1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ salgın dönemini fırsat bildi, yemekhaneye zam yaptı!
KOÜ salgın dönemini fırsat bildi, yemekhaneye zam yaptı!

KOÜ salgın dönemini fırsat bildi, yemekhaneye zam yaptı!

Kocaeli Üniversitesi yönetimi, yemekhane fiyatlarına zam yaptı. Eğitim Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği duruma tepki gösterdi.

A+A-

Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) personelin ödeyeceği yemek fiyatına yüzde 50, öğrencinin yemeğine ise yüzde 20 zam yapıldı. Öğrenciler şu an okulda olmasalar da üniversite açıldığında yüzde 20 zamlı yemek yiyebilecek. Zamma dair açıklama yapan Kocaeli Emek Gençliği, "Salgın fırsatçılığı yapılarak, öğrencilerin de olmadığı bir dönemde alınan bu kararı kabul etmiyoruz" dedi. 

Kocaeli Emek Gençliği'nin açıklaması şöyle: 

2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA İKİ ZAM!

"1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan uygulamada personelin ödeyeceği yemek fiyatı yüzde 50, öğrencilerin ikinci basım fiyatı yüzde 20 zamlı olarak hizmet verilecek. Böylece 2019-2020 öğretim yılı içerisinde yemek fiyatlarına iki kere zam yapılmış oldu! Kamu kuruluşu olan bir üniversitenin hem öğrencileri hem de personeli için nitelikli ve sağlıklı yemek ihtiyacını karşılaması zorunludur. Bu ihtiyacı karşılarken kar amacı gütmemelidir. Oysa yapılan zamlar göstermektedir ki öğrenci ve personelin yararı gözetilmemekte, öğrenciler ve personel müşteri yerine konulmaktadır.

Kocaeli Üniversite rektörlüğüne soruyoruz;

* Yemekhanede kamu yararı mı gözetilmektedir yoksa kar amacı mı güdülmektedir?
* Okulun fiili olarak açık olmadığı bir dönemin maddi yük yemekhane zammı ile personelin üzerine mi yıkılmak istenmektedir?
* Üniversite yönetimi bütçenin ne kadarını yemekhane için harcamaktadır?

Salgın fırsatçılığı yapılarak, öğrencilerin de olmadığı bir dönemde alınan bu kararı kabul etmiyoruz. Üniversite yönetimi bütçe harcamalarını şeffaf bir şekilde açıklamalı, yemekhane zammı derhal geri çekilmelidir.

Üniversiteler öğrencisinden ve personelinden kar sağlayacak ticari işletmeler değildir. Bu yüzden ne personeller ne de öğrenciler müşteri değildir. Sağlıklı, nitelikli ve ücretsiz yemek hakkı ve yemekhane zammının geri çekilmesi için Kocaeli Üniversitesinin tüm bileşenlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz!"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.