1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Katar’a yapılan satış yargıya taşınıyor!
Katar’a yapılan satış yargıya taşınıyor!

Katar’a yapılan satış yargıya taşınıyor!

HKP, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun Katar’a satılmasına tepki gösterdi.

A+A-

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Merkezi Avukatı Doğan Erkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar Emiri Temim Bin Hamad Al Sani ile imza attığı Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin satıldığı anlaşmaya tepki gösterdi. Erkan, “Bu satış açık bir anayasayı ihlal ve vatana ihanet suçudur” diyerek önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

“ERDOĞAN’IN EMRİNE BIRAKILMIŞ SÖZDE BAĞIMSIZ DENETİM”

Erkan, “Türkiye Varlık Fonunun kuruluş kanununa göre Türkiye Varlık Fonu’nu (TVF) Cumhurbaşkanlığı yönetiyor. Yasa Türkiye Varlık Fonu’nun denetlemesi bağımsız kuruluşlarca yapılır diyor ama denetlemesini yapacak kişileri de gene Cumhurbaşkanı atıyor. Dolayısıyla bir denetimsizlik var. Tek başına Tayyip Erdoğan’ın emrine bırakılmış sözde bağımsız denetim var. Hiç öyle bağımsız denetim olur mu? Yöneticinin atadığı kişilerce yapılan denetim bağımsız olur mu?” dedi.

“BİLİŞİM SİSTEMİNİ KATARLILARA SATABİLİR MİYİZ?”

Açıklamasının devamında Borsa İstanbul’un devlet şirketi olmasına ve kamusal yetkilerinin olmasına dikkat çeken Erkan, “Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun Katarlılara satılması, Türkiye ticaretinin ve milli değerlerinin yüzde 10’unun Katara satılmasıdır” dedi. Erkan “Borsa İstanbul Nedir? İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın yeni adıdır. İstanbul Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurduğu ve yönettiği bir devlet şirketidir. Evet, ticari ve ekonomik faaliyetleri var ve kendisi de öze hukuka tabi. Ama düzenlemeye göre, şirketin amacı içinde Türkiye ticaretinin yönetilmesine ilişkin kamusal yetkileri de var. Örneğin, Türkiye’deki Sermaye Piyasasına ilişkin bilişim sistemi kurmak. Bu çok milli bir değerdir. Türkiye ekonomi ve ticaretine dair Türkiye’deki bilişim sisteminin yüzde 10’nun Katarlılara satabilir miyiz? Satamayız. Daha önemlisi Borsa İstanbul’un Türkiye’deki madenleri alma satma ve yönetme yetkisi var” ifadelerine yer verdi.

“MADENLERİN YÜZDE 10’U KATARLILARA SATILMIŞTIR”

Borsa İstanbul’un esas sözleşmesindeki amaç ve faaliyet konusundaki 3. maddeye dikkat çeken Erkan, “Sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve KIYMETLİ MADENLER ile KIYMETLİ TAŞLARIN alım satım yetkisi ve bunlara ilişkin alım-satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek” diye geçiyor düzenleme. “Borsa İstanbul, Bunların alım-satım işlemlerini de yapabiliyor. Dolayısıyla diyebiliriz ki şuan Türkiye’deki madenlerin yüzde 10’nu Katarlılara satılmıştır. Türkiye’nin ekonomisinin ve ticaretinin de yüzde 10’nu Katarlılara satılmıştır” dedi.

“ANAYASA İHLALİ SÖZ KONUSUDUR”

Alınan bu kararın Anayasayı ihlal edildiğini vurgulayan Erkan, “Bu kararda doğrudan doğruya Anayasa ihlali söz konusudur. Anayasa’nın 5. maddesi “Bağımsız ve Milli Ekonomiyi” öngörür, Anayasa’nın 6. maddesine göre Katarlılara “Egemenlik Hakkının Devri” söz konusudur. Anayasa’nın 47. Maddesine göre de, “Kamu yararını zorunlu gördüğü hallerde devleştirme yapılır, özelleştirme değil” bunlar doğrudan kamu yararını da satmış oldular” ifadelerine yer verdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

“Bu satış açık bir anayasayı ihlal ve vatana ihanet suçudur” diyen HKP Avukatı Doğan Erkan, önümüzdeki hafta başında bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek sözlerini tamamladı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum