1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KILIÇDAROĞLU, BAŞBAKAN'IN HODRİ MEYDAN ÇIKIŞINA KARŞILIK VERDİ

KILIÇDAROĞLU, BAŞBAKAN'IN HODRİ MEYDAN ÇIKIŞINA KARŞILIK VERDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, ABD sistemi başkanlık üzerinden 'hodri meydan' diyen Başbakan Yıldırım'a karşılık verdi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine ABD Başkanlık sistemi üzerinden hodri meydan diyen Başbakan Binali Yıldırım'a iki soruyla karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, "1- Türkiye'de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz çık bunu dürüstçe millete anlat. 2- ABD'de her eyaleytin kendi parlamentoları var. Bunu kabul ediyor musunuz." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

"SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİ KAÇIRDILAR"

"Suriyelilerle Türkler arasında bir kavgaya zemin hazırlanmaması lazım. Ta en başından beri dedik, "Ya şu Suriye politikası yanlış, Müslüman'ı Müslüman'a kırdırmayın" dedik. "24 saatte gireceğiz, Emevi Camii'nde namaz" kılacağız dediler, Süleyman Şah türbesini kaçırdılar. Bu politikanın Türkiye'ye getirdiklerinin farkında mısınız? Kesilen faturanın farkında mısınız?

"TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR"

Terör konusunda, terör konusunda hepimizin duyarlı olması lazım. Terörün bir insanlık suçu olduğunu hemen hemen her toplantımızda ifade ederiz. Teröre karşı ortak bir tavır takınmamız gerektiğini hep söyledim, söylemeye devam edeceğim. İnsanlığı seven herkesin bu söylemi dile getirmesi lazım. Terör bir insanlık suçudur, biz terörün karşısında onurlu bir şekilde durmalıyız. Terör tüm dünya için sorun olmaya başladı.

TERÖR KURBANLARINI UNUTMADI

Bakın Amerika'ya, bir terörist, elinde bir silah, içeri girdi, taradı ve bir sürü kişi hayatını kaybetti. Niçin öldürüyorsun, hangi amaçla öldürüyorsun? Bütün Amerika halkına, Cumhuriyet Halk Partisi olarak baş sağlıklarımızı iletiyoruz, dünya teröre karşı ortak, net bir tavır takınmalı. Terör örgütlerinin arkasında meşru bir zemin, bir ülke asla olmamalıdır. Fransa'da bir Emniyet Müdürü bir IŞİD'li tarafından öldürüldü. Dün Tunceli'de çok sayıda vatandaşımız ağır yaralandılar. Onlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

"TÜRKİYE İYİ YÖNETİLEMİYOR"

Gaziantep'te gazeteci arkadaşlarımızın IŞİD tarafından darp edildiği söyleniyor, onların da yanındayız. Her gün şehit cenazeleri geliyor. Şu soruyu herkesin kendisine sormasını istiyorum: "Türkiye iyi yönetiliyor mu?" Otursunlar, kendi vicdanlarına sorsunlar. Yönetilemiyorsa neden yönetilemiyor? Çünkü liyakat esası kayboldu. Ya bu işi becerir mi beceremez mi hiç önemli değil. Türkiye bir yerlere doğru süratle sürükleniyor, Türkiye yönetilmiyor. O kadar ki, hakim ve savcılar allak bullak edildi, her biri bir tarafa sürüldü.

İFADE ÇAĞIRSAN SAVCI TERFİ ETTİRİLDİ

Ben bir milletvekiliyim, dokunulmazlığım vardı. Yaptığım bir konuşma dolayısıyla bir savcı beni ifadeye çağırıyor. Anayasaya aykırıydı, bu adam sonra terfi ediliyor. Ahlaksızlığa bakar mısınız?
(Salonda 'dik dur eğilme' sloganları atıldı) Dik durma konusunda en ufak bir endişeniz olmasın. Bu kararnameyi imzalayan kişilere soruyorum: Hangi ahlaki gerekçeyle terfi ettiriyorsunuz? Sizde hukuk bilgisi var mı? Yaptığınız hangi vicdana, hangi hukuka sığıyor.

