1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katalan lider Avrupa'dan yardım istedi

Katalan lider Avrupa'dan yardım istedi

Eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanyol yargısına karşı Avrupa'dan yardım istedi.

A+A-

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Puigdemont, eski Katalonya yerel hükümetinin dört bakanıyla Katalonya radyosuna yaptığı açıklamada, "Avrupa, bir hükümetin üyelerini hapiste veya sürgünde tutamaz" ifadelerini kullandı.

Puigdemont, İspanya'nın eski Katalan hükümetinin 8 bakanını  Madrid'deki cezaevlerinde tutarak "insan hakları ihlali yaptığını" savundu.

İspanyol yargısının Katalan siyasetçiler hakkında aldığı kararların  Avrupa'daki mahkemeler tarafından iptal edileceği beklentisini dile getiren  Puigdemont, "Her şey uluslararası mahkemelerde son bulacak ve İspanya bir kez  daha uluslararası mahkemelerde utanç yaşayacak." dedi. Puigdemont, Bask  bölgesinde geçmişte yaşanan bazı olaylardan dolayı Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesinin İspanya'ya verdiği cezaları hatırlattı.

Eski Katalonya yerel hükümetinin 4 bakanıyla "İspanya tarafından  yasama dönemi çalınan Katalanların haklarını savunmak ve konunun uluslararası  mahkemelere taşınması için çalışmak" üzere Brüksel'de bulunduklarını açıklayan  Puigdemont, "Katalonya meselesini uluslararasılaştırmak, tutuklu arkadaşlarımıza  da yardım edecek. Çünkü hepimiz bir siyasi baskının kurbanıyız. Katalonya'da  olanlar, onlar (İspanya) için küçük düşürücü bir şeydi. O yüzden nefret ve öç  alma duyguları ile hareket ediyorlar." dedi.

Katalonya'da 21 Aralık'ta yapılacak erken yerel seçimlerin çok önemli  olduğunu vurgulayan Puigdemont, "21 Aralık'taki seçimleri bağımsızlık yanlısı  blok kazanırsa İspanya bu sonucu kabul etmeli. Seçimleri bağımsızlık yanlısı blok  kazanırsa Avrupa, 'Buna saygı duyacak mısınız?' diye İspanya devletine sormalı.  Demokrasi çoğunluğun arzusuna saygı göstermektir. Bunun sınırı olamaz. Eğer  İspanyol devleti 21 Aralık için sınırlama koyacaksa bunu şimdiden söylemeli."  şeklinde konuştu.

Puigdemont, bağımsızlığı savunan siyasi partilerin 21 Aralık  seçimlerine tek liste ile girmeleri gerektiğini savundu.

"Demokrasi ve özgürlük olmadan hiçbir siyasetin meşru olamayacağına"  dikkati çeken Puigdemont, "Ülkemizin üzerine geliyorlar. Bunu kolayca  başarmalarına göz yumamayız. Eğer mücadele etmezsek İspanyol devleti  kazanabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Katalonya'da bağımsızlık yanlısı yaklaşık 200 belediye  başkanı, Puigdemont ve 4 eski bakana destek vermek, Katalonya meselesinin  çözümünde uluslararası arabulucu talep etmek için Brüksel'e gitti.

Brüksel'de basın mensupları ile bir araya gelerek Katalan meselesinin  uluslararası gündemde kalmasını sağlamayı amaçlayan belediye başkanlarının Avrupa  Parlamentosuna ait salonları kullanmak istediği ancak olumsuz yanıt aldıkları  belirtildi.

Bağımsızlık karşıtı "Katalonya İş Adamları" derneğinden bazı  yöneticilerin ise Avrupa Parlamentosunun basın odasında basın toplantısı  düzenleyecekleri duyuruldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.