1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kusura bakmayın ama..."

"Kusura bakmayın ama..."

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kusura bakmayın ama hepinizi iğneleyeceğim. Eğer askerliği, şehitlik mertebesini bu kadar yüceltiyorsak, 30 bin liraya askerlik mertebesini satın almamalıyız. Ayıptır" dedi.

A+A-

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) 21. Olağan Genel Kurulu Büyük Anadolu Hotel'de başladı. KKTC Cumhurbaşkanı İrsen Küçük, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katıldığı Genel Kurul'a, sendikalar da yoğun ilgi gösteriyor. 35 sendikanın katıldığı kongrede, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Genel Başkan Mustafa Kumlu'nun rakibi olarak seçime katılacak. 360 delegenin bulunduğu salonda, 120 delegenin Genel Başkan adayı Öztaşkın'ı desteklediği belirtiliyor. 

 

 

"GÜCÜNÜZÜ SALONLARDA KULLANMAYIN" 

 

 Konuşma yapmak üzere kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kısa konuşacağım ama kusura bakmayın biraz da iğneleyeceğim" diyerek konuşmasına başladı. Özelleştirme konusuna değinen Kılıçdaroğlu, dünyanın her yerinde özelleştirme yapıldığını fakat insanı yok sayan bir özelleştirmenin başka yerde olmadığını belirtti. "Aç adamın karnı doyar mı, karnı doymayan bir adama özgürlüğü nasıl anlatacaksınız?" diyen Kılıçdaroğlu, "Siz işçisiniz, gücünüzü salonlarda kullanmayın. Siz gücünüzü buralarda kullanırsanız, yarın gazetelere haber bile olamazsınız" diye konuştu. Anayasal güvencesi olmayan bir sendikacılık olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, anayasada sendikal özgürlük olmasına rağmen, sendikaya üye olan bir vatandaşın işten atıldığını ifade etti. "Taşeron 21. yüzyılın kölelik rejimidir, bunu asla unutmayın" diyen Kılıçdaroğlu, kendisinin taşeron olarak çalışan hem akraba hem arkadaşları olduğunu ve 8 saat değil 18 saate kadar çalıştıklarını söyledi.

 

 

"30 BİN LİRA'YA ASKERLİK OLMAZ"

 

"Türk-İş'e bir sözüm var. Taşeron işçilerin haklarına sendikalı işçiler sahip çıkacaktır. Eğer Türk-İş, sendikalı işçiler haklarına sahip çıkmazsa, taşeron işçilere de sahip çıkmazlar" diyen CHP lideri, taşeron işçilerin sokağa çıktığı zaman aldığı asgari ücretin ellerinden alındığını kaydetti. CHP iktidarında taşeron işçiliğini tarihe gömeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin sendikalı ve sigortalı olacağını kaydetti. Ülkede çalışanların yarısının kayıt dışı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Kayıt dışı nedir biliyor musunuz? Bir insanın ve çocuklarının geleceğini elinden almaktır" şeklinde konuştu. Bedelli askerlik konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Bastır 30 bin lirayı al tezkereyi. Kim askere gidecek? Fakir fukaranın çocuğu. Sizin çocuğunuz yani" diyerek "Eğer askerlik, şehitlik mertebesini bu kadar yüceltiyorsak, 30 bin liraya askerlik mertebesini satın almamalıyız. Ayıptır" şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.