1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kaya'dan Demirci'ye sert cevap!

Kaya'dan Demirci'ye sert cevap!

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin Emek ve İnönü Mahalleleri’ndeki sorunla ilgili olarak CHP’lilere yönelik yaptığı eleştirilere cevap verdi.

A+A-

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya dün akşam bir basın toplantısı düzenledi. İlçe binasından düzenlenen basın toplantısında Selahattin Kaya’nın yanı sıra ilçe kadın kolları başkanı Suna Çınar, CHP Çayırova Belediyesi Meclis Üyeleri Halis Koç ve Abdul Kadir Honca ile ilçe yöneticileri katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya bir açıklamaya yaparak şunları söyledi; "Basın toplantımızın gündemi dün yaşanan Çayırıva’ya yakışmayan görüntüler sonrası belediye başkanı Şevki Demirci’nin bizim olmadığımızda bizime ilgili açıklamalarıdır.

SORUNU YARATAN AK PARTİ YÖNETİMİ

Bu sorunu CHP yaratmadı. Bunu yaratan AK Parti yönetimi. Bu bölge 2008 yılında ilk defa gündeme gelmişti. 2009 yılındaki belediye meclisinde de kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. TOKİ ile görüşüldü. Ancak orada yaşayanlara en küçük bir bilgi sunulmadı. İnsanlar da konuyu haklı olarak yargıya taşıdılar. Bu bölgedeki arsaların 50 tanesinin dışında kalanlar insanları kendi tapulu yerleri. Kentsel dönüşüm yerlerindeki arsaların büyük bir bölümü gecekondu arsası.  Buradaki kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilirken sıkıntılar yaşanmış.

9 YILDIR İNSALAR OYALANDI

Daire sahibi olmaları için yüksek miktarda paralar talep edildi. Buradaki sorun ise arsalar tapulu olduğu için insanlarla görüşerek bu proje hayata geçirilir. İlçe başkanı olduğum süre boyunca bu konuyu mecliste gündeme taşıdık. İnsanların talebi üzerine bunu gündeme taşıdık. 9 yıldır insanlar sürekli oyalanmış. Belediye başkanı her toplantıda o günü kurtarmak için hep sözler verdi. Belediye meclis toplantısı başlayınca sorun aklına gelince soruna cevap vermek yerine Refik’e topu atarak ne diyeceğiz dedi. Bu tamamen insanlarla dalga geçmektir.

DEMİRCİ YALAN KONUŞUYOR!

Şevki Demirci dünkü meclis toplantısında bu bölgedeki imar yetkisinin kendilerinde olmadığını söyleyerek yalan konuşuyor. Cumhurbaşkanı AK Parti’den, Başbakan AK Parti’den, bakanlar AK Parti’den Büyükşehir AK Parti’den Çayırova Belediyesi AK Parti’den. Bu sorunu kendi aralarında çözmeleri mümkün değil mi? Bu işi CHP bozdu diyor. Şevki Demirci’de sayın cumhurbaşkanı başbakan gibi tüm olumsuzların, beceriksizliklerin sebebi kadar CHP’yi gösteriyor. CHP kadar başınızı taş düşsün. Keşke Şevki Demirci meclis toplantısından sonra yaptığım konuşmayı dinleseydi.  

SORUN ÇÖZÜLSÜN, AK PARTİ VE DEMİRCİ KAZANSIN!

Şevki Demirci bu sorunu çözdüğünü ve CHP’nin bozduğunu iddia ediyorum. Bende buradan iddia ediyorum. Demirci’nin bu konuyla ilgili bakanlıklar ilgili en küçük bir projesi yoktur. Bu sorunu çözemeyeceklerini adım gibi biliyorum. 3 yıl içerisinde Şevki Demirci’nin verdiği sözler karşısında o insanları mecliste görünce benim yüzüm kızarıyor. Ancak kendileri utanmıyor. Grup sözcümüz her mecliste gündem dışı konuşmalarında bu sorunu gündeme getirir. Bu sorunla niye ilgilemiyorsanız, bize oy veriyorlar diye söylemleri var. Bu sorun çözülsün siyasi rantını AK Parti ve Demirci kazansın.

BURALAR HAZİNE YERİ DEĞİL

Bundan sonraki süreç içerisinde de bizim eleştirilerimize tahammül etmemelerine rağmen bunu her zamana dile getireceğiz. Yolsuzluklar karşı duracağız. Arsa satışlarını rekabet oluşturulmadan yok pahasına satılan arsaları yeniden gündeme getireceğiz. O insanları gördükçe için sızlıyor. Yıllardır çalışıp bir arsa satın almışsınız. Bugünden sonra öyle bir arsa almaları da mümkün değil. Buralar hazine arsası değil. İnsanların emlakçıdan parasını ödeyerek aldıkları arsalar. Şevki Demirci’nin bu sorunu çözmesi dâhilinde makamına giderek teşekkür ederim.

