1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kocaeli'nde manda sayısı artacak!

Kocaeli'nde manda sayısı artacak!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin manda sayısı ve üretim kalitesini arttırmak için düzenlediği eğitim gezileri sonuç verdi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için görevlendirdiği Veteriner Hekimler ve Ziraat Mühendisleri köylerde çalışmalara devam ediyor. Büyükşehir belediyesi bu kapsamda Kandıralı manda yetiştiricilerini İstanbul Arnavutköy'de ki damızlık manda yetiştiricileri birliğine götürdü. Eğitimden geçen Kandıralı yetiştiriciler, birlik olup modern işletmeler kurmayı hedefliyor.1967 istatistik verilerine göre Kocaeli'de 20 bin olan manda sayısı yetiştiricilerin yeterli teşvik ve desteği görememesi, ıslaha yönelik çalışmaların yetersiz kalması ve manda ürünlerinin tüketicilere tanıtılmaması nedeniyle günümüzde 671'e düşmüştür. Bu sayının 637'si Kandıra ilçesinde bulunmaktadır. Manda sayısının büyük çoğunluğunun Kandıra ilçesinde bulunması ve coğrafi yapısının manda yetiştiriciliğine uygun olması nedeniyle bu bölgedeki manda yetiştiriciliğinin kalkındırılması için çalışmalar devam ediyor.

 

 

"EĞİTİMLERLE BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞTİ"

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliğinin düzenlediği İstanbul Manda Yetiştiricileri Birliği eğitim gezisine 18 manda yetiştiricisi ve 3 Veteriner Hekim katıldı. İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, manda yetiştiriciliğinin son yıllarda aranan meslek olduğuna dikkat çekti.

Kandıralı manda yetiştiricileri İstanbul'da düzenlenen manda yetiştiricileri birliği gezisine katıldıktan sonra, Kandıra'da da manda birliği kurulmasının yetiştiricilik açısından önemli olduğu kanaatine vardı. Birlik kurulması durumunda manda yetiştiricilerinin alacağı destek artacak. Tagem projesi gibi verim artışına yönelik çalışmalardan faydalanabilecekler, ürün çeşitliliği artacak ve pazara yönelik üretim yapabilecekler. Birlik olarak yetiştiriciliğe yönelik modern işletmeler kurulabileceklerini ifade eden manda yetiştiricileri, “Büyükşehir'in eğitim çalışmaları sayesinde bakış açımız değişti. Artık daha büyük düşünebiliyoruz. Daha verimli ve modern yetiştiricilik için çalışacağız” diye konuştular.Manda yetiştiriciliği ile ilgili İl Özel İdare kaynaklarının arttırılarak yüksek verim özelliklerine sahip Anadolu mandalarının Kocaeli'ne getirilerek verim özelliklerinin ve sayılarının arttırılması gerekmektedir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.