1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaplan: "Sivas ve Çorum'dan da özür dile"

Kaplan: "Sivas ve Çorum'dan da özür dile"

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan Dersim Katliamı ile ilgili özür dileyen Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek Sivas, Maraş ve Çorum olayları ile ilgili de özür dilemesini istedi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan  Dersim Katliamı ile ilgili özür dileyen Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek Sivas, Maraş ve Çorum olayları ile ilgili de özür dilemesini istedi. 

 

 

 

İŞTE KAPLAN'IN TBMM'NE SUNDUĞU ÖNERGENİN TAM METNİ:

 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 18 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen Çorum Mitinginde şu sözleri söylemiştir. "Millet olarak Çorum'la, Çorum'un yiğitliğiyle, mertliğiyle, gözü pekliğiyle her zaman gurur duyduk, nasıl ki Çorum bu topraklardan yetişmiş Akşemsettin Hazretleriyle, Ebusuud Efendi'yle, Koyunbaba'yla, İskilipli Atıf Hoca'yla gurur duyuyorsa, bizler de Çorum'la gurur duyuyoruz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz."

 

 

 

"ALEVİLER'LE İLGİLİ FETVA VEREN KİŞİYİ ÖVMEKTEDİR"

 

Konuşmasında adı geçen Ebusuud Efendi bilindiği gibi Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim’in şeyhülislamlığı görevinde bulunmuş, tarihte, Aleviler ile ilgili verdiği fetvalarıyla bilinen bir kişidir. Bu kişi fetvalarında "Alevilerin, canları, malları, namusları size helaldir",”İster okla, ister mızrakla, ister bıçakla olsun Alevilerin kestiği mırdardır, yenilmez.” gibi söylemlerde bulunmuştur. Ayrıca yine konuşmasında adı geçen İskilipli Atıf Hoca da, İstiklal savaşında "Mustafa Kemal isyankardır, katli vaciptir, Yunan askerleri, padişahımız efendimizin daveti üzerine gelmişlerdir, onlara saygılı olalım.” şeklinde Milli Mücadele karşıtı yazılar kaleme alan bir kişidir.

 

 

 

"BAŞBAKAN ÇELİŞKİLİ KONUŞUYOR"

 

Sayın Başbakanın gurur duyduğu bu kişiler bilinirken aynı zamanda geçtiğimiz günlerde kendisi “Dersim Olayları” ile ilgili “Devlet adına özür dilenmesi gerekiyorsa ben dilerim, diliyorum da.” açıklamasını yapmıştır. Yapılan açıklama ile Başbakanın daha önceden konuşmalarında gurur duyduğunu ifade ettiği kişilerin yerleri karşılaştırıldığında ortaya ciddi bir çelişki çıkmaktadır.

 

 

 

 

BU BİLGİLER IŞIĞINDA:

 

1. İnançlar üzerinden siyaset yapmanın yarattığı ayrımcı yaklaşımların, toplumda ayrışmaya, giderek bir iç çatışmaya yol açmasından endişe duyuyor musunuz?

 

2. Öncelikle Dersim Olayları ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık arşivlerinde bulunan belgelerin tümünü açıklamak konusunda bir girişimde bulunacak mısınız? Dersim isminin iadesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

3. “Devlet adına özür dilenecekse” geçmişte yaşanan Çorum, Kahramanmaraş olayları ve de Sivas Katliamı için de özür dileyecek misiniz?

 

4. Nüfusunun %90’ından fazlası Alevi olan Dersim’le ilgili özürünüz ile gurur duyduğunuzu söylediğiniz Ebusuud Efendi’nin Alevilere bakışı arasında bir çelişki yok mudur? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.