1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Lütfü Türkkan artan kredi borçlarını TBMM'ye taşıdı

Lütfü Türkkan artan kredi borçlarını TBMM'ye taşıdı

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’de artan kredi borçlularının durumunu TBMM'ye taşıdı

A+A-

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’de artan kredi borçlularının durumunu TBMM gündemine taşıdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yazılı soru önergesi veren Türkkan, önergesinde “Türkiye genelinde Aralık ayında, bir önceki aya göre, finans kurumlarına ferdi kredi ve kredi kartları borcunu ödemeyenlerin sayısı yüzde 7,4 arttı.” dedi. Merkez Bankası verilerini kullanarak toplam sayıyı da veren Türkkan, ferdi kredi ve kredi kartları kapsamında borcunu ödemeyen ve gecikmeli olarak ödeyenlerin toplam sayısının 147 bin 181'den 158 bin 10'a çıktığını yazdı. 

 

Ferdi kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı 55 bin 798'den 71 bin 887'ye yükseldi

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Aralık ayında ferdi kredi borcunu ödememiş kişi sayısının 55 bin 798'den 71 bin 887'ye yükseldiğini belirten MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 2012 yılının tamamında ferdi kredi ve kredi kartları borçlu sayısının 2 milyon 624 bin 146 olduğunu belirterek Maliye Bakanı Şimşek’e verilerdeki borçlu sayıları doğru mu diye sordu. 

 

Maliye bakanı’na önlem alacakmısınız sorusu

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin sonunda;ferdi kredi ve kredi kartları borcu olanların sayısında devamlı artış olmasının nedenlerini araştırarak Bakanlık olarak önlem alınıp alınmayacağını sordu

 

Türkiye genelinde Aralık ayında, bir önceki aya göre, finans kurumlarına ferdi kredi ve kredi kartları borcunu ödemeyenlerin sayısı yüzde 7,4 arttı. Merkez Bankası verilerine göre, ferdi kredi ve kredi kartları kapsamında borcunu ödemeyen ve gecikmeli olarak ödeyenlerin toplam sayısı ise 147 bin 181'den 158 bin 10'a çıktı. Aynı ayda ferdi kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 55 bin 798'den 71 bin 887'ye, kredi kartları borcunu ödememiş kişi sayısı ise 91 bin 383'den 86 bin 123'e geldi. Böylece 2012 yılının tamamında ferdi kredi ve kredi kartları borçlu sayısı 2 milyon 624 bin 146 oldu.

 

Bu nedenle;

1- Türkiye genelinde Aralık ayında, bir önceki aya göre, finans kurumlarına ferdi kredi ve kredi kartları borcunu ödemeyenlerin sayısının yüzde 7,4 arttığı, Merkez Bankası verilerine göre, ferdi kredi ve kredi kartları kapsamında borcunu ödemeyen ve gecikmeli olarak ödeyenlerin toplam sayısının ise 147 bin 181'den 158 bin 10'a çıktığı iddiaları doğru mudur? 

Bu iddialar doğru ise; finans kurumlarına ferdi kredi ve kredi kartları borcu olanların sayında devamlı artış olmasının nedenlerini araştırarak önlem almayı düşünüyor musunuz? 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.