1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli'nde hayvan hakları yürüyüşü!

Kocaeli'nde hayvan hakları yürüyüşü!

TBMM’de görüşülecek olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı’nı protesto etmek isteyen yüzlerce hayvansever, sloganlar eşliğinde eylem yaptı.

A+A-

TBMM’de görüşülecek olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı’nı protesto etmek isteyen yüzlerce hayvansever, sloganlar eşliğinde eylem yaptı. Bazı hayvanseverlerin evcil hayvanlarıyla katıldığı eylemde, kafes içerisindeki hayvan kostümlü oyuncu ise dikkat çekti. 

 

 

 

Sokaktaki hayvanların toplanıp, aşılanıp, kısırlaştırıldıktan sonra doğal yaşam parklarına götürülmesini ön gören 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikleri kapsayan yasa tasarısı, yüzlerce hayvansever tarafından protesto edildi. Yasa tasarısıyla evdeki sahipli hayvanların türüne ve sayısına da sınırlama getirileceğini söyleyen hayvanseverler, Merkez Bankası’ndan Sabri Yalım Parkı’na kadar, “Kocaeli uyuma hayvanlara sahip çık”, “Yaşamak için yasa yapsana”, “Katil yasa istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

 

 

Kafes içerisindeki hayvan kostümlü oyuncu eşliğinde yürüyen hayvan severler, yanlarına evcil hayvanlarını da alarak yasa tasarısının TBMM’de görüşülmesine karşı çıktı. Yürüyüşün ardından grup adına basın açıklamasını gerçekleştiren Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Tülay Erdurmaz, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Tasarısı’nın hayvanları korumaktan uzak olduğunu belirterek, “Bu tasarı sahipli, sahipsiz kedi ve köpek türünde olan canlıların sonunu hazırlıyor. Bu türdeki canlıların katliamı ve soy kırımı yapılacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

“HAYVANLAR ÖLÜME TERK EDİLECEK”

 

 

Yasa tasarısı ile birlikte, sokak hayvanlarının başı boş bırakılmasının yasaklanacağını ve hayvanların hayvanların toplanıp, aşılanıp, kısırlaştırıldıktan sonra doğal yaşam parklarına götürüleceğini, hayvan deney sertifikası ile deneyin önünün açılacağını ifade eden Erdurmaz, “2004 yılından bu yana yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, yetkili mercii ve belediyeler tarafından beceriyle uygulanamamıştır. Yerel yönetimler hayvanların ölümlerini, yok edilmelerini hazırlamıştır. Alt yapısı hazırlanmamış, teknik ekibi ve donanımı olmayan geçici sahipsiz hayvan bakımevlerinde hayvanlar ölüme terk edilmiştir” dedi.

 

 

Açıklamasında Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na seslenen Erdurmaz, “Sayın Topaca, ilinizde sorumlu olduğunuz hayvanların yetkili eller yoluyla yaşadıkları zulmü biliyor musunuz? Hiç merak edip mevcut bakımevlerine gittiniz mi? Hangi koşullar altında orada tutulduklarını ve nasıl öldüklerini gördünüz mü?” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na da ilçe belediye başkanlarıyla hayvan bakımevleri hakkında görüşüp görüşmediğini soran Erdurmaz, “Siz size çizilen pembe tabloyu izliyorsunuz. Kısırlaştırıyorlar evet ama ya hemen ölüyorlar, ya da iki saat sonra. Şimdi açmayı düşündüğünüz Doğal Yaşam Alanı’nda daha hızlı ölecekler” açıklamasında bulundu. Açıklama sırasında yapılan tiyatroyla, bazı eylemciler hayvan kafesinin içine zorla sokularak basın açıklamasını kafesin içerisinde dinledi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.