1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Konservatuvar yaz kursları tüm hızıyla sürüyor

Konservatuvar yaz kursları tüm hızıyla sürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tarafından açılan ücretsiz yaz kurslarının birinci kur dersleri başladı.

A+A-

 

 24 ayrı branşta sanat eğitimi verilen kurslara çocukların yanı sıra yetişkinler de büyük ilgi gösteriyor. Kurslar aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’nın 1-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek yetenek sınavlarına hazırlık anlamı taşıyor. Yaz kurslarının müzik branşı dersleri Leyla Atakan Kültür Merkezi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü binasında veriliyor. Kursların bale dersleri SDKM Bale Salonu’nda, Halk Oyunları Bölümü’nün branş dersleri ise Büyükşehir Belediyesi Vinsan Tesisleri Gösteri Sanatları Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Birinci kurun dersleri 20 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek. İkinci kurun kayıtları ise 29 Temmuz Pazar gününe kadar alınacak. Bu kurun dersleri 30 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı, kentin sanat eğitimi alanında tartışmasız en önemli kurumları arasında yer alıyor. Türk  Sanat, Türk Halk ve Batı Müziği’nin yanı sıra bale ve halk oyunları branşlarında eğitim alarak mezun olan öğrenciler ileride Devlet Konservutuvarları’na rahatlıkla girme şansı yakalıyor. Veliler sanata yeteneği olduğunu düşündükleri çocuklarını bu nedenle Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’na yönlendiriyor. Konservatuvar Yetenek Sınavları’na hazırlık anlamı taşıyan yaz kurslar da bu çerçevede vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

 

KURSLARDA NE ÖĞRETİLİYOR?

Yetenek sınavlarına hazırlık olan kurslarda öğrenciler için geniş kapsamlı bir müfredat uygulanıyor. Müzik branşına gelen öğrencilere ana branş olarak enstrüman dersi veriliyor. Derslerde, piyanoda basılan herhangi bir tek, çift ve üç sesin öğrenci tarafından doğru olarak duyulup, seslendirmesi öğretiliyor. Bunun yanı sıra ritm ve melodi algılaması üzerinde çalışma yaptırılıyor. Şan dersine gelen öğrencilere de diyafram kullanma teknikleri ile sesin doğru yönlendirilmesi öğretiliyor.

 

BALE KURSUNA YOĞUN İLGİ

Öte yandan yaz kursları çerçevesinde, Konservatuvar Bale Bölümü de ilgi görüyor. Bölümün yaz kursları Yahya Kaptan’daki SDKM Bale Salonu’nda devam ediyor. Bu kura 5 ile 7 yaş arasındaki minikler katılıyor. Bale Branşı yaz kursunun birinci kurunda halen 30 öğrenci eğitim alıyor.  30 Temmuz Pazartesi günü başlayacak ikinci kura da yine yoğun talep var.

 

HEDEF BALEYİ TANITMAK

Bale Bölümü’nün yaz kursuna katılan miniklere haftada iki gün bir buçuk saat eğitim veriliyor. Esneklik arttırıcı ve dansa yönelik eğlenceli derslerin devam ettiği kursun öncelikli hedefi ise çocuklara baleyi tanıtmak ve alıştırmak. Bale eğitmenleri kurslarda geleceğin sanatseverlerinin yetişmesine de önem veriyor. Eğitmenler derslerde çocukların seviyesi çerçevesinde Bale Sanatı’nı tanıtarak onların bu sanata olan ilgisini geliştiriyor. Bale Bölümü’nün yetenek sınavlarına katılacak öğrenciler için yaz kursları büyük önem taşıyor. Zira sınavlarda fiziksel esneklik, estetik ve kulak kriterleri üzerinden değerlendirme yapılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.