1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli'nde kentsel dönüşüm başlıyor!

Kocaeli'nde kentsel dönüşüm başlıyor!

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker meclis üyelerine verdiği kahvaltında, kentsel dönüşüm ve 2B konusunda yasanın önümüzdeki ay çıkacağını ifade etti.

A+A-

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Seka Park Otel’de belediye meclis üyelerine ve yakın dostlarına kahvaltı verdi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkan yardımcıları Hüseyin Üzülmez ve İbrahim Bulut da kahvaltıda yerini aldı. Kentsel dönüşüm yasasına değinen Şeker, “17 yıl meclis üyeliğini yaptım ve dostlarım ile bir araya gelmek istedim. Bu proje kapsamında kenti yeniden gözden geçirmek gerekir. Bazı sokak ve caddeler gereğinden fazla dar. Olası bir yangında itfaiye araçlarının bu sokakları girmesi mümkün değildir. Bu projeyle ilgili tüm Türkiye’yi ilgilendirecek düzenleme şu an meclis gündemindedir. Kısa zamanda bunun alt yapısı hazırlandıktan sonra hayata geçirilecek. Bu kentsel dönüşüm yasası her türlü afete karşı hazırlanan bir yasadır ve uygulanacaktır. Kentler yeniden gözden geçirilecek ve önlemler alınacak. Gerekli binalar yıkılacak ve bakanlık karar verecek. Kimse burada mağdur edilmeyecektir. Gerekirse devlet, binaları satın alacak. 2B yasası ile Mart ayı içinde bu yasaların çıkmasını bekliyoruz. Daha sonra bu konuda gereken ekipler oluşturulacak. Bakanlıkta belirlenen mühendislerce bu yerlerde inceleme yapılacak. Bu binalar için ne uygunsa o hayata geçirilecek” dedi.

 

 

"2B ARAZİLERİ DE VAR"

 

 

Türkiye’de geniş bir kesim tarafından tamamlanması beklenen 2B arazileri çalışmaların devam ettiğini belirten İlyas Şeker, konun kentsel dönüşüm gibi alt komisyonlarda görüşüldüğünü, yakın bir zamanda ise Tarım ve Orman Komisyonu’nda görüşülerek, gereken çalışmaların mart ayında tamamlanacağını söyledi. Orman vasfını yitirmiş 2B arazileriyle ilgili kanunun detaylarını anlatan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, arazi bedelinin yüzde 10’unun peşin alınacağını ve ödemede 5 yıl vade uygulanacağı bilgisini vermişti.

 

 

KİŞİYE ÖZEL DEĞİL

 

 

CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) kürsü eylemine de değinen Şeker, bu durumun güzel olmadığını ve CHP’lilerin Meclis’in çalışmalarına engel olduklarını belirtti. TBMM’deki çalışmaların yetersiz olduğunu, hatta yerel meclislerin daha fazla çalıştığını söyleyen Şeker, “TBMM, iç tüzüğe göre hazırlanan maddelere göre çalışıyorlar. Bu çalışmada yetersiz geliyor. Bu iç tüzüğün bir an önce değiştirilmesi gerekir. TBMM ülke sorunlarına daha fazla zaman ayırmalıdır. MİT yasası kişiye özel bir yasa değildir. Bu yasa bir düzenleme ve eksiklikleri giderme anlamında yapılıyor. Bu tüm memurları ilgilendiren bir yasa olacaktır” diye konuştu.

 

 

DOĞAN’DAN ELEŞTİRİ 

 

 

Kahvaltıya geç katılan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, genel olarak muhalefetin haksız yere eleştiri yaptığını ifade ederek, “Biz meclis olarak uyum içinde çalışıyoruz ve muhalefet çözüm üretiyor. Genel anlamda baktığımızda bunu göremiyoruz. Muhalefetin bir hedefi olmadır. Ancak böyle iktidar olabilirler, bizim muhalefetin böyle bir amacı yok. Çözüm üretmeden eleştiriyorlar. AKP oyları daha da yükseliyor, muhalefetin daha da düşüyor. Siyasi partiler olarak biz kalıcı değiliz, gidiciyiz ama İzmit ve İzmit halkı kalıcıdır. Buna göre muhalefet icraat üretmelidir” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.