1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kimlikler değişecek

Kimlikler değişecek

İçişleri Bakanı Muammer Güler, elektronik kimlik kartı projesi hakkında bilgi verdi

A+A-

 

"Vatandaşlara bu hizmetle taşınabilir, taklit edilmesi kolay olmayan, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet verilmesini sağlayacak biyometrik özellikleri olan kimlik kartları verilecektir. Bu projenin amacı, kurum ve kuruluşlardan daha iyi hizmet alınmasını sağlayarak vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, Marriot Otel'de düzenlenen 'e-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler' konulu basın toplantısına katıldı. Güler, yaptığı konuşmada, kimlik paylaşım sistemiyle vatandaşların nüfus kayıtlarının tutulduğunu belirterek, bu kayıtlardaki bilgilerinkamunun ve vatandaşın hizmetine güvenilir bir şekilde sunulduğunu ve bugün itibarıyla 2 bin 530 grubun hizmet aldığına dikkati çekti. Elektronik kimlik kartı projesi hakkında bilgiler veren Güler, "Vatandaşlara bu hizmetle taşınabilir, taklit edilmesi kolay olmayan, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet verilmesini sağlayacak biyometrik özellikleri olan kimlik kartları verilecektir. Bu projenin amacı, kurum ve kuruluşlardan daha iyi hizmet alınmasını sağlayarak vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak. Elektronik ortamlarda sunulan hizmetlerde güvenli anahtar görevi yapmak. E-devlet uygulamaları desteklemek ve Avrupa Birliği uygulamaları ile uluslararası standartlara uyum sağlamaktır" şeklinde konuştu. Kimlik kartlarının bu yıldan itibaren 3-4 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılmasının öngörüldüğünü belirten Güler, öte yandan Bakanlığın yerel bilgi ve e-vergi projesini yürüttüğünü söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, "Türkiye'de 50 milyona yaklaşan internet kullanıcısı var ama e-Devlet kapısını ziyaret edenlerin sayısı 15 milyonun altında" dedi. kurumların artık böyle bir hizmet yolu olduğunu vatandaşların tam olarak algılayamadığını söyleyen Yıldırım, bugün internetin geliştiğini ve 2,5 milyar kullanıcısı olduğunu dile getirdi. Yıldırım, kullanıcı sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, vatandaşların bunu ticarette, siyasette ve eğitimde çok daha yaygın kullandığını ifade etti. Artık gelişen ve ulaşan bir Türkiye'nin olduğunu anlatan Yıldırım, "Türkiye'nin her tarafında bilgi otobanları var. Artık 'bilgiye erişim için altyapı sorunu var' diyemezsiniz" dedi.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Vakit geçmeden herkesin e-Devlet kapısını bir an önce çalmasını istiyorum. Bugün e-Devlet kapısını çalmazsanız yarın orada kendinize yer bulamayabilirsiniz. Burada sorun; Zihinsel dönüşümdür, onun dışında başka bir sorun yoktur. Bürokrasinin tuşlara dönmesi, tuş olması yani fiziki olarak işlem yapmak yerine bir tuşla işlemin yapılması vatandaşın hayalidir" şeklinde konuştu.

"Biyometrik kimlik uygulamasıyla vatandaş 'şifre manyağı' olmaktan kurtulacak"

Biyometrik kimlik uygulaması konusunda Türkiye'nin biraz geç kaldığını söyleyen Yıldırım, "Bunları dağıttığımız zaman bu mesele kolay hallolur. Vatandaş artık şifre manyağı olmaktan kurtulacak. Kimliğiyle her şeyi yapacak, 'ona şifre, buna şifre bir de şifre defteri' var. Sürekli o rakam bu rakam aklında olsun, her şeyi onunla yapsın. Bu da elektronik kimlik kartının hayatımıza girmesiyle bu süreç çok hızlanacak. Bu dönüşümü tam anlamıyla gerçekleştirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.Toplantı sonrası, e-Devlet hizmetini başarılı şekilde uygulayan belediyelere İçişleri Bakanı Güler ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım tarafından ödül verildi. e-Devlet kapısında ilk hizmet sunan Konya Büyükşehir Belediyesi oldu. Ödülü, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek adına Bilgi İşlem Daire Başkanı Yaşar İncikli aldı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.