1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kul hakkından ne zaman vazgeçeceksiniz?”
“Kul hakkından ne zaman vazgeçeceksiniz?”

“Kul hakkından ne zaman vazgeçeceksiniz?”

Ömer Çeker piyasa gözetimi ve denetimi görevini yürüten personelin % 10 Ek puandan faydalandırılması gerekirken bu haktan faydalandırılmayarak mağdur edilmeleri hakkında basın açıklaması yaptı

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak, Zekai Dumlupınar, Eski Şube Başkan yardımcısı Erol Kalemer’in katılımı ile piyasa gözetimi ve denetimi görevini yürüten personelin % 10 Ek puandan faydalandırılması gerekirken bu haktan faydalandırılmayarak usulsüz uygulama ile hak kaybına uğratılarak mağdur edilmeleri hakkında Şubede basın açıklaması yaptı.

 

Çeker açıklamasında; “Her fırsatta Hak, Adalet, Kanun, yönetmenliklerde ne yazıyorsa biz onu uygularız diyen siyesi iradenin ilimizdeki kurumları kanun ve yönetmenlik çerçevesinde yönetsin diye atamış oldukları bürokratların uygulamalarına  bakınca, saydığımız kutsalları rafa kaldırarak nasıl usulsüz uygulamalar içinde olduklarını, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Valilik Makamına gönderilen 28.11.2013 tarih ve 04599 sayılı yazısında piyasa gözetimi ve denetimi görevini yürüten personelin % 10 Ek puandan faydalandırılması gerektiği  halde sanki bu personele verilecek ekonomik değer kendi ceplerin den verilecekmiş gibi cimri davranarak Bakan adına ilgi tarihli yazıyı imzalayan Zeki Korkut Atanın yazısını yok saydıkları görülmektedir.” Dedi. 

 

“Yapılan bu usulsüzlük kul hakkına girer”

 

Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.” buyurmuşlardır.  Emeğin karşılığını vakit geçmeden teslim etmek bir idarecinin en önemli görevidir. İdarecilerin ilk yapacakları iş çalışanların ücretlerini zamanında ve vaktinde ödemeleridir.  Fakat ne yazık ki öyle idareler görüyoruz ki bırakın alın terinin kurumasını emeğin esinin bile kalmadığı verilecek karşılığın pula döndüğü zamanda bile ödememekte ısrar ediyorlar. Piyasa gözetimi ve denetimi görevini yürüten Çevre Sağlığı ve Teknisyenlerinin her ay % 10 ek puandan yararlandırılmaları gerektiği halde bugüne kadar bu yapılmamıştır. Yaklaşık 9 aydır süren bu haksızlık ve usulsüz uygulama nedeniyle insanların alın terlerinin karşılığı verilmemiş, kul hakkına girilmiştir.

 

Hakiki iman sahipleri, kul hakkına riayette kılı kırk yararcasına hassasiyet gösterirler. Çünkü onlar, Cenab-ı Hakk’ın kul hakkını asla affetmeyeceğini çok iyi bilirler. Lafa gelince Hz. Ömer adaletinden dem vuranların iş icraata döndüğünde görüyoruz ki diktatörleri ve zalimleri hatırlatarak adeta biz keyfimize göre davranırız. Hak ve hukuk bilmeyiz diyorlar. Kul hakkı kendileri için anlaşılan hiçte önemli değil. Adalet en iyi anlamını yöneticilerde bulduğu gibi adaletsizlikte haksızlıkta yöneticiden geldiği zaman en kötü durum yaşanmış oluyor.

 

Devletin verdiği görevi yapan çevre sağlığı ve teknisyeni arkadaşlarımızın mevzuatta da bu konudaki tereddütler giderildiği halde hala emeklerinin karşılığını alamamaları bize göre bir skandaldır. Buna neden olanlar haksızlık yapmakta, suç işlemektedirler. Türk Sağlık-Sen olarak bu haksızlığa bir son verilmesini istiyoruz. Bu konuda bir adım daha atarak çalışanlar için örnek bireysel başvuru dilekçeleri hazırladık. İdareler bu dilekçeleri dikkate alarak umarız unuttukları hak ve hukuku, idarecilerde yok saydıkları kul hakkını hatırlarlar, tövbe edip çalışanın emeğinin karşılığını teslim ederler.” Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.