1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KSO Başkanı Zeytinoğlu; kasım ayı enflasyondaki artışı değerlendirdi. 
KSO Başkanı Zeytinoğlu; kasım ayı enflasyondaki artışı değerlendirdi. 

KSO Başkanı Zeytinoğlu; kasım ayı enflasyondaki artışı değerlendirdi. 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Kasım ayında TÜFE aylık yüzde 2.3 artarak yıllık yüzde 14.03’e çıktı.

A+A-

TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Kasım ayında TÜFE aylık yüzde 2.3 artarak yıllık yüzde 14.03’e çıktı. ÜFE ise aylık yüzde 4.08 artarak yıllık yüzde 23.11’e yükseldi. Enflasyondaki bu yükselişte temel neden olarak döviz kurundaki artışı görüyoruz.” açıklamasını yaptı. Zeytinoğlu üretici fiyatlarındaki hızlı artışın, bir süredir yatay seyreden tüketici fiyatlarını kasım ayından itibaren yukarı çektiğini belirterek, 2020 yılı enflasyonunun bu düzeyin de üzerinde olabileceğine dikkat çekti.
 
Kur artışlarının maliyetlere getirdiği baskı ile kasım ayında üretici fiyatlarının arttığını belirten Zeytinoğlu; “Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimlerine baktığımızda imalat sanayinin yüzde 25.04 ile ortalamanın üzerinde arttığını görüyoruz. İmalat sanayi ürün fiyatlarındaki maliyet baskısını bu veriden görebiliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerini değerlendiren Zeytinoğlu; “Ana sanayi gruplarına baktığımızda, enerji fiyatlarında gerçekleşen yüzde 0.36 artış ve dayanıksız tüketim malında gerçekleşen yüzde 18.9 artış, ÜFE ortalamasının altında kaldı. Ara malında yüzde 30.07 artış, dayanıklı tüketim malında yüzde 25.84 artış ve sermaye malında yüzde 27.85 artışın ÜFE ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu veriler üretimde girdi olarak kullanılan malların fiyatlarında ortalamanın üzerinde artış olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

ÜFE ve TÜFE arasındaki makasın büyüdüğüne işaret eden Zeytinoğlu; “Üretici fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarını daha da yukarı çekebileceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.