1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Maden ocakları'na geçit yok!

Maden ocakları'na geçit yok!

AKP Gölcük İlçe başkanı Sedat Yücel, Gölcük'te açılacak olan maden ocağıyla ilgili net bir tavır ortaya koydu ve "Gidip başka yerde arasınlar buraya izin vermeyeceğiz" dedi.

A+A-

AKP Gölcük İlçe Başkanının Gölcük'ü korumak adına gerekirse siyasi hayatından vazgeçip, kamyonların önüne yatacağını söylediği yerde Dilovası Kömürcüler OSB'yi istemeyen ve bunun için topyekun eylem yapan Dilovası halkı ve diğer siyasi parti temsilcilerin aksine sessizliğini koruyan ve bir tek açıklama dahi yapmayan Dilovası AKP ilçe başkanı İlhan Yıldırım'ın bu tavrı yeniden tartışma konusu oldu..ikisi de AKP ilçe başkanıyken ve ikisinin de kendi kentlerinde yaşanan sorunlara bakışının arasındaki bu fark gözlerden kaçmadı. 

 

 

İŞTE AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel'in Gölcükteki tüm siyasi partiler tarafındandan desteklenen ve altına imza atılan açıklaması. Gölcük'te açılacak olan ,Bazalt Maden Ocağına karşı olduklarını sert bir dille ifade eden ilçe başkanı Sedat Yücel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

 

‘ SİYASİ HAYATIMA MAL OLSADA KAMYONLARIN ÖNÜNDE YATARIM’

 

 

 “Bana ‘Aferin’ desinler diye kesinlikle iş yapmam. Ben falcı değilim, falda bakmıyorum. Biz Turizm Kenti olmak için çalışırken, ortaya bu maden ocağının çıkmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Siyasi hayatıma mal olsa bile, gerekirse bu kamyonların önünde yatarım. Maden Ocağı arayan gitsin başka yerlerde arasın. Bu maden ocağı turizmi kesinlikle baltalayacak. Bundan hiç kuşkum yok. Zaten, köy muhtarları ile yaptığımız toplantıda hepsi bu ocağa karşı çıktı ve bu konuda hazırladığım bildirinin altına imza attı. Buna siyasi partilerin ilçe başkanları da dahil. Buda beni çok mutlu etti. Bu işte siyaset ayrı, Gölcük’ün çıkarları ayrı” diye konuştu. Başkan Yücel’in hazırladığı ve imzaya açtığı bildiride şu görüşlere yer verdi:

 

 

‘BİZ İNSAN HAYATINI MERKEZDE TUTAN BİR PARTİYİZ’

 

 

“Bizler; ülkemizin olduğu kadar kentimizin de gelişmesi, kalkınması için her türlü girişime destek verir, yanında oluruz. Muhakkak ki kentimizin ekonomik gelişmesine katkı verecek girişimlerde buna dâhildir. Bizler insanı ve insan hayatını merkezde tutan bir siyasi patinin mensuplarıyız. AK Parti İlçe teşkilatı olarak, Gölcük’te ekonomik büyüme gelişimi temel olan, insanın yaşam kalitesinin artıran, gelecek kuşakların bile hak ve hukukunu gözeten, doğal, tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkan bir anlayışın mensuplarıyız. Bu anlamda kentimize yapılan tüm ekonomik yatırımların insan hayatını ve konforunu nasıl etkilediğini bizleri yakından ilgilendirir. Gölcük’e yapılacak olan yatırımlar sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uyumlu olmalı ve ekosisteme kesinlikle zarar vermemelidir.Son zamanlarda ilçemizin İrşadiye köyü sınırları içinde BAZALT ocağı projesi işletileceği yönünde çalışmalar yapıldığı bilgileri herkesin malumudur. Ocak işletildiğinde İrşadiye, Mamuriye, Siretiye, İcadiye olumsuz olarak çok ciddi biçimde etkilenecektir.”

 

 

 ‘GÖLCÜĞÜN GELECEĞİNİ YOKEDECEK?’

 

 

Hisar Deresi’nin yan kolları ile Ayı Deresi ve yan kolları yok olacaktır. Köy yollarımız zarar görecek, tam anlamıyla tahrip olacaktır. Patlamalarda ve işletme esnasında doğan gürültü, çevrede yaşamı olumsuz etkileyeceği gibi doğal turizm potansiyelimizi yok edecektir. Deprem bölgesi olmamız nedeni ile patlamaların zeminde yarattığı etkiler birçok problemi beraberinde getirecektir. Doğal su kaynaklarımız yok olacaktır. Dünyanın en iyi Kayın ağaçlarının bu bölgede TEMA yetkililerince söylenmektedir. Ocak açılırsa Kayın ağaçlarımız yok olacaktır. Bölgemiz hafriyat, katı, sıvı ve yağ atıkları sorunu yaşayacaktır. Ortaya çıkan TOZ, işletme esnasında gürültüler yaratacağı trafik ve daha bir çok olumsuz faktörler nedeniyle; Gölcük’te topografya bozulacak, yeşil bitki örtümüz ortadan kalkacak, toz, gürültüvibrasyon, atık ve görsel kirlilik gibi önemli evresel etkiler oluşacaktır. Gölcük köyleri bitki örtüsü ve doğal güzellik olarak Türkiye’nin en görülmeye değer köyleri arasındadır. Gölcük geleceğini turizm kenti olmaya planlayan kenttir. Bu nedenle çevremizi, doğamızı, yeşil görüntümüzü, suyumuzu tahrip edecek, insanımızın ve gelecek kuşaklarımızın sosyal yaşamını derinden etkileyecek bu türden girişimlerin Gölcük için tam anlamıyla geri kalmışlığa, sosyal çöküntüye, ekonomik yıkıma neden olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle İrşadiye köyümüz sınırları içinde açılması düşünülen bazalt ocağına kentimizin çıkarları doğrultusunda karşı olacağımızı belirtiyor, ruhsat verilmemesini talep ediyorum.

 

 

 

 

Etiketler : , , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.