1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kocaeli'nde bir ilk daha gerçekleşiyor!

Kocaeli'nde bir ilk daha gerçekleşiyor!

Türkiye’de bir ilk olan 3 boyutlu yapay deprem evi, Kocaeli’de deprem bilincini aşılayacak.

A+A-

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Lojmanı olarak bilinen evlerden birini Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi olarak hayata geçirdi. Merkezde depremin 3 boyutlu yaşatılacağı simülasyon platformu ve deprem inceleme merkezi yer alıyor. Türkiye’de yaşanan büyük depremleri birebir yansıtan deprem evi Kocaeli’de deprem bilincinin yerleşmesine büyük katkı sağlayacak.

 

  

 

BAKAN ERGÜN AÇACAK

 

 

17 Ağustos Marmara Depremi,  Kocaeli’ye en acı günleri yaşatıp büyük yıkıma uğratmıştı. Büyükşehir Belediyesi kentte bu tarz acıların yaşanmaması ve deprem bilincinin artırılması amacı ile yine önemli bir çalışmayı vatandaşların hizmetine sundu. Eskiden Seka Lojmanı olarak kullanılan bina revize edilerek Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi olarak hayata geçirildi. Merkezin açılışı 14 Ocak 2012 Cumartesi günü saat 13.30’da Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün katılımlarıyla gerçekleşecek.

 

 

 

3D MODUNDA DEPREM

 

215 metrekarelik alana sahip merkezde depremin birebir yaşanacağı simülasyon platformu yer alıyor. Öğrencilere, engellilere ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik deprem eğitimi verilecek platform 3 boyutlu olarak depremi yansıtması yönü ile dikkat çekiyor. Doğu-batı, kuzey-güney ve düşey olarak deprem hareketlerinin oluşturulduğu platform 25 kişiye eğitim verilecek şekilde hazırlandı. Ev ortamındaki bir mekan şeklinde hazırlanan simülasyon platformu Kocaeli, Düzce, İstanbul gibi bir çok depremi birebir yansıtabiliyor. Aynı zamanda Merkez, Türkiye’de belediyeler arasında teknolojisi bakımından bir ilk olma özelliğine sahip.

 

 

 

PERSONELE EĞİTİM

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, merkezin açılışı yapılana kadar kendi personeline eğitim veriyor. Eğitimlere katılan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler personeli gerçeği aratmayan deprem simülasyonunu yaşadı. Öte yandan  merkez, engelli yurttaşların binayı rahatça kullanımına elverecek biçimde oluşturuluyor.

 

 

 

SİSMOLOJİ VE DEPREM EĞİTİM ŞEFLİĞİ

 

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı olarak çalışacak 2 katlı merkezde ayrıca Sismoloji ve Deprem Eğitim Şefliği hizmet verecek. Şeflik depremlerin yerleşim alanlarına etkisini, deprem titreşimlerinin yer küreyi ve katmanları nasıl etkilediğini,  ilimizin deprem tehlike ve riskini belirlemek amacıyla hizmet verecek.

 

 

 

DEPREM YÜKÜ ÖLÇÜLECEK

 

 

Depremin meydana getirdiği yatay ve düşey kuvvetleri ve etkisini ortaya çıkaracak merkez gerekli ölçüm teknikleri ve cihazlarını bünyesinde barındıracak. Merkez bu yönü ile Kocaeli’nin deprem risk haritalarını ortaya çıkaracak. Şu anda bütün ilçelere kurulan 21 deprem istasyonunun takip edileceği merkezde önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.