1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kömürcüler OSB'ye kürtçe protesto!

Kömürcüler OSB'ye kürtçe protesto!

Dilovası gündeminden düşmeyen Kömürcüler OSB'ye tepkiler bu sefer çocuklardan geldi. Bir grup çocuk ve anneleri Dilovası Belediyesi önünde eylem yaparak Kömürcüler OSB'yi kürtçe pankart açıp "EDİ BES E" (Yeter Artık) diyerek protesto ettiler.

A+A-

Dilovası gündeminden düşmeyen Kömürcüler OSB'ye tepkiler bu sefer çocuklardan geldi. Bir grup çocuk ve anneleri Dilovası Belediyesi önünde eylem yaparak Kömürcüler OSB'yi kürtçe pankart açıp "EDİ BES E" (Yeter Artık) diyerek protesto ettiler. Dilovası'na kurulması oldukça tartışmalara yol açan ve halkın tepki göstermesine karşılık her geçen gün faaliyetlerini artıran Kömürcüler OSB'ye tepkiler dinmek bilmiyor. İlçe Başkanların ve STK'ların tepkilerinin ardından son tepki ise Dilovalı çocuklardan geldi.

 

 

 

İMZALAR BİÇER'E VERİLDİ

 

 

 

Turgut Özal Mahallesinden bir grup çocuk ve aileleri Kömürcüler OSB'ye tepki göstererek Dilovası Belediyesi önüne geldi. Çocuklar Dilovası Kaymakamı Hasan Göç ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman'dan Kömürcüler OSB'nin kaldırılması için destek isteyerek, mahallelerinden topladıkları imzaları vermek istediler. Ancak Dilovası Kaymakamı Hasan Göç'ün makamında olmamamasından dolayı Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hatice Biçer ile görüşen çocuklar imzaları Biçer'e teslim ettiler.

 

 

 

ÇOCUKLARI KAPIDA KARŞILADI

 

 

 

Çocuklar daha sonra Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ile görüşerek destek istediler. Yaman çocukları kapıda karşılarken, makamında bir süre çocukları ağırladı. Çocuklar adına konuşan Secrettin Çelik ve Abdulmecit Ebil, Yaman'a "Kömürcüler OSB kurulduktan sonra mahallemiz kömür tozu ile doldu. Balkonlarımız, astıklarımız çamaşırlar hep kömür tozu oluyor.

 

 

KANATLI HAYVANLAR ÖLÜYOR

 

 

Mahallemizde kanatlı hayvanlar yavaş yavaş ölüyor. Astım hastalarımız her geçen gün daha zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. Bizler Kömür tozu ile zehirlenmek istemiyoruz. Ya mahallemiz kaldırılsın yada Kömürcüler OSB kaldırılsın. Biz karanlık bir dünya istemiyoruz. Güzel sağlıklı bir kentte yaşamak istiyoruz."dediler.

 

 

 

DİLOVASI BİZİM EVİMİZ

 

 

 

Yaman ise çocukların haklı talepleri olduğunu belirterek, "Bizim önceliğimiz halkımızın, çocuklarımızın sağlıklı ve güzel kentte yaşamalarıdır. Bu demokratik eylemlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Dilovası bizim evimiz sizler gibi ben ve çocuklarımda bu kentte yaşıyoruz. Hepimizin güzel, sağlıklı bir Dilovası'n da yaşamaya hakkı var.

 

 

 

ÇEVREMİZİ KİRLETENLE MÜCADELE EDECEĞİZ

 

 

 

Bizler çevre konusunda oldukça hassas olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda Kocaeli Valimiz ve Büyükşehir Belediyemizde çevre konusunda halkımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmektedirler. Ancak Kömürcüler OSB'nin kazanılmış yasal haklarından dolayı kaldırmamız çok zor. Bizler sanayicilerin çevremize, doğaya sağlıklı tesisler yapmasından yanayız. Yapmayanlar hakkında ise gerekli çalışmalarımızı dün olduğu gibi yarında yapmaya devam edeceğiz. Sizlerin bu taleplerini ve imza dilekçelerini alarak yetkililere ileteceğim. Elimizden geldiği kadarı ile çevremizi kirleten sanayicilerle mücadeleye devam edeceğiz."dedi.

 

 

 

YAMAN TELEFONLA SORUNU İLETTİ

 

 

 

Yaman ayrıca çocukların şikayetleri üzerine İl Çevre Sağlık Müdürü Ersan Aytaç'ı telefonla arayarak çocukların şikayetini bildirerek gerekli incelemenin yapılmasını istedi. Çocuklar daha sonra Belediye binasından ayrıldılar.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.