1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kirliliğe karşı rekor yatırım!

Kirliliğe karşı rekor yatırım!

İSU Genel Müdürlüğü önemli bir yatırımı daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadı. Hereke merkez ile üst Hereke bölgelerinin atıksularının İzmit Körfezi’ne gitmesini engellemek için 2.1 milyon TL tutarında yatırım yaptı.

A+A-

 

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü’nün İzmit Körfezi’nin kuşaklama kollektör hatları ile kirlilikten arındırmasının son halkalarından biri olan Körfez ilçesine bağlı Hereke bölgesinin atıksularını arıtma tesisine bağlayacak olan Hereke Terfi Sistemi düzenlenen iftar programıyla devreye alındı.

 

İSU Genel Müdürlüğü önemli bir yatırımı daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadı. İzmit Körfezi’ni kollektör hatları ile kuşaklayan Kurum, Hereke merkez ile üst Hereke bölgelerinin atıksularının İzmit Körfezi’ne gitmesini engellemek için 2.1 milyon TL tutarında yatırım yaptı. Bir yıl süren çalışma ile tamamlanan Hereke Atıksu Terfi Sisteminin devreye alınması nedeniyle Hereke Merkez Cami alanında iftar ve tören düzenlendi. Törene Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun ve İSU yöneticileri ile Herekeliler katıldı.

 

GENEL MÜDÜR BAYRAM,”HEREKE’DE 13,3 MİLYON YATIRIM YAPTIK”

 

İSU Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan iftarın ardından törenin açılış  konuşmasını yapan Genel Müdür İlhan Bayram, Hereke bölgesinde 2006 - 2008 yıllarında 11 milyon 200 bin TL tutarında yatırım ile 53 km içmesuyu, 40 km kanalizasyon ve 700 metre yağmursuyu hatları ile 1 adet terfi merkezi inşa ettiklerini anlattı. Devreye aldıkları terfi sistemi ile birlikte bölgeye toplam 13 milyon 300 bin TL tutarında yatırım yaptıklarını ifade eden Genel Müdür, ”İzmit Körfezi’nin kirlilikten arındırılması ve Hereke bölgesinin atıksularının toplanması için yaptığımız Hereke Terfi Sistemi kapsamında 400 mm çapında polietilen boru ile 8 bin 750 metre uzunluğunda terfi hattı ile 1 adet terfi merkezi inşa ederek Körfez ilçesinin atıksu sistemine bağladık. Böylece İzmit Körfezinin atıksulardan arındırma projesinin bir merhalesi olan Hereke kısmı da Körfez Arıtma Tesisine bağlanmış oldu. Artık Herekemizde deniz daha temiz olacak. Bu yatırım ile birlikte İSU Genel Müdürlüğü olarak Hereke’ye 13 milyon 300 bin TL yatırım yaptık. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

 

BAŞKAN YUNUS PEHLİVAN’DAN YATIRIM TEŞEKKÜRÜ

 

Körfez sahillerinin kirlilikten arındırılması için yapılan yatırımlardan dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU Genel Müdürlüğü’ne teşekkür eden  Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan da, ”İSU Genel Müdürlüğü, yaptığı kısa ve güzel bir çalışma ile bölgenin atıksularının İzmit Körfezi’ni kirletmesinin önüne geçti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Marmara denizine ve İzmit Körfezi’ne çok büyük ve güzel hizmetler yaptı. Ben bu kentte yaşayan insanlar adına kendisine teşekkür ediyorum. Bu akşam bir müjde daha vererek Hereke’den Şirinyalı’ya kadar olan sahil düzenlemesini 2013 yılının sonuna kadar yetiştireceğiz ve bu alanı çok güzel bir mekan haline dönüştüreceğiz.”diye konuştu.

