1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaymakamlık Sınavı Şartları Nelerdir?
Kaymakamlık Sınavı Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık Sınavı Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık, bir ilçedeki en büyük mülki amirlik görevidir; bir başka deyişle, merkezi yönetimin ilçedeki temsilciliğidir.

A+A-

Kaymakamlar, valilerin verdiği görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler; yasaların ilçe içerisinde uygulanması sağlarlar; ilçenin genel idaresinin sağlanmasından sorumludurlar; kamu kurum ve kuruluşlarını, özel işyerlerini, belediye ve köy yönetimlerini ve bunlara bağlı kurumları denetlerler; ilçedeki kolluk kuvvetlerinin amiri olarak görev yaparlar.

Nasıl Kaymakam Olunur?

İçişleri Bakanlığı, her yıl Eylül ayında, alınacak kaymakam sayısını açıklar. Bu nedenle, kaymakam olmak isteyenlerin, bu süreci takip etmeleri ve başvuru tarihini kaçırmamaları gerekir. İlanın yayınlanmasından sonra, ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınava giriş için başvuru yapmak gerekir. Bu sınava, sadece belirli şartları taşıyanlar başvurabilir. Kaymakamlık sınavı şartları şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • Yurt içinde bulunan üniversitelerin veya yabancı üniversitelerden denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olanlardan, 4 yıl eğitim veren, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, maliye ve finans, işletme, halkla ilişkiler ve tanıtım, sosyoloji, psikoloji, tarih bölümlerinden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, iktisat ve hukuk dallarında lisansüstü eğitim yapıyor olmak, (Temmuz 2018’de çıkarılan bir kararnameyle, müfredat programı yüzde 80 oranında bu bölümlerle uyuşan diğer fakülte mezunları da kaymakamlık için başvuru yapabilir.)

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen, kamu görevlisi olmak için gerekli şartları sağlamak,

  • 35 yaşını doldurmamış olmak,

  • Askerlikle ilişiği bulunmamak (askerliğini yapmış, ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak),

  • Herhangi bir suçtan dolayı mahkumiyeti bulunmamak,

Diğer detaylar ile ilgili olarak www.sartlarineler.com adresini ziyaret ederek, şartları neler sitesinden faydalanabilirsiniz.

Kaymakamlık sınavı şartlarını taşıyan kadın ve erkek adaylar, ÖSYM’ye başvuruda bulunabilirler. Kaymakamlık sınavı, ÖSYM tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilmektedir. Sınavda, 34 soruluk Genel Yetenek ve 66 soruluk Genel Kültür konularından oluşan testin yanısıra; 66 soruluk Alan Bilgisi Testi uygulanır. Sınavda başarılı olanlardan, alınacak kaymakam sayısının dört katı aday, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağırılır. Mülakatta da başarı olanlar, kaymakam adayı olarak göreve başlarlar. Aday kaymakamlar, üç yıllık staj süresinden ve kaymakamlık tezi hazırladıktan sonra, başarılı bulunurlarsa, kaymakam olurlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.