1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliye buna izin vermedi

Maliye buna izin vermedi

Devlete ödediği yüzde 18’lik özel tüketim vergisini yüzde 1 KDV’li başka bir iş koluyla devletten geri alan işletmeler, maliyenin radarına girdi. Uyanık mükellefi fark eden Gelir İdaresi Başkanlığı yeni bir risk analiz merkezi kurmak için kolları sıvadı.

A+A-

Maliye Bakanlığı mükellef hizmetlerinde her geçen gün daha profesyonel adımlar atıyor. Bu kapsamda vergi kayıp ve kaçağını da önlemeyi hedefleyen bakanlık, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) şimdi yeni bir risk analiz merkezi kurmak için harekete geçti. Sistem daha önceden de kullanılıyordu. Önce veri ambarı daha sonra da risk merkezi adı altında kurulan merkez, çapraz kontrollerle kayıtdışı ile mücadele ediyordu. Ancak Vergi Denetim Kurulu (VDK) oluşturulunca risk merkezi 2011 yılında buraya aktarıldı. Geçen zaman içinde çapraz sorgulamalara yeniden ihtiyaç duyulduğu gözlendi. Maliye risk merkezi kurulmasında somut olaydan hareket etti. Bu kapsamda bir galerici araç satışından ödediği ÖTV karşılığında KDV iadesi almak için yüzde 1 KDV’ye tabi damacana su faaliyeti şirketi kurdu. Böylece araç satışından ÖTV öderken, yüzde 1 KDV işinden de yüzde 17’lik kısmı fazladan iade talep etti.

VERGİDE TEMASSIZ DÖNEME HAZIRLIK

Maliye, muhtasar ve prim hizmetleri beyannamesinde de değişikliğe gitti. Buna göre muhtasar beyannamesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bildirgeleri tek bir platform üzerinde birleştirildi. Konu ile ilgili pilot uygulama geçtiğimiz Haziran ayında Kırşehir’de başladı. Maliye, 2018 yılında uygulamanın bütün illerde hayata geçirilmesini sağlayacak. Düzenleme kayıtlı ekonomiye geçişi de hızlandıracak. Bakanlık, “Temassız Vergi Dairesi Projesini” de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje sayesinde beyannamelerin yanı sıra bildirim, yazı, dilekçe, tutanak, rapor ve benzeri her türlü belge elektronik ortamda alınabilecek.

KDV İADESİ HIZLANACAK

Bakanlık bir yandan KDV uyanıklığının önüne geçecek tedbirler alırken bir yandan da iadelerin hızla ekonomiye geri kazandırılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda GİB, KDV iade sürelerinin kısaltılması için artırımlı teminat karşılığı hızlandırılmış iade sistemini hayata geçirdi.

Tahsilat ağları genişliyor

Çalışmaları süren bir başka adım da şu anda 29 ilde bulunan 30 vergi dairesi başkanlığının vergi dairesi ve tahsilat dairesi statüsüne kavuşturulması ile atılıyor. Mükellefe en yakın yerden hizmet sunmak amacıyla başkanlıklara bağlı şubeler kurulması sağlanacak. Tek Vergi Dairesi Başkanlığı Modeli olarak da adlandırılan uygulama Eskişehir dışındaki diğer vergi dairesi başkanlıklarında da yaygınlaştırılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.