1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Kocaeli Kamu Hastaneleri'nden bir ilk daha

Kocaeli Kamu Hastaneleri'nden bir ilk daha

Kocaeli Kamu Hastaneleri Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi. Karamürsel, İzmit Seka ve Körfez Devlet Hastaneleri Europa HIMSS Analytics kuruluşu tarafından yapılan validasyon neticesinde HIMSS Stage 6 belgesini almaya hak kazandı.

A+A-

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney; 
“HİMSS 6 EMRAM Belgesi denilen ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bir belgeyi aynı anda üç devlet hastanemizin almasından mutluluk duyuyoruz. İlk olarak Karamürsel, ardından İzmit Seka ve Körfez Devlet Hastaneleri bu belgeyi almaya hak kazandı. 2003 yılından beri devam etmekte olan sağlıkta dönüşüm politikası kapsamında, Sağlık Bakanlığımızın önderliğinde tüm hastanelerimizde dijitalleşme çalışmaları hızla devam etmektedir.  
Son 3 Yıl İçinde Hastanelerin Dijitalizasyonu İçin Ciddi Çaba Sarf Edildi; Genel Sekreterliğimize bağlı tüm sağlık tesislerinde yazışmalar artık elektronik ortamda e-imza ile yapılıyor. Resmi evraklar evden, ofisten, internet ortamındaki her yerden TÜBİTAK tarafından verilen e-imza ile onaylanabiliyor.  Daha milli yazılım PARDUS’a geçme çalışmalarımız başladı. PARDUS’u TÜBİTAK çalışmalarının tamamlanmasının ardından devreye almayı planlıyoruz.  
E-Reçetede Kocaeli Kamu Hastaneleri Türkiye Birincisi; Hastanelerimizde reçetelerimiz eskiden tamamen kâğıtla yazılıyordu. Biz bunu elektronik ortama geçirmek istedik. Tüm reçetelerimizin          e-İmza ile imzalanması için çalışmalar yaptık. Yaklaşık 1 yıl yoğun bir çabadan sonra geçtiğimiz aylarda e-reçete yazımında % 99,5 oranı ile Türkiye birincisi olduk.    
Kamu Hastaneleri Dijital Döneme Geçiyor; Kocaeli Kamu Hastanelerinin dijital döneme geçtiği çok net bir biçimde gözüküyor.  Biz de gösterilen çabaları HIMMS Avrupa belgesi ile taçlandırmak istedik. Madem birçok alanda dijitalleşmeyi başardık, bunu da başarabiliriz  diye düşündük. HİMSS Avrupa EMRAM sistemini öğrendik. Bu sistem Avrupa’da birçok ülkede kullanılıyor. Çok ayrıntılı bir sistem. Bir nevi dijital kalite sistemi. Hastanede yapılan bütün işlemlerin kağıt kullanmadan dijital ortama geçirilmesini zorunlu kılıyor. Tüm raporların dijital olarak oluşturulması ve internet ortamda gerekli yerlere gönderilmesine imkan tanıyor. Yine hastanede kayıtların düzenli tutulmasını sağlıyor. 
Tıbbi işlemlerde olası hataları minimize ediyor. Hastalarla ilgili tanı ve tedavi süreçleri, ilaç dağıtımı, bir çok tıbbi hizmetleri, süreçlerin sağlıklı şekilde kaydedilmesini mecburi tutuyor. Hukuki işlemler için delil teşkil edecek, çalışan ve hasta güvenliği için çok faydalı bir sistem. Yaklaşık 6 aydır tüm hastanelerimizle bu başlıkları yoğun bir şekilde çalışıyoruz.
İpi ilk göğüsleyen Karamürsel, İzmit Seka ve Körfez Devlet Hastaneleri oldu. Ülkemizde ilk defa bir ilde 3 hastanenin aynı anda bu belgeyi almaya hak kazanması bizler için çok mutluluk verici. Yine ilimizde kamu/özel sektörde bu belgeyi ilk defa bir devlet hastanesinin alması bizim için ayrıca bir gurur vesilesi oldu. Ciddi bir emek olduğu için hastanelerimizi tebrik ediyorum, bunun gelecekte onların daha da başarılı olmasına vesile olacağına inanıyorum. 
Devlet Hastanelerinde hizmetlerde  standardizasyon geliyor;  Bu belgenin ilk defa Karamürsel Devlet Hastanesi tarafından alınabilmesi ilimizde sağlık hizmetlerinin homojen hale geldiğini gösteriyor. Küçük ilçelerimizde de artık il merkezindeki gibi kalite ve teknolojiyi ön planda tutan hizmetler standart olarak verilebiliyor. Derince Eğitim ve Araştırma, Gebze Fatih, Gölcük gibi diğer bazı devlet hastanelerimizde de hummalı bir faaliyet sürüyor. İnşallah hedefimiz 6 ay içerisinde bütün hastanelerimizi bu belgeyle buluşturmak. Böylece ilimizde sağlıkta dijital bir dönüşüm gerçekleşmiş olacak. Tıbbi Hizmetler Başkanımız, Başhekimlerimiz başta olmak üzere Genel Sekreterlik Bilgisayar ve Otomasyon personelimiz, hastanelerdeki sağlık personelimiz ve hekim arkadaşlarımız bu işe gönlünü verdi. Bugün çok mutluyuz, onlarla gurur duyuyor, teşekkür ediyor, kutluyorum.  Kocaeli olarak yapmış olduğumuz dijital çalışmaları bu belgeler ile taçlandırmış oluyoruz. İnşallah bu ve buna benzer çalışmalarımız gelecekte de devam edecek”  dedi.

TTO Direktörü Yrd. Doç. Dr. İlker Köse: Aynı anda 3 Hastanede HIMMS 6 alan ilk il Kocaeli
HIMSS değerlendirme ziyareti sonrası Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney’i makamında ziyaret eden TTO Direktörü Yrd. Doç. Dr. İlker Köse yapmış olduğu açıklamada; “HİMSS 6 EMRAM çalışması ile Uluslararası Sağlık Bilgi Sistemlerinin, hasta güvenliği ve sağlık kalitesinin arttırılması için ölçek belirleyen kuruluş ile  Sağlık Bakanlığı arasındaki protokol kapsamında çalışmalar yapılıyor. Bu çerçevede ülke bazında 10 ayrı yerde bölge toplantıları yaptık.  Eğitimlerin neticesi olarak dijital dönüşüm çalışmalarını yerinde görmek için ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Son 3 gündür Kocaeli İlinde Karamürsel, İzmit Seka ve Körfez Hastanemizi ziyaret ettik. Aynı anda 3 Hastanede Seviye 6 olarak belgelendirilen ilk şehir Kocaeli oldu. Bu açıdan sizleri tebrik ediyorum. Başta genel sekreterimiz olmak üzere, ilgili hastane başhekimleri ve ekiplerinin çok özverili bir çalışma yaptığını, hasta güvenliğini önceleyen şekilde teknoloji bilgi sistemlerini kullandıklarını yerinde gözlemledik. Hepsine teşekkür ediyoruz. İlimizde diğer hastanelerin de bu çalışmaları yürüttüğünü biliyoruz, onları da en kısa zamanda ziyaret etmeyi ümit ediyoruz. Bu sürecin kalıcı olacağını ve Kocaeli İlimizdeki vatandaşlara daha nitelikli sağlık hizmeti verilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.