1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kocaeli bilimin başkenti olacak"

"Kocaeli bilimin başkenti olacak"

Bakan Ergün, Büyükşehir’in Seka Fabrikası alanında kurmayı planladığı Bilim Merkezi’ni inceledi, önemli mesajlar verdi.

A+A-

Amerika’da Google, Apple ve Microsoft gibi bilişim dünyasının kalbinin attığı merkezleri dolaşan, dünyanın en köklü bilim merkezlerinden biri olan Exploratorium’u ziyaret eden Bakan Ergün, önce büyükşehirlerden başlayarak, Türkiye’nin 81 ilini bilim merkezleriyle donatmak istediklerini söylemişti. Bakan Ergün, bu yolda ilk adımı atanlardan biri olan ve bu yolculuğa çok önde başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Seka’nın kağıt fabrikaları alanında kurmayı planladığı Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi alanını dolaştı.

 

ESKİ MAKİNELERİ İNCELEDİLER

Bakan Ergün, Seka’nın kağıt fabrikalarının bulunduğu bölümde mevcut fabrika binaları korunarak yapılması planlanan Bilim Merkezi’yle ilgili alanda inceleme yaparken, Başkan Karaosmanoğlu’ndan da projeyle ilgili bilgi aldı. Başkan Karaosmanoğlu, proje kapsamında oluşturulacak Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi’nde Seka alanında kullanılan eski baskı makinelerinin de sergileneceğini aktardı. Bakan Ergün ile beraberindekiler, alanı dolaşırken, bazıları halen çalışır durumda bulunan eski baskı makinelerini de inceledi.

ÖNCE BÜYÜKŞEHİRLERDE, SONRA 81 İLDE

Seka fabrikası alanında kurulması planlanan Bilim Merkezi’ni dikkatle dolaşan Bakan Ergün, bugün hala Türkiye'de çocukların derli toplu bilim merkezi görme şansına sahip olmadığını dile getirerek, ‘’Hızlı bir şekilde önce büyük şehirlerden başlayarak, Türkiye'nin 81 ilinde bilim merkezlerinin kurulmasını sağlamak istiyoruz. 3-4 yıl içinde büyük şehirlerde, 10 yıl içinde de Türkiye'nin bütün şehirlerinde bilim merkezleri ortaya çıkacak'' açıklamasını yaptı.         

                                                                                                        

BİLİM MERKEZLERİ TEKNOLOJİ FİDANLIĞIDIR                                                   

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye'nin bütün şehirlerinde ''Bilim Merkezlerinin'' olacağını belirten ve bu hedefi 2023 vizyonuna eklediklerini kaydeden Bakan Ergün, ‘’Teknoloji firmalarını bu bilim merkezleriyle entegre çalışan, bunları destekleyen hale getireceğiz. Bilim merkezleri sanayi şirketlerinin teknoloji fidanlığını oluşturacak’’ şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN BİLİŞİM BAŞKENTİ KOCAELİ                

Büyükşehir olarak Kocaeli’nden geleceğin dâhilerini yetiştirmek için bilime ve teknolojiye yatırım yaptıklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu da, ‘’Dijital kültürün yaygınlaştığı, akıllı kentlerin revaçta olduğu küreselleşen dünya, yeni bir yaşam kültürüne ihtiyaç duyuyor. Bu kültürü oluşturabilen şehir, diğerinin önüne geçiyor. Bizler de Kocaeli’ni, bu açıdan önemli bir konuma taşıdık. Seka fabrikalarının Endüstriyel Dönüşümü çerçevesinde yapacağımız Bilim Merkezi için ilk adımı attık. Burası, Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi olacak. Bilişim teknolojilerine yatırım yaparak, bu alanda ilk olma ayrıcalığını kazandık. Model kent olduk. Kocaeli, Türkiye’de sanayinin başkenti olarak tanınıyor. Yeni hedefimiz Kocaeli’ne ‘Türkiye’nin bilişim başkenti’ kimliğini de kazandırmaktır. Bu kapsamda 3 yılda 6. sınıfa giden 80 bin çocuğumuza dizüstü bilgisayarlarını vererek, bunun altyapısını tamamladık’’ ifadesini kullandı.

BİLİM MERKEZİ VE KAĞIT MÜZESİ

Öte yandan Seka Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi, giriş yapısı dahil toplam 27.000 metrekarelik bir alanda yer alacak. Proje kapsamında 7.637 metrekaresi Bilim Merkezi, 8.000 metrekaresi giriş yapısı ve 11.000 metrekaresi ise Kağıt Müzesi olarak değerlendirilecek. Bilim Merkezi’nde zemin dahil 4 kat içinde sergileme alanları, Dünya Galerisi, çocuklarla ilgili düzeneklerin bulunduğu alanlar, ofis mekanları, tartı ve paket salonu yer alacak. 11.000 metrekarelik Kağıt Müzesi’nde ise makinaların sergilendiği alanlar, hamur deposu, hamur temizleme bölümü ile ofis kısımları bulunacak. Proje dahilindeki giriş yapısında da antre, Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi’ne geçiş kısımları ile sosyal donatı alanları konumlanacak.  Seka içindeki binalarda kat yükseklikleri ise 6-13 metre arasında değişiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.