1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan'dan Gebze zirvesi!

Kaplan'dan Gebze zirvesi!

Genç Kocaelililer Derneği’nin kahvaltısına konuk olan CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze’nin çok büyük haksızlıklara maruz kaldığını söyledi.

A+A-

Genç Kocaelililer Derneği’nin kahvaltısına konuk olan CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze’nin çok büyük haksızlıklara maruz kaldığını söyledi. 

Genç Kocaelililer Derneği(GKD), bu hafta CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, il başkanı Yalçın Kuşkan’ı ağırladı.  Mehmet Hilal Kaplan ile Yalçın Kuşkan, GKD Başkanı Ayhan Varol ile yönetim kurulu üyeleri Gürcan Seymen, Kahraman Yüce,  Sedat Köse, Yücel Gül, İsmail Kolaylı, Pınar Atabay tarafından karşılandı. GKD Başkanı Ayhan Varol, dernek hakkında CHP’lilere bilgi verdi. Varol, 1980 yılında kurulan GKD’nin 380 üyesinin bulunduğunu ve kentin sorunlarına çözüm önerileri bulmayı amaçladıklarını söyledi.

 

 

 

GEBZE KOCAELİ’YE ENTEGRE OLAMADI

 

 

 

Birlikte yapılan kahvaltının ardından Mehmet hilal Kaplan, Gebze’nin il olması talebi hakkında konuştu. Gebze’nin çok büyük haksızlıklara maruz kaldığını anlatan Mehmet Hilal Kaplan, “Gebze’nin sorunlarını dile getirmekten onur duyuyorum. Yaşadığım kent Gebze. 30 yıl önce geldiğim Gebze ile şimdiyi karşılaştırmasını yaptığımda bir çok sorunun olduğunu görüyorum.  Gebze Kocaeli ile sosyal kültürel alanda hiçbir şekilde entegre olamadı. Gebze’de 30 yıl önce nüfus 78 bindi. Gebze’nin nüfusu 2007 yılında 527 bin nüfusa çıktı. Gebze’de sorunlar arapsaçına döndü” dedi.

 

 

 

9 OSB’NİN OLDUĞU BAŞKA İLÇE YOK

 

 

 

Gebze bölgesinde sanayileşmenin beraberinde sorunları getirdiğini anlatan Kaplan, Hızlı sanayileşme sorunları berberinde getirdi. Sanayinin denetimsiz olduğu bir noktada sorunlar Arap saçı gibi oldu. Üretimi yapan Gebze. Türkiye’de 9 organize sanayi bölgesinin olduğu  başka  bir ilçe yoktur. Türkiye’nin en zengin ilçesi aynı zamanda yoksulluğun ve işsizliğin en çok olduğu da bir ilçe. Kocaeli’nin bütününde bir derslikte 23-26 arasında öğrenci eğitim görüyor.  Gebze’de ise bu 38. Öğretmen, polis açığında böyle. 2007 rakamlarına göre 527 bin nüfusu olan bir ilçede kültür ve spor salonu yok” şeklinde konuştu.

 

 

 

GEBZE BÖLGESİNİ NİYE DÖRDE BÖLDÜNÜZ

 

 

 

AKP’li milletvekilleri tarafından CHP’ye yönelik yapılan Gebze’yi il yaparak ayrımcılık yapıyorlar iddialarına cevap veren Mehmet Hilal Kaplan, AKP’lilere seslenerek, “Bölgeyi 4 ilçe yaptınız ne değişti. Tek ilçe olarak Gebze bölgesi siyasette söz sahibi olsaydı,  Kocaeli siyasette etkili olamazdı. Gebze’nin ulusal gelire katkısı yüzde 6. Bunları söylerken ayrışmak olarak söylemiyorum.  Bir tarafta Kocaeli ile entegre olmayan bir tarafta İstanbul’un da dışladığı bir Gebze var. Sosyal donatı ihtiyaçlarımızın yüzde 80’ıni İstanbul ile sağlıyoruz. Gebze İstanbul ve Kocaeli tarafından ihmal ediliyor” açıklamasında bulundu. 

 

 

 

KARTAL METROSU GEBZE’YE GELMİYOR

 

 

 

AKP’li yöneticiler ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na seslenen CHP’li Kaplan, İstanbul’da Kadıköy ile Kartal ilçeleri arasında metro yapıyorsunuz ancak Gebze’yi hesaba katmıyorsun. Gebze’de 120 bin işçi çalışıyor. AKP il başkanı, niye bunu dayatmıyorsun. Niye metronun Gebze’ye gelmemesi için diretmiyorsun. Teklif olarak sunduğumda İbrahim Karaosmanoğlu da bunu dillendirmeye başladı” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

LİMAN VE DEPOLAMA MERKEZİ OLACAĞIZ

 

 

 

Kocaeli’nde yapılan master planlarının kimseye sorulmadan yapıldığına dikkat çeken Mehmet Hilal Kaplan, “Ben kimseyi kötülemek için konuşmuyorum ama realiteyi ortaya koymak lazım. 20 yıl sonra Kocaeli’nin sahil kesimi limanlarla dolu olacak. 10 yıl önce sadece Yarımca limanı vardı. Şimdi 40’a yakın liman oldu.  Köseköy, Türkiye’nin depolama ve lojistik merkezi olacak. Marmaray Projesi ile Haydarpaşa Limanı kapatılınca limanlar Kocaeli’ye kaydırılacak ve Kocaeli liman kenti olacak” iddiasında bulundu.

 

 

 

YUVACIK BARAJI 20 MİLYON KAR EDİYOR

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren Mehmet Hilal Kaplan, “Kocaeli’nin güzelleşmesine katkısı olan herkes teşekkür ediyorum. Kocaeli kendine özgü bir yapısı olan güzel bir kent. Halkın geçen dönem iktidara gösterdiği teveccühü bu dönem göstermeyeceğini düşünüyorum. 10 yıldır kenti AKP yönetiliyor. Mega projeler konusunda ne yapmışlar.  Yuvacık Barajı’nın borcu devlet güvencesindeydi. Baraj 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Belediye Yuvacık Barajı’ndan zarar etmiyor. Büyükşehir, Yuvacık Barajı’ndan bir yılda 20 milyon lira kar ediyor. İZAYDAŞ’tan belediye zarar mı ediyor” ifadelerini kullandı. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.