1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan tren mağduriyetini Meclis'e taşıdı!

Kaplan tren mağduriyetini Meclis'e taşıdı!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Meclis’te gündem dışı konuşmasında Köseköy-Gebze arasında yapılan hızlı tren çalışması nedeniyle durdurulan tren seferlerini halkı mağdur ettiğini bir kere daha dile getirdi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Meclis’te gündem dışı konuşmasında Köseköy-Gebze arasında yapılan hızlı tren çalışması nedeniyle durdurulan tren seferlerini halkı mağdur ettiğini bir kere daha dile getirdi. İşte Kaplan’ın Meclis’te yaptığı konuşma:

 

 

 

“ÇALIŞMA GÜVENSİZLİĞİ NEDENİYLE HATLAR DURUDURULDU”

 

 

“Ankara -İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında Adapazarı - Haydarpaşa hattı 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yetkililerce durduruldu. Bu bölgedeki yol çalışmaları hat kapatılmadan tek yol üzerinden yapılacağı gibi  Ankara - Arifiye arasında olduğu gibi eski yola paralel ayrı bir güzergahtan yapılması da mümkündür. Ancak coğrafi şartlar, istimlak zorlukları ve şehirlerde çalışma güvensizliği gerekçesiyle bu hat durduruldu. 

 

 

“ÇOK ZORLUK ÇEKCEKSİZNİZ”

 

 

 Ümraniye de,  Fikirtepe de, Sulukule de,  Mamak ta  kentsel dönüşüm projeleri yaparken, İstanbul’un ormanlarını mega proje adı altında rantiyecilere sunarken istimlak zorluğu çekmiyorsunuz. Ama hızlı tren güzergahındaki istimlak alanlarında zorluk çektiğinizi söylüyorsunuz. Buna kimsenin inanmasını beklemeyin. Neden burada zorluk çektiğinizi ben size söyleyeyim.Yukarda bahsi geçen yerlerde rant var. Ama burada rant yok, bu nedenle keyfi bir uygulama ile Türkiye’nin en işlek demiryolu hattını 2,5-3 yıl süreyle kapatıyorsunuz.

 

 

GÜNDE 14 BİN YOLCU

 

 

Köseköy - Gebze hattında yaklaşık olarak yılda 5 milyon günde 14 bin yolcu taşındığı düşünüldüğünde ne kadar sorumsuz davranıldığı ortadadır. Çoğunun öğrenci, işçi, güvencesiz günübirlik çalışan kadınlar ve okul parasını biriktirmeye çalışan ayakkabı boyacılarının olduğunu düşünürseniz belki biraz vicdanınız sızlar diye düşünüyorum. Bu hatta gişe, temizlik ve güvenlik gibi hizmetlerde çalışan sözleşmeli personelin durumun ne olacağı da belirsizdir.

 

 

ALTERNATİF YOK

 

Böyle bir hattı kapatırken, bu kentte yaşayan insanların istemlerini, sorunlarını ve günlük faaliyetlerini sürdürebilme olanağını 3 yıl süreyle bir alternatif göstermeden ortadan kaldırma hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz? Tren yoluyla taşınmanın hem ucuz hem de zamanı kullanma açısından önemli olduğu bir noktada 3 yıl süreyle bunu karayollarına nakletmekle hem zaman kaybına hem de insanların 3 kat maliyetle yolculuk yapması külfeti getirmiş oluyorsunuz. Bu ne vicdana ne mantığa sığar.

 

 

“HAYDARPAŞA TAMAMEN KAPANABİLİR”

 

Korkarım ki Marmara ray projesi de bunun devamında gerçekleşerek Gebze-Haydarpaşa hattını yaklaşık günlük 75 bin kişinin kullandığı bu hattı da birkaç yıl sonra kapatarak demir yolunun nostaljisi olan Haydarpaşa Garı’na girişi engelleyeceksiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.