1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kuşkan: "Bu kanlı süreci durdurun"

Kuşkan: "Bu kanlı süreci durdurun"

CHP Kocaeli İl Başkanı yarın gerçekleşecek olan 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kuşkan ülkemizde ve dünyada yaşanan kirli ve kanlı sürecin durdurulmasını istedi.

A+A-

"Şimdi Barış Zamanıdır.

 

 

Çünkü insanlık  savaş değil barış içinde bir arada kardeşçe yaşamak istiyor. Ancak ne acıdır ki barışseverler Barış Günü'nü, 30 yıldır süren çatışma ortamına karşı barış  ve demokratik çözüm taleplerinin  hala da çözüme kavuşturulmadığı bir ortamda kutlamaya çalışıyor. 

 

 

30  yıldır sürdürülen bu  sinsi, kirli ve kanlı süreç milletimize acı, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmedi. On binlerce insanımız hayatını kaybetti ve on binlercesi sakat kaldı, göç etti. 

 

Halkımız artık 10 yıldır iktidarda olan  AKP hükümetinden, Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’dan  kapalı kapılar ardında hazırlanan ve ülkemiz geleceğini daha da karanlık dehlizlere sürükleyen senaryolar yerine  gerçekçi bir barış ortamını hayata geçirmesini ve çözüm üretmesini bekliyor. Gün barışı ve kardeşliği savunmanın ve de hayata geçirmek için ne gerekiyorsa ertelemeden yapmanın günüdür.

 

 

Ancak ne acıdır ki barışseverler 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü, Amerika ve işbirlikçilerinin sözcüsü olan AKP hükümetinin içeride olduğu gibi dışarıda  da savaş çığırtkanlığı yaptığı bir ortamda  kutlamaya çalışıyor. AKP’nin izlediği siyasetle, sevdalısı olduğumuz güzel ülkemizi gün be gün uçuruma sürüklemekte, Ortadoğu’nun barışçıl geleceğini zehirlemekte, halkların demokrasi mücadelesini darbelemekte ve  Kürt sorununun çıkmazını derinleştirmektedir.  Bu gün her türlü işgalci saldırının adı sivil halkın korunması, demokrasi ve özgürlük olarak pazarlanmaktadır. Oysa oynanmakta olan bu sömürü senaryosunun hiçte yabancısı değiliz.

 

 

Daha dün yanı başımızda komşumuz IRAK’ta yaşanan katliamın kan izleri kurumamıştır. Dün IRAK’ı özgürleştirmek adına işgal ederek iki milyon Müslüman’ı katleden, ülkeyi yakıp yıkıp talan eden ve Libya’yı yağmalayan başta Amerika ve işbirlikçisi sömürgecilerin sinsi ve kanlı senaryoları bugün de” komşumuz SURİYE için tezgahlanıyor. 

İşgalci güçler enerji kaynaklarını bütünüyle kontrolleri ele almak adına savaşları körüklerken, barış, adalet, demokrasi, özgürlük gibi insanlığın vazgeçilmez olan ortak değerlerinin savunucusu ve yayıcısı kılığına bürünmeye çalışıyor. Komşumuz SURİYE ile ilişkilerimizin kardeşlik düzeyinde dostane ortamda yürürken birden bire AKP iktidarı eliyle kaos içine sürüklenmiştir. Yıllardır IRAK’ta yaşananları seyreden AKP iktidarı ve BOP EŞBAŞKANI BAŞBAKAN Erdoğan bir anda SURİYE’de yaşayan Müslüman kardeşlerimizin savunucusu rolüne bürünerek savaş çığlıkları atmaya başlamıştır. 

 

 

Oysa Biz; emperyalist güçlere karşı kazanılmış Ulusal Kurtuluş Savaşımımızın BAŞKOMUTANI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN 1931 yılında dile getirdiği “YURTTA SULH DÜNYADA SULH” ilkesini ANAYASASINA koyarak dünya ülkeleri arasında “barış’ı” öne alan temel dış politikası ile “saygın” konumda olan bir ülkeyiz. Cumhuriyetle başlayan, her tür anlaşmazlıkların barış, kardeşlik, hoşgörü ve insanlık ortaklığında “diyalogla” çözülmesinden yana olan TÜRKİYE, bölgemizde barış ve istikrarın sağlanması için dil, din, mezhep, ırk farkı gözetmeksizin “İNSAN”  merkezli işbirliği çağrısının sahibi olmuş ve olmalıdır da. Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da barıştan yanayız ve her türlü sömürünün karşısındayız…

 

 

Cumhuriyet halk Partisi olarak biz  sevgi ve barış içinde bir arada kardeşçe yaşamanın, alın terinin, özgürlük ve adaletin savunucusu ve güvencesiyiz. Biz barıştan yanayız… Cumhuriyet, İslamiyet, ve  dayanışma milletçe  ortak değerimizdir. Bundan dolayıdır ki  tarihin külleri içindeki acılardan yola çıkarak, bu günün ve geleceğin “BARIŞ” içindeki “dünyasını” kurarak bir daha “ACILAR” yaşansın istemiyoruz. Evet Şimdi Barış Zamanıdır. Çünkü barış, mutlu ve güvenli bir yaşamdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak istiyoruz ki Uluslar arası ilişkilerde şiddet kaldırılsın, nükleer silahlanma durdurulsun ve bölgesel sorunlar adil ve barışçıl temelde çözümlensin.

 

 

 *Demokratik ve özgür bir yaşam için, kültür, eğitim ve sağlık sorunlarının iyileştirilmesi için, yaşanabilir bir çevre için barış koşulları başta ülkemize ve de dünyaya hakim olsun.

*Yurttaşlarımız özgürce konuşup, düşüncelerini özgürce seslendirebilsin..

 

EVET ŞİMDİ BARIŞ ZAMANIDIR.

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ. HEMEN ŞİMDİ…"

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.