1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MARKA'dan yeni girişimcilere destek!

MARKA'dan yeni girişimcilere destek!

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan ,KOSGEB’in girişimcilere verilen ve alt sınırı 27 bin TL olan karşılıksız mali hibe desteğini 30 bin liraya , geri ödemeli faizsiz kredi desteğinin de 70 bin liradan 100 bin liraya yükseltildiğini if

A+A-

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA), KOSGEB ve bölge paydaşları ile işbirliği içinde düzenlediği “Kendi İşim Gibisi Yok” isimli yerel girişimciliği arttırmaya yönelik ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ Doğu Marmara Bölgesindeki 5 ilde devam etmektedir. MARKA; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova illerinde paydaşları arasında yer alan yerel yönetimler, meslek odaları, çeşitli kamu kurumları ve KOSGEB işbirliğiyle 2012 yılının da  kesintisiz olarak ücretsiz düzenleyeceği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin başvurularını www.marka.org.tr internet sitesi üzerinden almaya başladı. 

 

 

71 SINIF EĞİTİM VERİLDİ

 

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, Kocaeli, Sakarya Düzce, Bolu ve Yalova’da bugüne kadar Kalkınma Ajansı eliyle 71 sınıf eğitim verildiğini belirtirken, bu eğitimlere 5330’un üzerinde başvuru geldiğini ve eğitime alınan 2785 kursiyerden 2661’inin sertifika almaya hak kazandığını söyledi. KOSGEB verilerine göre Doğu Marmara da KOSGEB ile işbirliği halinde düzenledikleri eğitimlerden sertifika alarak desteğe başvuran ve şirketini kuranların oranının yüzde 15’in üzerinde olduğunu ve bunun Türkiye ortalamasının üzerinde kaldığını belirten Genel Sekreter AYAN, Ücretsiz Girişimcilik Eğitimlerimiz 2012 yılında da hızla sürdüğünü ifade etti.

 

 

PROTOKOL İMZALANDI

 

 

Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, Kalkınma Ajansın girişimciliğin geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirtirken, ‘Kalkınmanın yerelden başladığına inanıyoruz. Bölge planımızdaki hedefler doğrultusunda, hem bölgemizde girişimciliğin geliştirilmesi hem de devletin verdiği desteklerden bölge girişimcilerinin daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultuda KOSGEB ile ilk defa bir Kalkınma Ajansı, bölgeyi kapsayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü imzalamıştır’ dedi. KOSGEB ve yerel paydaşlarımızdan Belediyeler, Meslek Odaları, kamu kurumları ile işbirliği içinde il ve ilçelerimizde düzenlediğimiz bu eğitimlere yoğun ilgi olduğunu görüyoruz. Gelen başvurular, iş fikrinin yenilikçi olması, bölge ihtiyacını karşılar nitelikte olması, istihdama ve ihracata katkısı, uygulanabilir ve başarıya ulaşabilir olması, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden olup olmadığı, girişimci adayının tecrübesi, sermaye yapısı, pazar bilgisi, eğitimi gibi kriterlere göre değerlendirilmekte, mülakatlar da yapılarak eğitime katılacaklar belirlenmektedir” dedi.

 

 

 

GERİ ÖDEME LİMİTİ

 

 

Sürdürülebilir kalkınma için girişimcilerin tüm gücünü kullanmak ve başarılı işletmelerin kurulması için destek mekanizmaları kurmanın gereklilik olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Erkan AYAN; ''Ülkemizde yeni kurulan işletmelerin finansmana erişimde karşılaştıkları zorluklarını bildiğimiz için 2010 yılında KOSGEB tarafından başlatılan Yeni Girişimci Desteği, girişimcilerin işletme kuruluş döneminde yaşadıkları sıkıntıları aza indirmek için verdiğimiz bir destek niteliğindedir.  Bu kapsamda, girişimcilere KOSGEB tarafından verilen karşılıksız hibe desteğini 27.000 TL’den 30.000 TL’ye çıkartıldı. Geri ödemeli destek limiti olan 70.000 TL’yle birlikte bu desteği KOSGEB tarafından 100.000 TL’ye çıkmıştır. Yeni Girişimci Desteğinde, destek oranı 1. ve 2. bölgeler için % 60, 3. ve 4. bölgeler için %70’tir. Kadınlar ve özürlüler için bu oranlar (+) %10 olarak uygulanmaktadır. Girişimcilerimizin bu desteğe başvurabilmeleri için eğitim sürecini tamamlamış olmaları ve kabul edilebilir bir iş planı sunmaları gerekmektedir.KOSGEB’e destek limitlerini arttırdıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kocaeli, Sakarya,Düzce,Bolu ve Yalova illerimizden yeni girişimcilere yönelik KOSGEB ile işbirliği halinde gerçekleştirilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine başvuru için www.marka.org.tr’’dan başvuru yapılabilir” dedi.

 

 

İZLEME SİSTEMİ KURULDU

 

 

Genel Sekreter Erkan AYAN, Katılımcıların en az yüzde 20’sinin iş kurmasını hedefliyoruz. Bunun için sertifika alan girişimcilerimiz için “izleme ve rehberlik” sistemi kurduk. Onları girişimlerinde yalnız bırakmıyoruz’ şeklinde konuştu. ‘İzleme ve rehberlik sistemi’ ile eğitimlerden sertifika alanları takip ettiklerini, işletme kurma ve KOSGEB desteğine başvuru sürecinde girişimcilere destek olarak, yönlendirme yaptıklarını belirten Genel Sekreter AYAN, sertifika alan girişimcilerin Yatırım Destek Ofisi uzmanlarından, iş planı yazma sürecinde danışmanlık desteği alabileceğini ifade etti.

 

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın ücretsiz düzenleyeceği uygulamalı girişimcilik eğitiminden sertifika alan girişimciler, KOSGEB’in yeni iş kuranlara verdiği 30 Bin TL hibe ve 100 Bin TL faizsiz krediye başvuru hakkına sahip oluyor. İş fikri olan girişimciler Ocak ayı eğitimleri için (www.marka.org.tr) adresinden başvuru yapabilirler. Başvuru formlarının eksiksiz ve detaylı doldurulması istenirken, girişimci adayları eğitimler ve desteklerle ilgili illerdeki Yatırım Destek Ofisi’nden detaylı bilgi alabilirler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.