DEMİRCİ'NİN BİR FİKRİ BULUNMAMAKTA

Şevki Demirci’nin bu sorunu çözmeye dönük en küçük bir fikri bulunmamakta. Demirci o insanları karşısında görünce kendisini kaybediyor. Bir haftalık süre gelip geçecek. Kendisine 3 ay bu konuyla ilgili en küçük bir girişiminin olmayacağını belirtmek isterim. Bakanlık nezdinde belediyenin kendilerine herhangi bir başvurunun olmadığının bilinmesini isterim. Belediye başkanının ağzından çıkan cümleye dikkat etmesi gerekir. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek belediye başkanına yakışmaz. İnsanları sürekli oyalayarak bundan ne sağlamaya çalışıyor merak ediyorum.

 

BU YAŞANANLARI ANLAMIYORUM

Bu yaşananları anlamıyorum. Belediye başkanı niye bu duruma düşer diye kendi kendime soruyorum. Mahalleliler buradan kalkıp Ankara’ya bakanlığa gittiler. Kendilerine söylenen bu konuyla ilgili bir başvurunun olmadığı ve bakanlığın bir çalışmasının olmadığı söylendi. Meclis toplantısından önce mahalleliler bizleri ve Saadet Partilileri davet ettiler. Sorunlarına kulağımızı tıkmak yerine gittik sorunlarını dinledik. Mahallelilerle görüştükten sonra Tahsin Tarhan hem Büyükşehir hem de Şevki Demirci’yi arayarak bu sorunla ilgili olarak mahallelilerin meclise geleceğini söyledi.

KİMLERE RANT SAĞLADIĞINI BİLİYORUZ

Şekerpınar’daki sorunu Şevki Demirci çözdüm diyor. Bu sorunla ilgili CHP’nin yaptıklarını herkes biliyor. Bu sorun en sonunda çözülmüş. Hala o sorunla ilgili mahkemeler ve mağduriyetler var. Kimlere rant sağlandığını biliyoruz. Bu sorun da belediyenin başını ağrıtacak sorunlardan biri olacak. Şevki Demirci tamamen o günü ve o saati kurtarmak için verilen bir sözdür. Yerine getiremeyeceğim veya erkin başında olmadığın takdirde asla öyle bir söz vermem. Bu vatandaş sürünüyorsa sensin, Kocaeli’nde sürünüyorsa sebebi Karaosmanoğlu, ülkede sürünüyorsa sebebi AKP iktidarıdır.

YAŞANANLARDAN DOLAYI UTANIYORUM

Demirci’nin görev süresine 1,5 yıl kaldı ve bu sorun çözülmeyeceğini adım gibi biliyorum. Pratikçe çözmeye dönük bir adım veya çözümün nasıl olacağını dönük bir proje yok, niyet yok. CHP’liler olarak CHP’li belediyelerin bu sorunları nasıl çözdüğüne yönelik çalışma yaptık. Belediye meclisinde yaşananlardan dolayı utanıyorum. Biz böyle bir belediye başkanına layık mıyız diye kendi kendime soruyorum. Niyetiniz buradan rant sağlamaksa hiçbir rant bu rezilliği yaşamaya değmez.  Refik Tartar ismini bile anmak istemiyorum. Her mecliste Demirci her konuyu Tartar’a sorması kadar abes bir şey yok.

DEMİRCİ MECLİSİ YÖNETEMİYOR!

Bir belediye başkanı meclisi yönetirken orada bulunan insanlar fikir sorması kadar abes bir şey olamaz. Meclisin bir işleyişi vardır. Muhalefet önerge verir ve söz alarak niyetinizi açıklarsınız. Önergemiz üzerine sözcümüze söz verilmemesi üzerine meclisi terk ettik. Önerge ile bir talepte bulunuyoruz. Önerge üzerine söz alarak AKP’lilere konuyu anlatarak, kamuoyuna anlatmak için söz hakkı istedik. Demirci meclisi yönetemiyor. Meclisin yönetim işleyişini bilmiyor. Belediye meclisinde bu tür tartışmaların yaşanmasından dolayı utanıyorum. Bu tür tartışmaların ve kavgaların olmasına Demirci mani olmalı.” şeklinde konuştu.

DEMİRCİ İNANDIRICILIĞINI KAYBETTİ

Kaya’nın açıklamasının ardından CHP Çayırova Belediyesi Meclis üyesi Abdul Kadir Honca, “Bu mahalleliler 2 sefer riskli alan ilan edildi ve çıkarıldı. Belediye başkanı riskli alan ilan edeceğim ne haliniz varsa görün diyor. 25 yıllık Şekerpınar’daki sorun davalık olanlar var. Torba yasa şeklinde yasalar getiriliyor.” dedi. Son olarak ise CHP Çayırova Belediyesi Meclis üyesi Halis Koç da bir açıklama yaparak, “CHP grubu olarak kimin sorunu varsa onu dile getiriyoruz. Mahalleliler bize gelerek bir önerge vermelerini istediler. Vatandaş artık Demirci’ye inanmıyor. 3,5 yıldır bu sorunu çözemediklerini ve beceriksiz olduklarını söyledik. Demirci halkın gözünde inandırıcılığını kaybetmiş durumda.” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.