1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Kocaeli Bin yıllık geleneğe sahip çıktı

Kocaeli Bin yıllık geleneğe sahip çıktı

Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin Hat, Teship ve Ebru bölümünü bitiren 13 öğrencisi düzenlenen törenle icazetnamelerini aldı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutan geleneksel Türk Sanatları ve geleneklerinin yaşatılmasına yönelik önemli bir ilke imza attı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hat, teship ve ebru bölümünü bitiren 13 öğrencisine düzenlenen törenle icazetnameleri verildi.

 

 

13 ÖĞRENCİ İCAZETNAMELERİNİ ALDI

 

 

Büyükşehir Belediyesi, 9. yüzyıldan kalma bir İslam geleneği olan ve Osmanlılar tarafından devam ettirilen İcazetname Törenini günümüzde de yaşattı. Büyükşehir’e bağlı Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nde hat, teship ve ebru bölümünü bitiren 13 öğrenci hocalarının elinden icazetnamelerini aldı. Öğrenciler bundan böyle ürettikleri eserlerinin altına imzalarını atabilecek.

 

TÖRENE BÜYÜK İLGİ

 

 

SDKM’de düzenlenen Klasik Türk Sanatları ve İcazetname törenine Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç, Belde A.Ş Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü İsmail Civelek, Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zafer Sevil, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Günüç, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ile Hattat Hüseyin Kutlu katıldı.

 

 

ÜSTATLAR ESERLERİNİ SERGİLEDİ

 

 

İcazetname Töreni öncesinde SDKM Fuayesinde önemli üstatların hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, naht ve katı eserlerinden oluşan klasik sanatlar sergisi açıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği sergide ayrıca icazetname alan 13 öğrencinin icazet eserleri sergilendi.

 

 

USTA ÇIRAK BAĞI

 

 

İcazetname ile ilgili yapılan bilgilendirmenin ardından bir konuşma yapan Başkan Vekili Zekeriya Özak Türk kültüründe usta ve çırak arasında önemli bir bağ olduğunu söyledi. Özak, “Usta sadece bir mesleği öğreten kişi değil, aynı zamanda ikinci bir baba ve ağabeydir. Eskiden aileler ustanın yanına çocuklarını verirken, eti senin kemiği benim derlerdi. Bunun anlamı, ‘evladım mesleği öğrenmesiyle, karakteri, kişiliği ve ahlaki olgunluğa erişmesiyle senin sorumluluğundadır’ demekti. İcazet töreni ile çırağın artık ustalaştığı, olgunlaştığı ve yetiştiği ilan edilmiş olur. İşte tarihimizden günümüze gelen icazet töreninin altında bu anlam ve incelik vardır”  dedi.

 

 

KÜLTÜR BAŞKENTİ KOCAELİ

 

Özak, Kocaeli’nin böylece sanayi başkenti olmanın yanı sıra kültür ve sanat başkenti unvanını da hak ettiğini ifade etti. Başkan Vekili Özak konuşmasının son bölümünde Büyükşehir Belediyesi kurslarında eğitim alan kursiyerlerin gerçekleştirdiği hat, tezhip ve ebru çalışmalarını ortaya koyduğu karma sergiye de değindi ve “Bu sergiyi gezerken, Türk süsleme ve yazı sanatlarının, usta ellerde ne kadar kıymetli eserlere dönüştüğüne şahit olacaksınız” dedi.

 

 

BİR GELENEK YAŞATILDI

 

 

Başkan Vekili Özak’ın konuşmasından sonra İcazetname Törenine geçildi. Sahneye ilk olarak Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hat, tezhip ve ebru bölümlerinin öğretim görevlileri davet edildi. Törende Hat Branşı öğretim görevlisi Abdullah Ahmet öğrencileri Merve Kara, Kübra Saral ve Şefika Ülke’ye icazetnamelerini verdi. Kübra Saral ve Şefika Ülke adlı öğrenciler aynı zamanda tezhip hocası Abdullah Aydemir’den de teship icazetnamesi aldı. Tezhip hocası Abdullah Aydemir, öğrencileri Yasemin Eryiğit, Nejla Kuşçu, Ayşegül Günay ve Leyla Okatan’a da icazetnamelerini sundu. Ebru branşında başarılı olan Büşra Topuz, Müjgan Uçar, Hanife Zık ve Sevtap Kırçak da hocaları Gülseren Kahraman’ın elinden icazetnamelerini aldı.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.