1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KO-MEK’ten usta öğreticilerine İSG Eğitimi
KO-MEK’ten usta öğreticilerine İSG Eğitimi

KO-MEK’ten usta öğreticilerine İSG Eğitimi

Büyükşehir Belediyesi KO-MEK usta öğrencilerine iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, usta öğreticilerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği temel eğitimi düzenledi. Tüm KO-MEK usta öğreticilerinin katıldığı eğitimde, meslek hastalıklarının sebepleri, tekniklerin uygulanması, hijyen, biyolojik ve psikososyal risk etkenleri ile

ilkyardım konularında geniş kapsamlı bilgi aktarıldı.


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ NEDİR?

Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimi İş Yeri Hekimi Dr. Zühal Kocamanoğlu verdi. Dr. Kocamanoğlu seminerin başında iş sağlığı ve güvenliği tanımına açıklık getirdi. Dr. Kocamanoğlu;  Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ışığında yaptığı tanımlamada, “ tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerinin en üstün düzeyde tutulması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi çalışmalarına iş sağlığı ve güvenliği adı verilir” dedi.


MESLEK HASTALIKLARI

Eğitimde meslek hastalıkları ve sebepleri konusunda detaylı bilgi sunuldu. 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 11. Maddesine göre meslek hastalıklarının, işçinin çalıştığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleri olduğu ifade edildi. Bu aşamada usta öğreticilere, sağlık gözetimi, iş yeri sağlık risklerinin kontrolü ve kişiye yönelik korunma uygulamaları konusu anlatıldı.


ÇAĞIMIZIN SORUNU STRES

Eğitimde çağın önemli sorunu olan stres ve stresle mücadele konusu ana başlık olarak katılımcılara aktarıldı. Stresle başa çıkmanın en önemli yönteminin ise stresi kaynağında yok etmek olduğu vurgulandı.


İŞ YERİNDE İLK YARDIM

KO-MEK usta öğreticilerinin ilgiyle takip ettiği eğitimde ayrıca işyerinde uygulanması gereken hijyen kuralları ele alındı. Eğitimin en önemli maddesini ise ilk yardım oluşturdu. Bu aşamada, usta öğreticilere iş yerindeki olası kazalara karşı uygulanacak ilk yardım temel kuralları ifade edildi. Eğitimin sonunda İş Yeri Hekimi Dr. Zühal Kocamanoğlu, usta öğreticilerden gelen sağlık sorularını yanıtladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.