1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KSO’da “GİTES” semineri yapıldı

KSO’da “GİTES” semineri yapıldı

Kocaeli Sanayi Odası’nda “GİTES Farkındalık Semineri “dün Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü temsilcileri tarafından yapıldı.

A+A-

Ülkemizin en önemli sorunu olan cari açık konusuna çözüm getirecek nitelikte olan Girdi Tedarik Strateji (GİTES) Raporu’da ele alınan altı sektörün dördünün aynı zamanda Kocaeli Sanayisini de yakından ilgilendirdiğin açıklayan Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Elif Bilgisu, “ Buradan hareketle Odamızın talebi doğrultusunda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Hibe Programı çerçevesinde “Kocaeli Demir Çelik Sektöründe Sürdürülebilir Dış Ticaret Projesi” yürütülmektedir” dedi.

 

Bu doğrultuda ilgili sektör temsilcilerine yönelik Seminerde konuşmacı olarak Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü temsilcileri Daire Müdürü Kemal Ünal , Şube Müdürü Gencay Oğuz ve Dış Ticaret Uzman Yardımcısı M. Hilmi Aşkın Katıldılar. Toplantıda ilk sözü alan Daire Müdürü Ünal, Türkiye’nin en önemli sorununun dış ticaret açığı olduğunu vurgulayarak,bu sorunu azaltma çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Ünal ,çalışmalarında Demir Çelik ve Madencilik, Ototomativ ve Makine, Kimyasallar, Tarım , Tekstil ve Deri sektörlerini ele alarak 100 den fazla firma ile görüşme yaptıklarını kaydetti. Dış Ticaret Uzman Yardımcısı M.Hilmi Aşkın , “İhracata Dönük Üretim Stratejesi ve GİTES” konusunda sunum gerçekleştirerek, dünya da hammadde –girdi tedarik stratejileri hakkında bilgilendirme yaptı. Aşkın, “ AB , ABD,Japonya,Güney Kore ve Çin hammadde –girdi tedarik stratejileri ile küresel ekonomiye yol veriyor” dedi.

 

Şube Müdürü Gencay Oğuz ise Demir Çelik sektöründe hazırladıkları eylem planlarından söz ederek hedeflerini şu şekilde sıraladı; Ara mallarında yatırımların özendirilmesi, Doğrudan yabancı yatırım ihtiyacı, girdi tedarikinde yurtiçi kullanım, kamu alımları, geri dönüşüm, girdi tedarikinde planlamalar, GİTES Birimi Markalaşma ve Ar-Ge çalışmaları.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.