"İTİBARI SIFIRLANAN ÜLKEYİZ"

Dışarı itibarı sıfırlanan bir ülkeyiz. Alman Parlamentosu bir karar alıyor, Türkiye'de herkes konuşuyor. Atıyorlar bol işkembeden. Sonra bir bakıyorsunuz Almanlara incirlik üssü açılıyor. Kandırıyorsanız bari ramazanda kandırmayın ya. Niçin yapıyorlar bunu? Devletin sıfırlandığı ülkelerde ancak bunlar olur. Büyükelçiler hallaç pamuğu gibi atılıyor. Bunları kabul etmek mümkün değil.

YILDIRIM'IN HODRİ MEYDANINA KARŞILIK

"Binali Yıldırım'a iki soru soruyorum ABD sistemi Başkanlıkla ilgili düşüncen nedir? 1- Türkiye'de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz çık bunu dürüstçe millete anlat. 2- ABD'de her eyaleytin kendi parlamentoları var. Bunu kabul ediyor musunuz. Bize sorarsan biz kabul etmiyoruz biz atalarımızın, dedelerimiz 150 yıldır kurduğu savunduğu parlamenter sistemi destekliyoruz, biz parlamenter sistemin önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Hodri meydan demiştiniz hodri meydan diyoruz.

"O KADAR KİŞİLİKSİZ AHLAKSIZ Kİ"

Şehit cenazelerine gidiyoruz, üzerimize kurşun atıyorlar. Kabahatlarını örtmek için yapıyorlar. CHP'yi farklı bir sürece sokmak için yapıyorlar. Cenaze namazında bize kurşun atan o kişiler diyorum, eğer namuslu, dürüst adamlarsanız terör örgütüne müdahale etmeyin diye talimat verenlere niye sesiniz çıkmıyor. Biz hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir ortamda terör lehine en ufak cümle sarf etmiş değiliz. Hiçbir zaman bunu aksine bir cümle ne benden, ne arkadaşlarımın ağzından çıkmış değil. Şehirler silah deposuna döndü.

Ramazan gününde şehit cenazesinde kurşun atıyorlar. Göğsüme sert bir şey değdi, nedir bu diye bakıyorum kurşun. O kadar kişiliksiz ve aşağılık birisi ki, o fotoğrafı yalanlıyor. Başbakan yalanlamıyor ki. Adamsan ben Kılıçdaroğlu'na kurşunu attım diyeceksin. O kişi Binali Yıldırım'ın arkasında, 'Binali Yıldırım dışarı' dese ne olurdu?

Cemaate teşekkür ediyorum. Şehidi istismar edip, namazı istismar edip, ibadet yerini istismar edip bize saldıranlar bu iktidarın çakallarıdır. Biz onlara pabuç bırakmayacağız.

"TÜRKİYE'Yİ İÇ KAVGAYA GÖTÜRÜR"

Binali Yıldırım açıklama yapmış güvenliği sağlarız diye. İster sağla, ister sağlama biz kendi güvenliğimizi sağlayacağız. Samimi Müslüman kardeşlerime seslenmek istiyorum. AKP'ye oy veren arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Vicdanınızda bunu ölçün. Namaza giden insana bunlar yapılır mı, inanca, dine, Kuran'a saygısızlık değil mi bu? Böyle bir yapı Türkiye için felakettir. Bu yönetim Türkiye'yi iç kavgaya götürür. Biz olabildiğince dikkatli, dürüst davranıyoruz. Bizim üzerimize mermi ile, silahla gelecekler, tankla, topla gelecekler, gelmezlerse namerttir onlar.

Cumhurbaşkanı'nın hakkında tazminat da açtım, suç duyurusunda da bulundum. AİHM'e kadar da götüreceğim. Bu yalanı iftardan önce söylüyor. Oruç tutuyor mu tutmuyor mu bilmiyorum. Dünyaya rezil ediyorsun bizi. Muhammed Ali'nin cenaze töreninde yapılanlar hepimize yapıldı. Türkiye'yi küçük düşürmeye kimin, ne hakkı var? Türkiye'nin imajını düzelteceğiz. Onlar bize saldırarak, bizim korkacağımızı sanıyorlar. "

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.