1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. MARMARADAN MEKTUP
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

MARMARADAN MEKTUP

A+A-
4 gün içinde adliye sarayı basıldı bir savcı şehit edildi, emniyet müdürlüğüne saldırıldı, tüm ülke 7 saat boyunca karanlığa gömüldü, yolcu uçaklarımıza 4 bomba ihbarı yapıldı.
Sadece 4 gün içinde millete yaşatılan şok neyin habercisi? Bu karanlık günlerin sebebi nedir?
 
Aslında siyasetten anladığım söylenemese de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gözlemlediklerim ve düşündüklerime değinmem gerekirse bugün ve daha önceki günlerde yaşadığımız kötü olayların kesinlikle sebepleri var. Fakat bu sebeplere mantıklı, halkı ikna edecek açıklamalar yapılamıyor. Ülkemiz ekonomisi ve halk; kim ne derse desin ne kadar toz pembe gösterilmeye çalışılsa da maddi ve manevi çöküntü içinde.%97 si Müslüman olan ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti olarak bütünlüğü ortadan kaldırılıp bölünmeye çalışılmakta. Bazı dünya haritalarında da gördüğümüz gibi doğu bölgelerimiz Kürdistan olarak gösterilmektedir.
 
Bu kadar çok kendilerine ayrı ülke isteyen Kürdistan kurmaya çalışan şahıslar ki bunun kürtlükle alakası yok çünkü çevremizdeki Kürtlerin bu tarz düşünce ve istekleri kesinlikle yok ve bu yaşanılanlara bizler kadar tepkililer. Bu da demek oluyor ki Kürtler de, Türkler gibi farklı görüşler barındıranlar olarak çeşitlilik kazanıyor. Nasıl bizler sağ-sol-demokrat-kominist falan filan görüş ayrılıkları sebebiyle bir sürü parti kurmuşsak Kürtlerin çoğu da zihniyetlerine yatkın bu partilerden birini destekliyor. Özerklik isteyenlerde HDP yi destekliyor. Bu kadar karışıklık yaratmaya hiç gerek yok.
 
Kürdistan kurulursa destekleyenler buraları terk edip oraya mı yerleşecek? Hee öyleyse tasınızı tarağınızı toplayın şimdiden gidin mücadelenizi oralarda verin. Sonuçta her ırk zamanında çok zulümlere maruz kalmış ne devletler ne saltanatlar yıkılmış. Bunların kinini güderek yaşarsak hiçbir zaman rahat yüzü göremeyiz. Türkiye Cumhuriyeti de bir bütündür. Türk, Kürt, Laz, Alevi, Abaza, Gürcü, Azeri, Ahıska… hatta yabancı uyruklu olan ülkemizde yaşayan herkes bir bütündür. Yalandan ortalık karıştırmanın manası yok. Ülkemizin neredeyse tamamı göçmen herkes yaşadıkları savaşlardan, zulümlerden kaçıp buralara yerleşmiş ve ülkeyi benimseyip sahip çıkmışlar.
 
Kendimden örnek vermem gerekirse ben Ahıska Türküyüm. Gürcistan-Batum Rusya ya bağlı imiş. Rusya tarafından Müslüman halk burada kalmayacak ya da din değiştirecekler şartı önlerine sunulup bunun akabinde çeşitli zulümlere maruz kalarak sınır dışı edilmişler. Babaannemler de bu zulüm ve tehditlerin ardından mecburen deniz yoluyla gelip Samsun’a yerleşmişler. Türkiye devleti bize kol kanat gerdiler düşüncesi içine girerek vefa duygusu içerisinde ülkeye destek ve sahip çıkmışlar. Bizler de aynı duygular içerisindeyiz.
 
Niye bizim büyüklerimizi Gürcistan ata toprağında rahat bırakmadılar diye herhangi bir kin ve düşmanlığımız yok. Gidip oralara ortalık karıştıralım diye örgüt kurmadık. Bu ülke bizim, bu bayrak bizim. Bu tür olaylar ülkemize ve vatandaşların tamamına kaybettirir. Bu olayların bu ülkede yaşayan kişilerden kazananı olmaz. Ekonomi iyice çöker, iç savaşa kadar gider ve galibi belki de dış güçler olur. Sadece sömürge olarak kalırız. Oyuna gelmeyelim.
 
İnsanlar arasında tabi ki görüş farklılıkları olur. Her görüşe-dine-ırka saygı duyup dış güçlerin etkisi altına girmeden kardeşçe yaşayabileceğimiz aydınlık güzel günleri yaşamamız dileğiyle. Görüşünüz ne olursa olsun ortak kaygımız gelecek nesilleri de düşünerek vatanımız olsun.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar