1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kayıt dışı işçi için toplanacaklar

Kayıt dışı işçi için toplanacaklar

Kocaeli Serbest Mali Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası ile Kocaeli Sosyal Sigortalar(SGK) İl Müdürlüğü, dün oda binasında gerçekleştirdikleri görüşmede kayıt dışı çalışan konusunda iş birliği kurarak toplantı yapma kararı aldı.

A+A-

Kocaeli Serbest Mali Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası’na Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürü Nurettin Nacar ve SGK İzmit Merkez Müdürü Mehmet Sarı ziyarette bulundu. Oda Başkanı Fikret Gökmen’in makamında gerçekleşen ziyarete Başkan Yardımcısı Tülin Keçeci Güngör ve Oda Sekreteri Cengiz Tosun da katılım gösterdi.  İşverenlerin kayıt dışı çalışan bulundurma sorununun masaya yatırıldığı görüşmede, KSMMMO ile Kocaeli SGK İl Müdürlüğü, bu soruna karşı birlikte hareket etme ve konu ile ilgili toplantı yapma kararı aldı. KSMMMO ve Kocaeli SGK İl Müdürlüğü, en yakın zamanda bu toplantıyı gerçekleştirerek konuyla ilgili gerekli çalışmalara başlayacak.

'KAYITDIŞININ ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ'

KSMMMO ile işbirliği sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Kocaeli SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, “Kocaeli’de 1800 muhasebecimiz var. Bu yılda ortalama olarak 25 bin dosya eder. 25 bin dosya sahibi ile ikili ilişkilerimizi geliştirsek, kayıt dışı işçi çalıştırmama konusunda gerekli çalışmaları sizler de yapabilirsiniz ve bunun önüne geçebiliriz. Zaten yeni yönetmelikte işveren kayıt dışı çalışan bulundurduğunda muhasebeci de bundan sorumlu oluyor. Kayıt dışı çalışan bulundurma konusunda iki kurumun birbirine destek olabilir” diyen Nacar, destek beklediğini belirtti.

'KAYITDIŞI İÇİN ORTAK EĞİTİM DÜZENLEYEBİLİRİZ'

KSMMMO Başkanı Gökmen, “Müdürüm biz bu konularda mükellefleri zaten uyarıyoruz. Bizim Aralık ayında bir aylık dergimiz çıkacak. Sizden ricam; bu konuda dergimiz için bir yazı kaleme alır mısınız? Böylece sizin çerçevenizden konunun ele alınış biçimini oda mensuplarına yansıtabiliriz. Bu konuda uyarılarımızı yapıyoruz ancak başka ne yapabiliriz bunlarla ilgili bir toplantı yapalım. İsterseniz ortak bir eğitim düzenleyebiliriz. Kayıt dışı İş Bildirimi’nin sonuçlarının ne olduğunu net bir şekilde aktarmış oluruz. Bu konuda kayıtdışı çalışan durumunda karşılaşıldığında bizim meslektaşlarımızın hangi haklara sahip olduğu ve neler yapabileceği konusunda da bilgilendirme yapmış oluruz” şeklinde konuştu.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.