1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan'dan Bakan Yıldız'a önemli şikayet!

Kaplan'dan Bakan Yıldız'a önemli şikayet!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırması için yazılı soru önergesi sundu.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner  Yıldız  tarafından yazılı olarak cevaplandırması için yazılı soru önergesi sundu. İşte Kaplanın soru önergesinin tam metni:

 

 

"DAĞITIM FİRMALARI HAKKINDA ŞİKAYETLER VAR"

 

 

Elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmeleri ile başlayan süreçte birçok şehirde, özelleştirme kapsamında elektrik dağıtımını üstlenen firmalar hakkında şikayetler gelmektedir. Kocaeli ilinde son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin vatandaşlara yaşattığı mağduriyet Kocaeli kamuoyunda sıkça tartışılmakta özellikle Kocaeli’nin sanayi kenti olması dolayısıyla bu kesintilerin yarattığı etkiler daha yıkıcı olabilmektedir. Vatandaşlara, yapılan elektrik kesintileri ile ilgili önceden haber verilmemesi, dağıtım şirketine ulaşılmaya çalışıldığında muhatap bulunamaması,şikayetlerin ilçe ve il mülki idare amirlerine kadar ulaşmasını zorunlu kılmaktadır.

 

 

"ESNAF, HASTA MAĞDUR"

 

 

Elektrik kesintilerinin günlük yaşamın aksatmasının yanı sıra hastalara, esnafa, sanayiciye olan etkileri de göz önüne alınması gereken bir konudur. Örneğin metal sanayisinde çalışan makinelerin ısınması normal işlemlerin 2-3 katı enerji ihtiyacı doğurmakta, yaşanan kesintiler ile genel tasarrufun dışına çıkılmakta, fazladan enerji harcanmasına yol açılmaktadır. Diyaliz hastalarının, makinalara bağlı kalp hastalarının ve benzer statüde bulunan yerlerin veya kişilerin bu kesintiler yüzünden yaşamları dahi tehlikeye girmekte fakat bu konu hakkında hiçbir girişim yapılmamakta veya herhangi bir yaptırım uygulanamamaktadır. 

 

 

"İNSAN SAĞLIĞI KÖTÜ ETKİLENMEKTE"

 

 

Elektrik konusunda diğer bir konuda enerji nakil hatlarının yerleşim yerlerine olan yakınlığı ve bunun insan sağlığına olan etkileridir. Kocaeli ili Derince ilçesinde toplam nüfusları yaklaşık 45bin civarında olan Yenikent, Çınarlı ve Fatih Mahalleri üzerinden bu gerilim hatları geçmektedir. Bu hatların okulların, çocuk parklarının arasından geçmesi ve halk sağlığı üzerine yaptığı etki ciddi tartışma konusudur. Bu hatların yer altına alınması veya yerleşim yerlerinden uzaklaştırılmaları önem arz etmektedir. Bu hatların inşasının yapılaşmaların yasak olduğu bölgelerde olması gerekirken bu ilçemizde neden yerleşim yerlerinin içinden geçtiği de merak edilen başka bir konudur.

 

 

"ŞİKAYETLERE CEVAP VERİLMEMEKTE"

 

 

1. Elektrik kesintisi yapan şirketlerin vatandaşa önceden haber vermemesi ile ortaya çıkan mağduriyetler konusunda Bakanlığınızın bu şirketlere yönelik yaptırımları söz konusu mudur? Bu şirketlerin vatandaşlara bilgilendirme yapmadan kesintiler yapacak ve şikayetlere cevap vermeyecek kadar rahat davranması Bakanlığınız ve şirketler arasındaki sözleşme şartlarından mı kaynaklanmaktadır?

 

2. Yaşanan kesintiler sonrasında vatandaşların muhatap bulamamaları, şikayetlerini mülki idare amirlerine kadar ulaştırmak zorunda kalmaları özelleştirmenin bir sonucu mudur? Bakanlığın bu konuda herhangi bir denetim mekanizması var mıdır? 

 

 

"5 GÜN BEKLEMDEN ELEKTİRİĞİ KESİYORLAR"

 

 

3. Özel elektrik dağıtım şirketleri, ödenmeyen faturalarda 5 gün bile beklemeden elektriği kesip “tahsilat yapamıyoruz” bahanesiyle mağdur rolü oynarken, habersiz kesintiler ile mağdur olan vatandaşların durumu hakkında Bakanlığınızın bir yaptırımı olacak mıdır? Yoksa bu şirketlerin rahat hareket etmeleri Bakanlığınızın bu şirketler üzerindeki kontrol eksikliğinden mi kaynaklanmaktadır?

 

4. Yaşanan kesintiler ile elektrikli ev aletlerinin bozulması, esnafın iş yapamaması, hasta vatandaşlarımızın sağlığının tehlikeye düşmesi, üretim durmasından kaynaklanan sanayicinin zararı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

 

 

"HATLARDAKİ KONUTLARIN İMARI NEREDE"

 

 

5. Yüksek gerilim hatlarının, Derince’de, içinden geçtiği Yenikent, Çınarlı ve Fatih mahallelerinde yer altına alınması konusunda yapılmakta olan herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer varsa bu çalışmalar ne zaman sonlanacaktır?

 

6. Yüksek gerilim hatları herhangi bir yapılaşma yokken yapıldıysa bu bölgelerde şu anda bulunan binalara imar iznini veren yerel yönetimlerle Bakanlığınız arasında koordinasyon eksikliğinin var olduğu söylenebilir mi? Eğer daha önceden yapılaşma izni alınan bölgelerde sonradan bu hatlar inşa edildiyse bu yasaları ve insan sağlığını hiçe saymak değil midir?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.