1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kaplan'dan TBMM'de anlamlı teşekkür!

Kaplan'dan TBMM'de anlamlı teşekkür!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, tütün yasası ile ilgili Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, tütün yasası ile ilgili Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Sigara yasağının önemine dikkat çeken Kaplan, “Hükümet ve sayın başbakanın sigara yasağı ve uygulamasında gösterdiği bu duyarlılıktan dolayı kutluyor ve destekliyorum” dedi. Uygulamada eksikliklerin olduğuna vurgu yapan Kaplan, “Okullarda sigara yasağı nedeni ile öğretmenler okulun önünde tüm öğrencilerin ve vatandaşların gözü önünde sigara içmektedirler. Bu davranış biçimi öğretmenleri bir suçlu gibi göstermekte ve teşhir etmektedir. Bu doğru değil. Öğretmenlerimize karşı yapılan bir haksızlıktır. Gelecekteki varlığımız olan çocuklarımıza örnek olan ve onlara iyi bir birey olmayı öğreten öğretmenlerimizin itibarını ve saygınlığını  ayaklar altına almaya kimsenin hakkı yoktur” dedi. 

 

 

 

VERGİ ARTACAK 

 

 

Türkiye’de 20 milyon kişinin sigara tiryakisi olduğunu vurgulayan Kaplan, “Kesin bir veri olmamakla beraber her yıl yaklaşık 100 bin kişi sigara ve alkol tüketimi sonucu yakalandığı hastalıklardan yaşamını yitirmektedir” diye konuştu. Uygulamalardaki çelişkilere de dikkat çeken Kaplan, “Bir taraftan sigara yasağı getirirken bir taraftan da sigara mamulleri ve alkollü içkilerden yüksek gelir elde etmeğe kalkıyorsunuz. Son beş yılda tütün mamulleri ve alkollü içeceklerden bütçeye 75 milyar TL gelir sağlanmıştır. Hükümet olarak 2012 yılı için ÖTV’den 70 milyar TL gelir bekliyorsunuz. Bunun yüzde 33’ü yani 1/3 ‘ü sadece tütün mamulleri ve alkollü içeceklerden sağlamayı hedefliyorsunuz. Bu nedenle sigara mamulleri ve alkollü içeceklerden aldığınız vergiyi,  yüzde 75’ten yüzde 80’e getirmeyi öngörüyorsunuz” dedi. 

 

 

 

DARALTICI KOTA 

 

 

 

Hükümetin tütün fiyatlarında uygulanan üretimi daraltıcı kota ve düşük fiyat politikalarıyla üreticilerin, üretimlerinden çekilmelerini özendirdiğine vurgu yapan Kaplan, “2002 yılında toplam tütün üretici sayısı 410.000 kişi iken; 2006 yılında toplam tütün üretici sayısı 200.000 kişi olmuştur. 2002’de ekilen alan 200 hektar iken; 2006’da ekilen alan 140 hektar olmuştur. Ancak tütün mamullerinden vergi geliri halen artmaktadır. Siz iktidara gelmeden tütün üretiminden yaklaşık 4 milyon kişi geçimini bu sektörden sağlarken, sayenizde bugün 400 bin  kişi ancak yaşamını idame ettirmeğe çalışmaktadır. Yine sizin iktidara geldiğinizde bir Tekel’imiz vardı ve yaklaşık 40 bin kişi çalışıyordu; bugün bu sayı sayenizde 300-500 kişiye inmiştir” dedi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.