1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kart şifrelerinde '19 ve 20' yasağı!

Kart şifrelerinde '19 ve 20' yasağı!

Banka kartı kullanıcıları artık 19 ve 20 ile başlayan şifreleri kullanamıyor.

A+A-

Bankkalar kart şifrelerinin ilk iki numarasına “19-20” yasağı koydu. Bankaların yaptığı araştırmalara göre kart şifresi alacak tüketicilerin, en çok kullandığı rakamların başında futbol kulüplerinin kuruluş tarihi ve doğum yılları olduğu belirlendi. Tüketicilerin şifre bilgilerinin korunması için çalışmalar yaptıklarını belirten Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, “Futbol tutkusu kart şifrelerine yansıyor. 1903, 1905 ve 1907 gibi rakamlar çok sık kullanılıyor. Bunun dışında doğum tarihleri de tüketicilerin kullandığı şifrelerin başında geliyor. İçinde bulunduğumuz yıla ait rakamlar da şifre olarak tercih ediliyor. Bunun önüne geçmek için bankalar bir çok farklı uygulama yapıyor” dedi.

 

 

 

DEĞİŞİKLİK DE YAPILMIYOR

 

 

Bankaların kredi kartı sahiplerini korumak için bir çok farklı önlem aldığını anlatan Soner Canko, şunları vurguladı: “Hayatımızı kolaylaştıracak işlemler gerçekleştirirken bir çok şifre kullanıyoruz. Türkiye’de bu şifreler ise belli numaralardan oluşuyor. Burada da futbol sevgisi öne çıkıyor. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları destekledikleri takımların kuruluş tarihlerini ATM ve kredi kartı şifresi olarak kullanıyor. Bunun dışında doğum yılları da çok sık tercih ediliyor. Bu yüzden de bankalar ilk şifre alımlarında 19 ile başlayan şifreleri kabul etmiyor. Önceden kullanıcılar şifrelerini ATM’lerden istedikleri şekilde değiştirebiliyorlardı. Ancak şimdi bazı bankalar ATM’lerden de değişiklik yapılmasına izin vermiyor. Son dönemlerde ise 20 ile başlayan şifreler de kabul edilmiyor. Bunda da içinde bulunduğumuz yıla ait numaralar tercih ediliyor.”

 

 

Ardışık sıralı sayılar

 

 

Tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizen Soner Canko, şunları anlattı: “Şifre tercihlerinde doğum tarihi, hesap müşteri numarası, nüfus cüzdanı numarası, ardaşık sıralı sayılar, telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilir numaralar olmamasına dikkat etmeli. Kartların çalınması durumunda bir kaç defalık denemeler sonrasında kullanım kolayca gerçekleşebiliyor. Bu tür numaraların kullanılmasının önüne geçilmesi lazım.”

 

 

 

MAİL ŞİFRESİ GİBİ OLMALI

 

 

 

Google ve Yahoo gibi internet sitelerinden alınan maillerde şifre kullanımlarında güvenlik uygulaması bulunduğunu dile getiren Soner Canko, şu bilgileri verdi: “Bu adreslerden mail alırken şifrelerde güvenlik uygulaması var. Tercih edilen şifrenin güvenli olup olmadığı belli kriterlerle kullanıcıya iletiliyor. ‘Az güvenli, güvenli ve güvenli değil’ uyarıları yapılıyor. Belki bu tür uygulamalar kullanıcılar için daha sağlıklı olabilir. Çünkü çok fazla zorlamamak gerekiyor. Ancak bankalar da her zaman tüketicilerin güvenliğini düşünüyor. Sektörün sağlıklı büyümesi için de 

güvenlik yatırımları her  zaman artıyor.”

 

 

 

RAKAMLARLA KARTLI ÖDEME SİSTEMLERİ

 

 

 

Türkiye’de banka kartı sayısı 81 milyon 879 bine ulaştı.

Kullanılan kredi kartı sayısı 51 milyon 360 bin 809 adet oldu.

Türkiye’deki ATM sayısı 32 bin 462 adet oldu.

Pos cihazlarının sayısı ise 1 milyon 976 bin 843 adeti buldu.

Banka kartıyla 2011’de 1 milyardan fazla işlem gerçekleşti.

Kredi kartı işlem sayısı 2.2 milyar adet oldu.

Bu kartlarla toplam 3.3 milyar adet işlem gerçekleşti.

Banka kartının işlem cirosu 255 milyar lira oldu.

Kredi kartının işlem cirosu 291 milyarı buldu.

Bu kartlarla toplam 545 milyar liralık işlem gerçekleşti.

 

 

 

İNTERNET KULLANIMI BÜYÜYOR

 

 

 

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2011 yılı verileri, hızlı ve kolay alışveriş olanağı sağlayan e-ticareti tercih edenlerin her geçen gün arttığını dile getiren Soner Canko, “2011 sonu itibariyle yerli kredi kartları ile yerli ve yabancı sitelerde 135 milyon adedinde ve 22 milyar TL tutarında e-ticaret işlemi gerçekleştirildi. E-ticaret alanında kullanım arttıkça güvenlik uygulamaları önem kazandı. Bu alanda da tüketicilerin bilinçli hareket etmesi  gerekiyor” dedi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.