1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı

Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı

Hastane Afet ve  Acil Durum Müdahale  planı uygulanarak  Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekim Prof .Dr. Nuh.Zafer Cantürk’ ün öncülüğünde olası İstanbul depremi için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak ön çalışma yapıldı.

Hastane afet planında görevlendirilen olay yönetim ekibinin tamamı katıldı,tatbikata gözlem ve bilgi amaçlı  dış birimden Kocaeli il sağlık müdürlüğü  afetlerde sağlık hizmetleri  şube müdürü Naci Dabak ve Selahattin Çakır,AFAD ekibinden Rahmi Sider ve UMKE   ekibinden Bahattin Koçyiğit ve Besim Şen  katıldı.
Tatbikatın açılış konuşmasını Teşhis Hizmetler Müdürü Uzm.Orkun Çilen yaptı devamında tatbikatı organize eden Sivil Savunma Amiri Kenan Karataş  acil ve afet  durumunda Türkiye Afet Müdahele  Planları(TAMP) bu planın içerisindeki  İl  Afet  Acil Durum  Merkezi  Planlarını anlattı. 

Kocaeli İl Afet Müdahale Planı içerisindeki hastanenin bulunduğu yeri , görev  ve sorumlulukları anlatılarak,Kocaeli

Üniversitesi Hastanesinde  olası bir afet durumunda alınıcak önlemler, gelştirilmesi gereken stratejiler ve olay anı müdahale ekiplerinin hazır olup olmadığı  tespiti için hazırlıklar konuşuldu.Bir senaryo üzerinden tatbikat gerçekleştirildi.
Senaryo’da

xxxxx tarihinde saat  12.00 tarhinde Marmara denizi açıklarında 7.8 şiddetinde bir deprem oldu.İstanbul genelinde büyük yıkıma sebep verdiği Kocaelinde ise hasarın daha az olduğu tespit edilmiştir. İlk 3 sat içerisinde Kocaeli Üniversitesi  Hastanesin de yapılması gerekenler senaryolandırıldı.
Tatbikata katılan olay yönetim ekibi 2 gruba ayrılarak ilk 3 saat içerisinde yapılması gerekenleri tartışarak kayıt altına aldılar.Alınan kayıtlar karşılıklı okunarak eksiklikler tartışıldı.

HAP başkanı Prof.Dr.Nuh.Zafer Cantürk’ ün tatbikattan çıkan sonuca istinaden ilgili paydaşlar ile(Ulaşım Daire Başkanlığı, Emniyet,Jandarma,AFAD..) oluşturulması gereken gidiş geliş güzergahlarının herhangi bir sorun yaşanmaması için planlanması amacıyla protokol geliştirilmesi için talimat verdi.
Katılımcıların beğenisiyle son bulan toplantıda Kocaeli Üniversitesi Hastanesi‘nin herhangi bir acil afet durumunda  hazırlıklı olduğu ilgili gözlem ekibi tarafından teyid edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.