 

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU,”İNSANLARIMIZ GÜZEL ÇEVREDE YAŞAMAYA LAYIKTIR”

 

Hereke’ye altyapı üstyapı ve doğalgaz yatırımları yaptıklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,”Bölgede güzel hizmetler yaparak sağlıklı içmesuyu ve kanalizasyon altyapısı yanı sıra üst yapı ile doğalgaza kavuşturduk. Ancak kanalizasyonların sahillere akması içimize sinmiyordu. Benim içimde bir yaraydı ve içimi sızlatan bir eksiklikti. Kısa zamanda tamamladığımız bu yatırım ile bugün itibariyle atıksular Herekemizin güzel ve temiz sahillerine akmıyor ve akmayacak.

 

Hereke sahilleri bizim soframızdır. Bugün bizim iftar sofralarımız ne ise Hereke sahillerimiz de öyledir. Bu sahillerimizi daha derli toplu ve pırıl pırıl hale getireceğiz. Bazı bölümlerini eskisi gibi kumsal hale getireceğiz. İnsanlarımız güzel çevreye ve güzel çevrede yaşamaya layıktır. Onu korumak için herkese görevler düşüyor. Bu yatırımı kısa zamanda tamamlayan İSU Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Bu hizmetin bölgeye güzellik ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.”dedi

 

MİLLETVEKİLİ IŞIK,”DENİZE GİRDİĞİMİZ ZAMAN KOLLEKTÖRÜN NE ANLAMA GELDİĞİNİ HİSSEDECEĞİZ”

 

İSU Genel Müdürlüğü’nün bölgeye 13 milyon TL’nin üzerinde altyapı yatırımları yaptıklarından dolayı teşekkür eden Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, devreye alınan tesis ile kısa bir süre sonra Hereke sahillerinin  temizleneceğini ve insanların gönül rahatlığı ile yüzeceğini söyledi.  Altyapı yatırımlarının yeraltında yapılması nedeniyle nankör çalışmalar olduğuna vurgu yapan Işık, şunlar kaydetti,”İSU Genel Müdürlüğü tarafından Hereke’de 13 milyon TL üzerinde yatırım yapıldı. Eğer Büyükşehir Belediyesi yapılmasa idi bu yatırımı 50 sene görmezdik. Büyükşehir ve Körfez belediyeleri ve diğer kamu yatırımlarını dahil ettiğimizde Hereke’ye 100 milyon TL yatırım yapıldı.

 

Bugün  yapılan 2,1 milyon TL yatırımla artık atıksular denize bırakılmayacak. Kısa bir süre sonra artık Hereke’de insanlarımız gönül rahatlığı ile yüzecektir. Hereke’de ne yapılıyor diyenlere bu tesisleri göstermek yeterlidir. Bu yatırımı gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesine, İSU Genel Müdürlümüze ve çalışma arkadaşlarına güzel ve hayırlı bir hizmete imza attıkları için çok teşekkür ediyorum.

 

Altyapı çalışmaları nankör çalışmalardır. 13 milyon TL yatırım yapıldı. İnsanlar belki yürürken hissetmiyor. Ancak yağmur yağdığında hissediyor ve sıkıntı yaşamadığı için teşekkür ediyor. Denize girdiğimiz zaman da kollektörün, terfi sisteminin ne anlama geldiğini ve denizimiz temizlendikçe hissedeceğiz. Bir zamanlar Körfezde balık yaşamıyordu ve insanlara yüzmeye korkuyorlardı. Bugün Herekenin her tarafından insanlarımız oltayla balık tutuyor.Yapılan yatırımlarla şimdi yunusla geziyor.”dedi.

 

ONLİNE BAĞLANTI İLE SİSTEM DEVREYE ALINDI

 

Yapılan konuşmaların ardından milletvekili Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Başkan Yunus Pehlivan ile Genel Müdür İlhan Bayram, atıksuların uzaktan takibinin yapıldığı atıksu scadaya online olarak bağlanarak Hereke Terfi Sisteminin butonuna basarak çalıştırdı ve  atıksuların Körfez atıksu arıtma tesisine verilmesini sağladı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.