1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Katırcıoğlu: Eskiden kadının adı yoktu

Katırcıoğlu: Eskiden kadının adı yoktu

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Kadının adı yoktu siyasette ama 2002'de yüzde 4,6'dan başladı, bugün 15 yılda yüzde 14,7. Bundan sonraki dönemde yüzde 20'leri aşacağız" dedi.

A+A-

Kocaeli'de düzenlenen Türkiye Aile Platformu (TÜRAP) 7. İstişare Grubu İl Toplantısı'nda konuşan Katırcıoğlu, her geçen gün gelişen teknolojiyle günlük hayatın kolaylaştığını ama toplumsal ilişkilerin zorlaştığını söyledi.

Küreselleşen dünyada toplumun giderek bölündüğünü ve ailelerin küçük parçalara ayrıldığına dikkati çeken Katırcıoğlu, anneanne ve babaannelerin ailelerin içinden çekildiğini, nesiller arasındaki devamlılık sağlanamayınca fikri boşluklar oluştuğunu kaydetti.

15 YILDIR AİLEYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ailenin temellerini güçlendirmek için 15 yıldır çalıştıklarını vurgulayan Katırcıoğlu, "Sorunlarımızı STK'lar ve akademisyenlerle birlikte çözeceğiz ama ilk önce çareyi medeniyetimizde arayacağız. Sonra inancımızın değerlerine bakacağız. Çaremiz bizim inancımızda, medeniyetimizde. Batı'nın da 100 yıl önce yaptığı bu. Doğu'dan aldı getirdi, kendi birikimleriyle sentezledi ve yeni bir model oluşturdu. İşte biz bunu yaptığımız zaman bu sorunlardan kurtulacağız. AK Parti iktidarları olarak son 15 yılda bunu yaptık aslında biz" ifadelerini kullandı.

Katırcıoğlu, kadının sorununun onu aileden kopararak, bireyselleştirerek, yok sayarak çözülemeyeceğini vurguladı.

BİRÇOK ALANDA KADIN SAYISI ARTTI

Bu sorunların birlikte çözüleceğini, bu kapsamda birçok yasal düzenleme yaptıklarını ve istihdamda yüzde 35'lere çıkıldığını belirten Katırcıoğlu, şöyle devam etti: "Akademide kadının oranı yüzde 54, banka ve sağlık sektörüne baktığımızda yüzde 50'leri zorladığımızı görüyoruz. Okullaşma oranı 2002'de yüzde 91'den artık yüzde 99'a geldi. Üniversiteleşme oranımız yüzde 13'ten yüzde 40'ları geçtik artık. Kadının siyasette temsili 1934 yılından 2002'ye kadar yüzde 2,4'tü. Kadının adı yoktu siyasette ama 2002'de yüzde 4,6'dan başladı, bugün 15 yılda yüzde 14,7. Bundan sonraki dönemde yüzde 20'leri aşacağız. Yüzde 22,5 Avrupa ortalaması, kadının siyasette temsili. Bu noktada ciddi bir irade var, ciddi bir destek var. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum."

toplu-foto.jpegkentka-hediye-takdim.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum