1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kod adı: Paralel
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Kod adı: Paralel

A+A-

Aylardır ülke gündemini meşgul eden paralel yapıyla ilgili biz de altta, halk arasında nasıl değerlendiriliyor bir irdeleyelim istedik. Başlığı attık ve fakat gündem ve iş yoğunluğundan bir türlü yazamadık. Tam da niyetlendik ki Yargıtay Ergenekon dalı yapının olmadığına hükmetti. Şimdi işin yoksa makarayı geriye sar, olayları yeniden irdele sağlıklı bir bilgi elde et ki yazdığına değsin. Böyle karmaşanın içinde bu mümkün mü, İşte o biraz zor. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal misali. Nereden başlasak acaba? En iyisi yaşamaya çalıştığımız sistemi tarif ederek bir sonuca ulaşmaya çalışalım.
Türkiye cumhuriyeti demokratik hukuk devletidir. Yani halkın kendi kendini yönettiği bir rejim. Halk bu hakkını seçimle sandıkta kullanarak yerine getirir. Seçilenlerde devleti halkın ali menfaatlerini gözeterek, halkın yararına işler yapılması için gerek kendi kurumların gerekse özel kuruluşları kullanarak yerine getirir. Getirmezse ne olur, millette o zaman o iradeyi seçip göreve getirmez. Sistemin tarifi ne kadar güzel değil mi, zaten halkta bu güzelliğe riayet eden en önemli unsurlar. Peki millet görevini en iyi şekilde yerine getirerek görevini layıkıyla yaparken seçilenler veya seçilenlerin sorumluluğunda devlete iş yapalar aynı güzellikte görevlerini yerine getiriyor mu? İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta da burası. 
Şimdi Yargıtay diyor ki Ergenekon yok. Bundan 10 sene bilemediniz 20 sene sonra paralel denen yapı tekrar ülkede güçlenmeye başladı ve aktif olarak sahneye çıktı, bu sefer de paralel diye bir örgüt yok mu diyeceğiz? Sorun şu, devletin imkanlarını kullanıp millete gitmesi gereken hizmetleri kim kendi emelleri ve çıkarları için kullanıyorsa o yasalar dışına çıkmıştır, milletin meşru haklarını gasp etmiş demektir. Bunu kim yaparsa yapsın hukuksuzluktur. Milletin iradesine ipotek koymak demektir. Madem halk kendi kendini yönetiyor, tek yapabildiği de oy kullanmak o zaman bırakın yanlışları vatandaş kendisi oy vermeyerek cezalandırsın. Madem ki bütün sorumluluk seçilmiş iktidarların o zaman halka hizmet etmek isteyenler hesabını halka verebilecekleri siyasal haklarını kullanıp seçime girsinler. Madem hepiniz devleti ve milleti düşünüyorsunuz o zaman millet namına bir şeyler yapın.  Vatandaşın asıl sorguladığı yer burası. Gerek siyasi olsun gerekse siyaset dışı yollarla olsun birileri hep zenginleşirken devlete en çok vergi ödeyen Gebze’li vatandaş ay başını getirmek için karnına giren kramplara sabretmek zorunda kalıyor. Hakeza ülkenin kahır ekseriyetini oluşturan diğer illerimizdeki vatandaşlarımız da. Milletin olayları bakışı, filler yukarıda tepinir altta çimenler ezilir.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.