cengiz’in bundan önce yaptığı çok büyük altyapı projeleri yaptı. Türkiye'de Ankara-İzmir Hızlı Tren Eşme-Salihli Kesimi, Bandırma-Bursa-Ayazma Demiryolu, Ankara-İstanbul Hızlı Tren T26 Tüneli, Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metrosu, Palu-Genç-Muş Demiryolu, Gebze-Halkalı Banliyö Demiryolu Hattı İyileştirilmesi, Ankara-Sivas Demiryolu Projesi gibi işlere imza atan Cengiz İnşaat, bir anlamda Türkiye’de kazandığı tecrübeyi Hırvatistan ile uluslararası alana da taşımış oldu. Mehmet Cengiz’in ayrıca Bulgaristan’da da büyük bir projesi var.

 

Mehmet Cengiz hakkında

  1. Rize doğumlu İş adamı Mehmet Cengiz Türkiye’de uzun yıllar müteahhitlik yapmış önemli projelere imza atmıştır. 1980 yılında Cengiz İnşaat’ı kuran başarılı iş adamı Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980’de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı iş yaşamını 1990’larda turizm yatırımlarıyla devam etti. 1995 yılında turizm alanında da yatırım yaparak; Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açmıştır. Türkiye’de önemli projelerde rol oynayan projelere imza atan Cengiz Holding’in temelleri 1977 yılında atıldı. Bugün onlarca şirketten oluşan Cengiz Holding, inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Dünyanın en çok konuşulan havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nın ortakları arasında yer alan Cengiz Holding’in iştirakleri bünyesinde yaklaşık 65 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.