1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kobi’lere Özel Danışman

Kobi’lere Özel Danışman

Türkiye'de ilk kez 2017 şubat ayında açılan ve belirlenen mesleki standartlar üzerinden yazılı ve sözlü olarak iki etaptan oluşan sınav sonunda belge...

A+A-

Türkiye'de ilk kez 2017 şubat ayında açılan ve belirlenen mesleki standartlar üzerinden yazılı ve sözlü olarak iki etaptan oluşan sınav sonunda belge almaya hak kazanan Türkiye'nin ilk Akredite KOBİ danışmanları, "Mesleki Yeterlilik Kurumu" tarafından verilen Akreditasyon belgelerini alarak hizmet vermeye başladı.

KOBİ danışmanlığı ile ilgili mesleki standartların getirilmesi ve akredite edilmesi ilgili konular uzun süren müzakereler ve konuyla ilgili tarafların görüşleri alındıktan sonra 2013 yılında resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Meslek standardı ile birlikte KOBİ danışmanı, KOBİ'lerin mevcut durumunu analiz ederek sorun alanlarını tespit eden, çözüm önerileri getiren, değişim ve/veya iyileştirme alanları için gerekli uygulama süreçlerini geliştiren ve yürüten, yönlendirme ve tavsiyede bulunan, sunduğu hizmetin sürdürülebilirliğini sağlayan, müşteri ilişkilerini yürüten, çalışmalarını iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma önlemleri çerçevesinde sürdüren ve mesleki gelişimine ilişkin faaliyetlerde bulunan nitelikli kişi olarak belirlendi. Zor bir sınav sürecinden geçen adaylardan bazıları "KOBİ danışmanı'

belgelerini alarak hizmet vermeye başladı.

'Yeterli olup olmadığımızı devlet kontrol ediyor'

Türkiye'nin ilk akredite KOBİ danışmanlarından olan Barış Ariç, "Her geçen büyüyen dünyada ayakta kalmak isteyen işletmeler, yoğun ve artan rekabet baskısı ve değişen ekonomik koşullar karşısında stratejik düşünüp farklı alanlarda uzman firmalardan danışmanlık hizmeti almak durumundalar. Bu Avrupa'da çokça kullanılmasına karşın bizim ülkemizde çokça yaygın bir kültür değil.

Çünkü ülkemizdeki danışmanlık kavramı mesleğe tam oturan bir kavram olarak algılanmıyor. Bunun sebebi de mesleki dezenformasyon. Bugüne kadar danışmanlık hizmetinin herhangi bir standardı olmadığı için uzman olsun olmasın herkesin yaptığı bir meslek olarak görülmekteydi.

Bu sebeple pek çok işletme yanlış yönlendirmeler nedeniyle sıkıntı yaşadı yada yanlış strateji uyguladı. Bu durum işletmelerin kafalarında çok büyük soru işaretleri oluşturdu.

Devlet işletmelere danışmanlıkta akreditasyon sistemi getirerek bu soru işaretlerini kökten kaldırmış oldu. Çünkü mesleki yeterlilik kurumu yaptığı sınav ve mülakatlar ile işletmelerden önce danışmanların yeterliliklerini ölçerek danışmanlık hizmeti alacak işletmelere bir güvence sağlamış oldu.

Kısaca "Devlet, ben bu danışmanın senin işletmene danışmanlık hizmeti vermesi hususunda yeterliliğini onayladım" demiş oldu. Böylelikle işletmelerin endişeleri ortadan kaldırıldı. Devamında bizim gibi danışmanlarla çalışılması için teşvikler getirildi, daha getirileceğini tahmin ediyorum. Bu teşvikler sayesinde işletmelerin danışmanlık hizmetleri için ödenecek ücretlerin bir kısmını KOSGEB tarafından karşılanmasının önünü açtı. Böylelikle işletmeler mali yükümlülüklerinin bir kısmından da kurtulmuş oldu. Ülkemizdeki KOBİ'lerin yurtdışı ve yurt içi pazar araştırmaları, ulusal ve uluslararası yatırım teşviklerin takibi ve projelendirilmesi, üretim, pazarlama, finans, insan kaynakları ve işletme yönetimi gibi temel işletme unsurları üzerine akredite KOBİ danışmanlarından danışmanlık almalarını tavsiye ederim" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.