1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kocaeli'nde Somali yaşanıyor"

"Kocaeli'nde Somali yaşanıyor"

Meclis genel kurulunda ekonomi üzerine bir konuşma yapan CHP milletvekili Haydar Akar, Türkiye’ye en çok vergi ödeyen Kocaeli’ deki yoksulluğu anlattı.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada bu kez Kocaeli'nde yaşanan yoksulluğu anlattı. Türkiye'de ekonominin iyi olmadığını, çizilen pembe tabloların öteki yüzünde ciddi bir yoksulluk yaşandığını söyledi. Kocaeli'nden örnekler veren Akar, Kocaeli'nde ‘Somali'yi görmenin mümkün olduğunu söyledi. “Toplumumuzda yaşanan ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı nedeniyle artan şiddet ve intihar vakalarının araştırılması” amacıyla verilen araştırma önergesinin ardından CHP Grubu adına konuşan Akar, AKP iktidarı ile birlikte vatandaşın alım gücünün düştüğünü söyledi. 

 

 

PAHALILIK ARTTI

 

 

TBMM Genel Kurulunda konuşan Akar, Türkiye'de AKP ile birlikte pahalılık ve vatandaşın alım gücünün de sürekli düştüğünü söyledi. Fiyatlarda yaşanan artışlardan örnekler veren Akar, “2002'de 1 kilogram et 5,5 TL iken 2012'de 26 TL, 1 kilogram ekmek 2002'de 1 TL iken 2012'de 2,31 TL, 1 litre benzin 1,66 TL iken 2012'de 4,61 TL, 1 dolar 1,52 TL iken 2012'de 1,81 TL, devletin borcu 242 milyar TL iken 2012'de 518 milyar TL, Türkiye'de dolaşan sıcak para 2002'de 6 milyar dolar iken 2012'de 98,1 milyar dolar, kredi borçlusu vatandaş sayısı 1,6 milyon kişi iken 2012'de 13,9 milyon kişi” dedi.  

 

 

KOCAELİ DE SOMALİ

 

 

Genel Kurulda seçim bölgesi Kocaeli de örnekler veren Akar, “Benim kentim olan Kocaeli'nin göbeğinde, yani sanayisiyle Türkiye'nin lokomotifi olan benim kentimin merkezinde Somali'yi görebilirsiniz. Ramazan ayında, AKP il örgütü tarafından övünçle bahsedilmiş olan ‘4.500 haneye yardımda bulunduk' mantığından yola çıkarsak, Türkiye'nin en zengin ili olduğu iddia edilen Kocaeli de bile ne kadar fakir ve yoksul insanın yaşadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

 

 

SENETLERE PROTESTO

 

 

Bu yoksulluğu ve ekonomide yaratılan sıkıntıyı, AKP döneminde zamanında ödenmediği için protesto edilen senetlerin sayısının da rekor bir düzeyde arttığını görebilirsiniz. AKP'nin göreve geldiği 2002 yılında 498 bin olan protestolu senet 2011 yılında 1 milyona kadar yükselmiştir. Kocaeli'nde bu protesto edilen senet sayısı mevcudun iki katına çıkmıştır.   

 

 

YOKSULLUK VE ŞİDDET   

 

 

Şiddetin ekonomiyle ilgisinin büyük olduğunu söyleyen Akar, “Son on yıldır AKP ile birlikte var olan işsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntısı vatandaşlarımız üzerinde psikolojik problemleri giderek arttırmış, bunun sonucunda şiddet ve intihar vakalarında büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artışı da medyaya yansıyan haberlerin çokluğunda görebiliriz. 

 

 

HIRSIZLIK SUÇU ARTTI

 

 

En çok artış, yüzde 38'lik bir oranla kadına yönelik şiddet haberlerindedir. 2011 yılında açıklanan asayiş haberleri raporuna göre, 2011 yılında, gazetelerde, 24.932 adet hırsızlık, 22.974 adet kaçakçılık, 18.960 cinayet, 10.110 intihar olayı, 3.728 yaralama olayı yer almıştır.

 

 

CHP'DEN AİLE SİGORTASI   

 

 

İnsanı üzen, içini acıtan bu durumdan kurtuluşun yolunu, Cumhuriyet Halk Partisi seçimden önce insanlarımızın içinde bulunduğu durumu tespit etmiş, AKP Hükümeti tarafından yapılan gündelik yardımların, sadakaların bu durumu çözmeyeceğini fark etmiş ve Aile Sigortası Projesi'ni geliştirerek Türkiye'nin gündemine taşımıştır. Aile Sigortası, bugün Türkiye'nin ihtiyacı olan bir projedir ve bu konuda hükümete her türlü desteği de sağlamaya hazırız” şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.