1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Karacan kardeşlerle ilgili iddiaları meclise taşıdı

Karacan kardeşlerle ilgili iddiaları meclise taşıdı

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın cenazesine katılan Karacan Kardeşler ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

A+A-

İçişleri Bakanı Muammer Güler’e yazılı soru önergesi veren Türkkan, soru önergesinde gercekgundem.com internet sitesinin haberindeki iddialara yer verdi. Haberde; cenaze töreninde aranan iki kişi M.Ali Birand'ın kayınbiraderleri Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le beraber fotoğraflarının yayınlandığı, aynı gün Karacan kardeşlerin avukatından açıklama ve belge geldiği, haklarındaki yakalama kararının 17  Ocak 2013 günü kaldırıldığı iddialarına yer verilmişti

 

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Güler’e bu iddialar doğru mu diye sordu ve ekledi: “Haklarında yakalama kararı olan Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin 17 Ocak 2013 günü yasakları kim tarafından ve hangi gerekçe ile kaldırılmıştır?”İnternet sitesinin diğer iddialarında Yurt dışına apar topar kaçan Karacan kardeşlerin, Türkiye'deki paralarını ve değerli mülkleri giderken emanet ettikleri kişinin de enişteleri Mehmet Ali Birand olduğu ve Birand'ın ölümünün açıklanmadığı saatlerde devir teslim yapıldığına yer verildi. Türkkan, soru önergesinde Bakan’a bu iddiaların doğru olup olmadığını da sordu.

 

SORU ÖNERGESİNDEKİ DİĞER SORULAR

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, kamuoyunun aydınlanması için “Bu iddialar doğru değilse; Mehmet Ali Birand’ın gerçek vefat saati kaçtır? O tarihte Merhum Birand adına devir teslim işlemleri yapılıp yapılmadığını tapu ve noter kayıtlarından öğrenmek mümkün müdür?” Sorularını da önergesine ekledi. 17 Ocak’ta vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand’ın cenazesinden 2 gün sonra gercekgundem.com internet sitesi haberinde; Merhum M. Ali Birand’ın cenaze töreninde aranan iki kişi Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin (M.Ali Birand'ın kayınbiraderleri) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le beraber fotoğraflarını yayınladı. Aynı gün Karacan kardeşlerin avukatından açıklama ve belge geldi; “Haklarındaki yakalama kararı 17 Ocak 2013 günü kaldırılmıştır. Yani yakalamalar Birand'ın öldüğü gün, üstelik savcılığa ifade bile vermeden kaldırılmıştı. Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, usta gazeteci 17 Ocak 01.00’da hayatını kaybetmişti. Yani girdiği ameliyattan hiç çıkmamıştı. Ancak ölümü açıklanmadı. Yaşam ünitesine bağlandığı söylendi. Ve aynı günün akşamında saat 17.30 ‘da ölümü açıklandı. İnternet sitesindeki diğer iddialar: Yurt dışına apar topar kaçan Karacan kardeşlerin Türkiye'deki paraları ve değerli mülkleri giderken emanet ettikleri kişi enişteleri Mehmet Ali Birand mıydı? Birand'ın öldüğü ama ölümünün açıklanmadığı saatlerde devir teslim mi yapıldı? Üstüne üstlük birkaç saat içinde hukuk dışı bir şekilde ‘Yakalanma kararlarını kaldırın’, talimatını veren Hükümet yetkilisinin de bu devir teslimde payı var mı?”

 

Buna göre; Cenaze töreninde aranan iki kişi Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin (M. Ali Birand'ın kayınbiraderleri ) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le beraber fotoğrafları yayınlandı. Aynı gün Karacan kardeşlerin avukatından açıklama ve belge geldiği, haklarındaki yakalama kararının 17 Ocak 2013 günü kaldırıldığı, iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğru ise; Haklarında yakalama kararı olan Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin 17 Ocak 2013 günü yasakları kim tarafından ve hangi gerekçe ile kaldırılmıştır? Yurt dışına apar topar kaçan Karacan kardeşlerin, Türkiye'deki paralarını ve değerli mülkleri giderken emanet ettikleri kişinin de enişteleri Mehmet Ali Birand olduğu ve Birand'ın ölümünün açıklanmadığı saatlerde devir teslim yapıldığı, iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru değilse; Mehmet Ali Birand’ın gerçek vefat saati kaçtır? O tarihte Merhum Birand adına devir teslim işlemleri yapılıp yapılmadığını tapu ve noter kayıtlarından öğrenmek mümkün müdür? Bu konularda kamuoyunu bilgilendirici açıklamalarınız olacak mıdır?” diye sordu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.