1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köylüler Güneş'i mahkemeye verdi!

Köylüler Güneş'i mahkemeye verdi!

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve ailesi haritada Kamış Gölü diye geçen araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapuya geçirdi. Arazileri ellerinden alınan köylüler mahkemeye başvurdu

A+A-

Kandıra'nın Babalı Köyü sakinleri hem CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş'I hem de ailesini mahkemeye verdi. Gerekçe; Güneş ailesinin haritada Kamış Gölü olarak geçen 645 dönüm araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırması.

 

 

“BİZİM” DEDİLER

 

 

Sabah Gazetesi'nin yaptığı haber ülke genelinde büyük yankı uyandırdı. Gazetede yer alan habere göre; yazın nüfusu 5 bine ulaşan, kışın ise 400 kişinin oturduğu, eski adı Çamkonak olan Babalı Köyü'nden 2008'de kadastro geçti. Babalı Köyü'nde kaydı olmadığı gibi hiçbir akrabası da bulunmayan Hurşit Güneş ile birinci dereceden akrabaları Turgay Güneş, Nihal Ayser Turgut, Tevfik Güneş, Tülin Güneş, Nermin Solmaz Güneş, Ayşe Ayata, kadastro çalışmaları sırasında Kamış Gölü olarak adlandırılan, haritada bataklık ve dere içerisi olan 161 ada 36 parselde bulunan yaklaşık 645 dönümlük araziyi 'bizim' diyerek kendi adlarına tapulandırdı. 

 

 

 

MUHTAR ASKIDA FARK ETTİ 

 

 

Yapılan işlemler askıya çıkarıldığı sırada Babalı Köyü'nün bir önceki muhtarı Adem Türkmenoğlu durumu fark ederek Maliye Bakanlığı'na 14 Mayıs 2008 tarihinde ihbar dilekçesi yazdı. Dilekçede "(...) Kamış Gölü olarak adlandırılan, bataklık halindeki, devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan ve göl kenarı olarak belirtilen 645 dönüm civarındaki taşınmazlar Hurşit Güneş ve akrabaları adına tescil edilmiştir. Bu durumu Hazine'ye bildirmek zorunlu oldu" denildi. 

 

 

 

MALİYE DE DAVA AÇTI 

 

 

Muhtar Türkmenoğlu'nun ihbar dilekçesinden sonra Kandıra Kaymakamlığı, Mal Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı'na tespit için yazılar yazıldı. Hem Maliye Bakanlığı hem de Babalı Köyü, 645 dönümlük araziyle ilgili tapulandırmanın iptal edilmesini somut, hukuki gerekçelerle belgelendirerek davalar açtı. Kocaeli'nde bütün kurumların ayrı ayrı tespit yaptığı araziyle ilgili 'Kadastro tespitine itiraz davası' başlığıyla Defterdarlık Milli Emlak Daire Başkanlığı İzmit Emlak Müdürlüğü yerinde tespit yaparak durumu bir yazıyla Muhakemat Müdürlüğü'ne gönderdi. 

 

 

 

GÖLDE KEŞİF VAR

 

 

Defterdar Süleyman Dal'ın yaptığı tespitler ise Yargıtay kararlarına dayandırıldı. Dal'ın yaptığı tespitlerde şu görüşlere yer verildi: "(...) 161 ada 36 nolu parseldeki taşınmazın, kışın su taşması nedeniyle bir göl halini aldığı yazın ise sazlık olduğu görülmüştür. Bu taşınmazın, mevzuata göre devletin hüküm ve tasarrufu altında olması gereken tescile tabi olmayan arazi parçası olarak bırakılması gerekir. Bu konuda Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin 2 Temmuz 1975 tarihli kararı ve ilamı bulunmaktadır." Yapılan tespitler neticesinde hem Hazine hem Babalı Köyü tüzel kişiliği adına, 'tapuların' iptal edilmesi gerektiği yönünde davalar açıldı. 31 Ekim'de gölde keşif yapılacak. 

 

 

İŞTE DAVALIK OLAN İSİMLER 

 

 

Hurşit Güneş (Turan Güneş'in çocukları), Turgay Güneş (Mehmet Reşat oğlu), Nihal Ayser Turgut (Mehmet Reşat kızı), Tevfik Güneş (Mehmet Reşat oğlu), Tülin Güneş (Saffet kızı), Nermin Solmaz Güneş (İbrahim kızı), Ayşe Ayata Güneş ve Serfinaz Bilgin (Saffet kızı). 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.