1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Liseliler “Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı’nda kıyasıya mücadele etti

Liseliler “Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı’nda kıyasıya mücadele etti

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gençlerin bilgisayar bilimine artan ilgisini doğru yönlendirmeyi amaç edinen, bilgi ve becerilerini sınama ortamı sunan “Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı” Bahçeşehir Koleji ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bahçeşehir Kolej

A+A-

Bilgisayar ve kodlama alanında yapılan olimpiyatların çok zorlu olduğunu ve iyi bir altyapı istediğini ifade eden Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü Müdürü Timothy Timur, olimpiyatı düzenlemekteki amaçlarını şu ifadelerle belirtti: 
“Ulusal olarak TÜBİTAK’ın dışında bu alanda olimpiyat düzenleyen başka kurum yok. Yazılım ve bilgisayar konusunda soru üretebilecek, bu olimpiyatı yapabilecek insan sayısı çok az. Çocukların TÜBİTAK’ın dışında bilgisayar ve yazılım konusunda beslenebilecekleri çok fazla kaynak ve pratik yapacakları bir alan yok. Bu olimpiyatı düzenlememizdeki en önemli amacın bu alandaki eksiklikler olduğunu söyleyebilirim.” 
“Avrupa’da ülkemizi temsil edeceğiz” 
Kurum olarak anaokulundan üniversiteye kadar kodlama eğitimleri verdiklerini ve bu olimpiyatla birlikte bu işin neresinde olduklarını görmek istediklerini kaydeden Timur, “Eksikliklerimizi ve neyi başardığımızı öğrencilerimiz açısından görmek istedik. Bunun yanı sıra bu alanlarda eğitim veren öğretmenlerimizin ne kadar yeterli olduğu, eksikleri varsa nasıl daha iyi düzeye getirebileceğimizi görmeyi amaçladık. Ayrıca ulusal bazdaki bu olimpiyatın ardından uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmek istiyoruz. Ulusal olan bu olimpiyatta dereceye giren yarışmacılarımızı bu olimpiyatın ikinci ayağı olan uluslararası olimpiyata davet edeceğiz. Avrupa’da da bilgisayar ve yazılım olimpiyatı yapan başka bir organizasyon yok. 2019 Aralık ayında bu olimpiyatının uluslararası kısmını gerçekleştireceğiz. Her ülkenin milli takımlarının kıyasıya yarışacağı yarışta ülkemizi gururla temsil edeceğiz” diye konuştu. 
“Sorular hayal gücü gerektiriyor” 
Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 12. sınıf öğrencisi ayrıca Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA’nın yazılımcısı Bilge Kağan Ünal, “Yıllardır bilgisayar olimpiyatlarına katılıyorum. Hayal gücü gerektiren soruları çözümlemek, uğraşmak keyif veriyor. Eskiden dışa dönük biriydim, bilgisayarı arkadaşım olarak görüyordum. Daha sonra kod yazmayı keşfettim. Bilgisayarda bir şeyler üretmeyi seviyorum. Bu beni bilgisayara iten en büyük neden diyebilirim. İleride bilgisayar üzerine çalışmalar yürütmek istiyorum” dedi. 
“Ülkeme altın madalya kazandırmak istiyorum” 
Özel İzmir Koleji Fen Lisesi’ne olimpiyatta altın madalya kazandıran ayrıca TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda bilgisayar dalında altın ve gümüş madalyalarının sahibi olan Özel İzmir Koleji Fen Lisesi öğrencisi Tahsin Enes Kuru ise, “Yarışmada matematiksel problemler verildi. Bu problemleri çözen kodlar, programlar yazdık. O programların çalışmasına göre belli puanlar kazandık. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Günde 5-6 saat çalışıyorum. Bu tarz olimpiyatlarla da kendimi algoritmik olarak geliştirme fırsatı buluyorum. Uluslararası olimpiyatlarda ülkemi temsil ederek, madalya kazandırmak istiyorum” şeklinde konuştu. 

Olimpiyatta altın, gümüş ve bronz madalya kazanan öğrencilerin listesi şöyle: 
"1. Baha E. Yaldız Özel İzmir Koleji Fen Lisesi Altın 
2. Mehmet Hamza Erol Özel İzmir Uğur Anadolu Lisesi Altın 
3. Tahsin E. Kuru Özel İzmir Koleji Fen Lisesi Altın 
4. Ekrem Bal İstanbul Özel Kadıköy Eğitmen Anadolu Lisesi Altın 
5. Halil İ. Kasapoğlu İstanbul Çapa Fen Lisesi Gümüş 
6. Ahmet A. Ak İstanbul Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Gümüş 
7. Halil U. Çelik İzmir Fen Lisesi Gümüş 
8. Kerim Y. Bek İzmir Fen Lisesi Gümüş 
9. Faruk Avcı Bursa Özel Özgün Koleji Gümüş 
10. Ahmet B. Kırnık İstanbul Çapa Fen Lisesi Gümüş 
11. Ahmet K. Avcı Bursa Özel Özgün Koleji Bronz 
12. Burak Ersöz İzmir Fen Lisesi Bronz 
13. B.Kaan Ünal İstanbul Bahçeşehir Koleji Fen-Teknoloji Lisesi Bronz 
14. Olcay Oransoy İzmir Bahçeşehir Koleji Fen Ve Teknoloji Lisesi Bronz 
15. Mustafa A. Özkurt İstanbul Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Bronz 
16. Umutcan Alkan İstanbul Çapa Fen Lisesi Bronz 
17. Furkan Cebe Özel İzmir Koleji Fen Lisesi Bronz 
18. Mehmet C. Bıyık Ankara Fen Lisesi Bronz 
19. Bora Çalım Ankara Fen Lisesi Bronz". 
(İHA) 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.